heforshe.org site linki
444 17 06
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Halkımız Adına İlk Kez Vefa Borcu Ödedik

Yaşamını ve bütün birikimini Maltepe’ye adayan büyük insan Süreyya İlmen Paşa’ya saygımızla; mezarını restore ettik, adına etkinlikler düzenledik, ölüm yıldönümünde lokmasını on binlerce kişiye dağıttık.

Tarihi yaklaşık 1200 yıl öncesine dayanan  ve 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan Vordonisi Adası’na sahip çıkıyoruz.  
Maltepe Belediyesi öncülüğünde, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Gazioğlu, Dr. Hakan Kaya, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr. Mustafa Şahin, Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yar. Doç. Dr. Ahmet Bilir, su altı araştırmacısı gazeteci Gökhan Karakaş, Deniz Biyoloğu Mert Gökalp, Vordonisi rehberleri Serco Ekşiyan ve Ercan Akpolat’tan oluşan bir ekiple biri büyük, diğeri küçük Vordo olarak geçen adaları gün yüzüne çıkartmayı planlıyoruz. 

Yapılacak çalışmayla adanın tüm özellikleri keşfedilerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı ve Unesco’ya bir çalışma sunmayı; sonraki aşamada da batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmasını ve turizme açılmasını hedefliyoruz.