heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Maltepe’de İran günleri başladı

Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen, Türkiye ve İran arasındaki kültürel-sosyal ilişkilerin gelişmesine katkı sunacak İran Kültür Festivali, “Komşunun Komşuya Kültür Seslenişi” isimli sergiyle açıldı. Festivalin açılış kurdelasını kesen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “İran, tarihsel ve kültürel olarak beslendiğimiz, değer verdiğimiz bir komşumuzdur” dedi.

Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen festivalin açılışına Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yanı sıra İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Abdulreza Rashed, İranlı el sanatçıları ve çok sayıda sanatsever katıldı. “Komşunun Komşuya Kültür Seslenişi” adı verilen sergide, İran kültürünü yansıtan gümüş, bakır, telkari, pirinçten oluşan el yapımı eserler, İran’a özgü motiflerin işlendiği kilimler, ağaç oyma işlemeleriyle kapakları hazırlanan Kuran’ı Kerim ve yine İran’a özgü yöresel tatlar sergilendi. 

“ETLE TIRNAK GİBİYİZ”

Festivalin açılışının yapıldığı sergisinde konuşan Başkan Kılıç, “Ortadoğu coğrafyasında, inançların, kültürlerin doğduğu İran’ı bugüne kadar yeterince tanıyamamışız. Geçen yıl İran’a yaptığımız ziyaretlerde açıkça gördük ki; İran ve Türkiye halkları etle tırnak gibidir. Maltepe’de düzenlediğimiz bu festival iki ülke halklarının birbirilerini tanımasına vesile olmasını umut ediyorum” dedi. 

Açılışta Abdulreza Rashed tarafından Başkan Ali Kılıç’a, Maltepe’nin simgesi Bakirler Tapınağı’nın minyatürü hediye edildi. Hünnap ağacı, kemik ve bakır işlemeli 7 milyon parçadan oluşan minyatür heykelin yapımında, 15 sanatçının çalıştığı belirtildi. (05.05.2017)


Photos