heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Sıkça Sorulan Sorular

Belediye Başkanının Asli Görevi Nedir?
"Belediye Başkanı olarak benim asli görevim öncelikle toplumsal barışa katkı sunmaktır. İlçe sınırları içerisinde yaşayan herkesi kucaklayabilen, kimseyi ötekileştirmeden, inancı, kültürü, mezhebi, cinsiyeti ve rengi ne olursa olsun, toplumun tüm kesitlerini kucaklayarak onlara eşit şekilde hizmet götürebilmektir. Gençlerimizin yuva kurmalarına katkı sunmak, yaşlılarımızın emekliliklerinin son günlerinde daha huzur içerisinde insanlarla birlikte Maltepe'de yaşamlarını sürdürebilme ortamını oluşturmaktır." (İzlemek için tıklayınız.)

Belediyeler tarihi yerleri korumak için neler yapar?
"Maltepe tarihi ile de İstanbul'un nadide ilçelerinden birisi. Maltepe'deki tarihi yerler özellikle milattan sonra 850'li yıllara kadar geriye gitmek mümkün. Şu anda batık ada olarak bilinen, Maltepe sahiline yaklaşık 750 metre uzaklıkta bulunan Vordonisi adası, 850'li ve 870'li yıllarda hizmete açılmıştır ancak 1009 yılındaki depremde bu ada sular altında kalmıştır. Yine Maltepe sınırları içerisinde Arkeopark olarak bilinen İstanbul'un çok önemli bir kazı alanında yaklaşık üç yıldır arkeologlar çalışma yürütmektedir. Sanıyorum önümüzdeki yıllarda bu çalışmlar bittikten sonra tüm İstanbulluların hizmetine, turizme açma şansımız olacak. Ayrıca yine Maltepe Belediyesi sınırları içerisindeki Başıbüyük'teki kalıntıların da sit alanı içerisinde kabul görmesi ile orada da önümüzdeki aylarda bir çalışma başlayacak. Maltepe'nin çok nadir semtlerinden birisi olan Beşçeşmeler semti yaklaşık bir 400 yıllık tarihe sahip. Burada da insanlar semte adını veren Beşçeşmeler mevkiinde insanlar her akşam bir araya geliyorlar. Maltepe'de tarih ile günümüz buluşuyor, geçmiş ile günümüz buluşuyor. Genç nesillere bunu aktarmak için bizler de elimizden geleni sergiliyoruz." ( İzlemek için tıklayınız.)Çalışan anneler için Maltepe'de hayatı nasıl kolaylaştırıyorsunuz?
Maltepe'de kadın her zaman önceliklidir. Kadının toplumsal yaşama katıldığı tüm il ve ilçelerde medeni kalkınmanın daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu nedenle Maltepe'de göreve başladığımız günden bugüne, özellikle de kadınlarımızın ekonomik özgürlüğüne kavuşabilmeleri için çeşitli atölyeler oluşturarak kadınlarımızın hem eğitim almalarını hem de kendi iş yerlerini açarak ayakta durmalarına katkı sağlıyoruz. Bununla birlikte kadının sosyal yaşama katılabilmesi için de, 18 mahallemiz var, her mahallemizde bir kreş açarak, kadınların çocuklarını kreşe vererek sosyal yaşamdan kopmamalarının alt yapısını oluşturuyoruz. Böylece hem diğer çocuklarına da zaman ayırabiliyor anne ve babalar... Hem de çocuklarının eğitim alanındaki başarılarına katkı sunabiliyorlar. Örneğin bu sene Maltepe Cumhuriyet Merkezinde yaptığımız çalışmalarla yakaladığımız başarı oranı yaklaşık yüzde 83. Türkiye geneline bakıldığında bu büyük bir başarı. Maltepede kadınlar ve hemşehrilerimiz her zaman büyük öncelikli olacaktır. ( İzlemek için tıklayınız.)


Maltepe Belediyesi'nde demokrasi nasıl işliyor?
"Maltepe Belediyesi'nde demokrasi kültürü her geçen gün daha da artarak yerleşiyor. Çünkü Maltepe Belediyesi'nin temel felsefesi dayatan değil danışan bir belediyecilik. Bunu hem sokaktaki hemşehrilerimizle paylaşıyoruz. Açtığımız bir parkın adını sadece belediye personeli olarak koymuyor, gidip mahalledeki hemşehrilerimizle birlikte tartışarak belirliyoruz. Ya da bir sokağın adı değişiyorsa, o sokağı onlarla birlikte değiştiriyoruz. Belediye bünyesinde de her ay düzenli olarak personelimizle yaptığımız toplantılarda onların sorunlarını, hizmet anlayışlarını değiştirebilecek alt yapı çalışmalarını yapıyoruz. Çünkü bütün yaşamını belediyede çalışarak sürdüren memur arkadaşlarımız, belediyemizin emekçileri var. Bu emekçilerimizin vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmesi için buradaki ahengi de yakalamak gerekiyor diye düşünüyoruz çünkü bu bir ekip çalışmasıdır. Ekip ruhu olmadan başarılı olmak mümkün değil. Demokrasi de önce buradan başlamalı. Çalıştığınız ekibe değer vermelisiniz ki onlar da birlikte çalıştığı insanlara ve diğer hemşehrilerimize gerekli kolaylığı sağlayarak daha iyi hizmet verebilsinler."
(İzlemek için tıklayınız.  )


