heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Şenatalar’dan "büyük uzlaşmaya" destek çağrısı

CHP Maltepe İlçe Örgütü’nün düzenlediği ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Burhan Şenatalar’ın konuşmacı olduğu “Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Başkanlık Seçimi” konulu panel,  Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele CHP Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, eşi Çiğdem Kılıç ile birlikte katıldı.
 
TEK ADAM REJİMİ
 
Panelde 3 ana başlık etrafında sunum yapan Prof. Dr. Şenatalar, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin geride kalan 30 Mart yerel seçimlerinden ve 2015’te yapılacak seçimlerden çok daha önemli olduğunun altını çizdi. Bu seçim sonucunun 2015 seçimlerinin sonuçlarını az çok belirleyeceğine dikkat çeken Prof. Şenatalar, “Türkiye’nin siyasi sisteminde köklü bir değişim  çıkma ihtimali bulunuyor.  Önümüzde hayati öneme sahip bir seçim var. 3 tane aday var fakat kazanma şansı olan iki aday var. Adaylardan biri Başkanlık sistemine ihtiyaç var diyor, diğeri hayır başkanlık sistemine ihtiyaç yok, parlamenter sistem üzerinde değişikliğe ihtiyaç var diyor. Türkiye’de Başkanlık sistemini Tayyip Erdoğan daha fazla iktidar istediği için konuşuyoruz. Asıl istenen şey Başkanlık sistemi değil, süper başkanlık sistemi ya da tek adam sistemidir. Bu durum Türkiye’nin demokrasisinden çıkmasından başka bir şey değildir. Tayyip Erdoğan, Başkanlık sistemini düşünmüyor. Tek adam rejimi,  Putinvari  bir rejim düşünüyor” dedi. Adaylar arasındaki yarışın tamamen adaletsiz ve eşitliğe aykırı bir yarış olduğunu dile getiren Şenatalar, Başbakan Erdoğan’ın devlet olanaklarını kullanmasının etik olmadığını söyledi.  
 
"BÜYÜK UZLAŞMA"
 
Bu seçimlerde mutlaka sandığa gidilerek Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek verilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Şenatalar, “Bu seçimi biz kazanabiliriz. Kazanmak zorundayız ama öncelikle buna kendimiz inanmalıyız. Büyük uzlaşma yapıldı. Kırgınlıkları, küskünlükleri bir kenara bırakmak zorundayız. Tarih önümüze büyük bir fırsat sundu. Değerlendirip değerlendirmemek takdirimize kaldı. Canımızı dişimize takıp, seçimler için çalışmalıyız ve Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’na sandıkta desteklerimizi vermeliyiz. Bunu başardığımız takdirde, çocuklarımıza yaşanır bir ülke bırakabiliriz” diye konuştu. (21.07.2014)
 


Tarih : 21.07.2014