heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Yaşar Kemal Kültür Merkezi Altayçeşme’de açılıyor

Kültür ve sanatın başkenti Maltepe, yeni bir sanat merkezine kavuşuyor. Türk edebiyatının usta ismi Yaşar Kemal’in adını taşıyan Maltepe’nin ikinci büyük kültür merkezi, Maltepelilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Altayçeşme Mahallesi’nde inşa edilen Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin yapımında sona gelindi. Altı bin metrekare alan üzerine kurulacak yeni kültür merkezi, teras dahil 8 kattan oluşacak. Kapalı otopark ve sahne asansörünün bulunacağı merkezde sivil toplum kuruluşları ve derneklerin toplantılarını ve genel kurullarını yapabileceği konferans salonu, sanatçı odaları, fuaye ve sergi salonları olacak. Merkezde ayrıca Yaşar Kemal Köşesi, kütüphane, tiyatro ve sinema salonlarının yanı sıra, idari ofisler ve müzik dinleti odaları yer alacak. Teras katında ise çeşitli açık hava etkinliklerinin düzenleneceği bir alan bulunacak. Yeni yılda hizmete girmesi planlanan Yaşar Kemal Kültür Merkezi Altayçeşme Mahallesi Kışlalı Sokak No:16 adresinde faaliyet gösterecek.

“YAŞAR KEMAL’İN FİKİRLERİ BURADA YAŞAYACAK”

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban’ı ziyaret ederek kültür Merkezi hakkında sunum yaptı. Yaşar Kemal Vakfı ile birlikte Ayşe Semiha Baban’ın fikir ve önerilerini alan Kılıç, kültür merkezinin iç mimarisini bu öneriler doğrultusunda şekilleneceğini ifade etti. Kılıç, “Maltepemizin ikinci büyük kültür merkezi olacak burası Yaşar Kemal’in ruhunu, fikirlerini yaşatacak, genç nesillerle Yaşar Kemal’i buluşturacak” diye konuştu. (01.11.2021)

Tarih : 01.11.2021


Photos of news