Maltepe Belediyesi'nin sosyal yardım projeleri nelerdir?
"Maltepe Belediyesi'nin sosyal yardım çalışmalarını üçe ayırmak lazım... Birincisi Süreyya Paşa Vakfı ki Belediye bünyesinde kurulan bir vakıf üzerinden yardıma muhtaç insanlarımıza, askere giden kardeşlerimize, kimsesiz insanlarımıza maddi destek sağlıyoruz. İkinci çalışmamız özellikle “Giymiyorsan giydir” adı altında Maltepe'nin çeşitli semtlerinde kurduğumuz elbise kumbaralarında vatandaşlarımızın evinde sakladıkları, kullanamadıkları, giymedikleri eşyaları topluyoruz, bunları yıkıyor, ütülüyor, paketleyip ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Hatta ihtiyaç olan Türkiye'deki sel gibi, deprem gibi doğal afetlere uğrayan yerlere muhtarlarımız aracılığı ile göndererek oradaki insanlarımıza dostluk elimizi uzatıyoruz. Bunun yanında bir sosyal proje olarak hayata geçirmek için kollarımızı sıvadığımız bir Aile Sigortası projemiz var. Evinde sigortalısı bulunmayan, asgari ücretli çalışanın olmadığı ailelere ayda 600 TL gibi bir ödeme yaparak, bunların tenceresinin kaynaması için elimizden gelen her türlü yardımı sarfedeceğiz. Bu çalışmamız da önümüzdeki haftalarda hizmete geçecek." (İzlemek için tıklayınız.)

Kent Konseyi nedir? Ne gibi çalışmalar yapar?
"Kent Konseyi, yerel düzeyde demokratik katılımın sağlanması demektir. Bu amaçla Maltepe Kent Konseyi toplumun çeşitli kesimlerini kucaklayarak, özellikle de sivil toplum örgütlerimizle geniş kapsamlı faaliyetler oluşturarak, oradaki sorunları Maltepe Belediyesi üzerinden çözmek için kolları sıvamıştır. Bu nedenle çeşitli toplum kesimlerinde ortaya çıkan sorunları ilk aşamada orada eleyerek çözüm önerilerini birlikte üreterek bize ulaştırdıklarında, aslında bizim sorumluluğumuzda bulunan bir çok sorunu da aslında kendileri çözmüş bulunuyorlar. Bu nedenle kent konseyinin daha da desteklenmesi, önlerinin açılması gerekiyor. Böylece toplumun çeşitli kesimlerinin kent konseyi bünyesinde aslında kendi kentleri ile ilgili karar verme mekanizmalarını güçlendiriyor." (İzlemek için tıklayınız.)

Vergi Borçlarımı Nasıl Öğrenebilirim?
Bina, Arsa ve İş yeri gibi vergilerinizin tamamını E-Belediye Borç Sorgulama sisteminden öğrenebileceğiniz gibi 216 458 99 99 numaları çağrı merkezimizde bulunan sesli yanıt sistemi ile de öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemleri sırasında Belediye Sicil Numarası, TC Kimlik veya Vergi Numaralarından (Tüzel Kişilikler İçin) herhangi biri kullanılabilir.

Mükellef Sicil Numaramı Bilmiyorum. Nasıl Öğrenebilirim?
Belediyemize kayıtlı mükellef kaydınız varsa (daha önce verilmiş bir beyan sureti varsa) web sayfamızdaki Sicil No Sorgula ekranını kullanarak öğrenebilirsiniz. Beyan kaydınız yok ise, bir defaya mahsus belediyemize gelerek tapu örneği ile beyan vermek durumundasınız. İlgili sorgulama ekranına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Vergimi Nasıl Yatırabilirim?
Verginizi;
Maltepe Belediyesi Resmi Kurumsal internet sitesi üzerinde hizmet veren E-Belediye sistemini kullanarak, Belediyemiz Merkez Bina Giriş Katında bulunan Veznelerine, 674790 Posta Çeki Hesabımıza, Vakıfbank İBAN: TR 98 0001 5001 5800 7295 2306 32 Numaralı hesabımıza EFT veya havale ile yapabilirsiniz. Ayrıca cari yıla ait emlak ve çevre temizlik vergilerinizi VAKIFBANK ve DENİZBANK tüm şubelerine online olarak yatırabilirsiniz.

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi beyanlarımı verirken hangi evraklar gereklidir?
1- Emlak Vergisi:
a) İmzalı olmak üzere 1 nüsha emlak vergisi bildirim formu (arsa, arazi, bina) belediyeden temin edilebilir.
b) Satın alma ise; Tapu Örneği
c) Vefattan dolayı ise; Veraset ilamı ve Tapu Örneği

2-Çevre Temizlik Vergisi: İmzalı olmak üzere 1 nüsha Çevre Temizlik bildirim formu (Belediyeden temin edilebilir) ve Vergi Levhası örneği.

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi Beyanlarımı hangi tarihte, nasıl ve nereye verebilirim?
1-Emlak Vergisi: Satın alma, vefat, yıkım vs. gibi değişikliklerden dolayı işlemin olduğu takvim yılı içerisinde; söz konusu işlemlerin bütçe yılının son üç ayı içinde olması halinde işlem tarihini takip eden üç ay içinde (takvim yılı bitmeden) Mali Hizmetler Müdürlüğü'ne,

2-Çevre Temizlik Vergisi: İş Yeri Kira Kontratının imzalanması ve faaliyete başlama tarihi itibarı ile 1 (Bir) ay içerisinde Mali Hizmetler Müdürlüğü'ne verilmesi gereklidir.

Yukarıda sayılan durumlar dışındaki ileri bir tarihte beyan verilmesi durumunda ilgili yasa gereği cezalı duruma düşülmektedir.

Vefattan sonraki işlemler ve evraklar hangileridir? Vefat sonrasında beyanımı nasıl verebilirim?
Mükellefin vefat ettiği tarih itibariyle 3 ay içerisinde varisler tarafından imzalanarak doldurulan emlak bildirimi ve veraset ilamının örneği ile Mali Hizmetler Müdürlüğü'ne verilir.

Yıkımdan sonraki işlemler ve evraklar hangileridir? Yıkım sonrası beyanımı nasıl verebilirim?
Söz konusu gayrimenkulün yıkım gördüğü tarih itibariyle yılsonuna kadar, yıkım tarihi yılın son üç ayında ise takip eden üç ay içinde arsa bildirimi ile yıkım belgeleri ve tapu örneği ile Mali Hizmetler Müdürlüğü'ne verilir.

Emeklilikten faydalanmak için hangi şartlar ve evraklar gereklidir?
a) Türkiye sınırları içinde tek meskeni olanlar,
b) Geliri sosyal güvenlik kurumundan aldığı aylıktan ibaret olanlar,
c) Bu meskeni dinlenme amacı ile kullanmayan (sürekli kullanım) mükellefler bildirimlerden durumlarına uygun olanı ve emekli cüzdan fotokopisi ile Mali Hizmetler Müdürlüğü'ne vereceklerdir.

Yurt dışında emekli oldum. Emeklilik muafiyetinden faydalanabilir miyim?
Diğer mükellefler gibi yurt dışında emekli olanlar, emeklilik şartlarına haiz olmaları durumunda emeklilik muafiyetinden yararlanabilirler. Ancak yurtdışı emeklilik belgesinin yeminli tercüman tarafından Türkçeleştirilmiş onaylı bir nüshasını beyan etmek zorundadırlar.

Gayrimenkulümü sattım. Belediyede hangi işlemleri yaptırmam lazım?
Malik oldukları gayrimenkul‘a ait bilgileri belirtmek suretiyle yılsonuna kadar satış dilekçesi veya alıcı mükellefe ait tapu örneği verilmesi gerekmektedir.
Emlak vergisi ödeyecek miyim?
(Emekli dul ve yetimleri, gaziler ile şehitlerin dul ve yetimleri ile hiç geliri olmayanlar)

Kişinin, Kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aylık alıyor olması veya şehit dul yetimi ya da gazi olması, başka geliri olmaması, Türkiye sınırları içinde tek meskeni olması ve bu meskenin brüt yüzölçümünün 200 metrekareyi geçmemesi, Meskene hisse ile sahip ise hissesinin 200 metrekareyi geçmemesi, Bu meskeni sürekli olarak kullanıyor olması, Bu şartlara uygun olduğunu Belediyemizde bulunan standart formlar ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü'ne beyan etmesi gerekir.

Veya hiç gelirinin olmaması durumunda, yine Belediyemizde bulunan hazır dilekçeler ile sorgulatması, bu belgeler ile birlikte standart form bildiriminde bulunması, Türkiye sınırları içinde tek meskeni olması ve bu meskenin brüt yüzölçümünün 200 metrekareyi geçmediğini, Meskene hisse ile sahip ise hissesinin 200 metrekareyi geçmediğini, Bu meskeni sürekli olarak kullandığını, beyan etmesi gerekir.

Farklı mücbir sınırlardaki gayrimenkullerime ait vergiler için Maltepe Belediyesine ödeme yapabilir miyim?
Emlak Vergisi Kanununun ilgili maddeleri gereğince, Belediyeler ancak kendi sınırları içerisindeki Arsa, Arazi, Bina ve Çevre Temizlik vb. vergilerini tahsil edebilirler. Farklı bir belediyeye ait vergi borçları tahsil edilememektedir.