heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Maltepe'de "Sürü" gecesi...

Türk sinemasının efsane aktörlerinden Tarık Akan'a ve usta oyuncu Güler Ökten’e, Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği “Açıkhava Sinema Günleri” kapsamında, "Sevgi ve Emek Ödülü" verildi.

ÖDÜLLÜ FİLM SÜRÜ GÖSTERİLDİ

“Çekirdek gazoz bizden, izlemesi sizden” sloganıyla Maltepe Belediyesi tarafından Ramazan ayı boyunca düzenlenen “Açıkhava Sinema Günleri”nde bu akşam, yönetmenliğini Zeki Ökten'in yaptığı, senaryosunu Yılmaz Güney'in yazdığı ve başrollerini Tarık Akan, Melike Demirağ, Tuncel Kurtiz, Yaman Okay, Savaş Yurttaş ve Güler Ökten’in paylaştığı 1978 yapımı "Sürü" filmi gösterildi.

Sunuculuğunu İlknur Kaplan'ın yaptığı etkinliğe, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, eşi Çiğdem Kılıç, Tarık Akan ve Güler Ökten’in yanı sıra CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan, Maltepe İlçe Kadın Kolları Başkanı Fadime Solmaz, CHP İl Yönetim Kurulu üyeleri ile Maltepe Belediyesi İlçe Meclis üyeleri de katıldı.
 
GAZZE’DEKİ VAHŞETE “SESSİZ” ANMA

Oldukça yoğun bir katılımın gözlendiği etkinlikte, Türk sinemasının unutulmazları arasında yer alan, yurt içi ve yurt dışında pek çok ödül kazanan “Sürü”nün oyuncusu Tarık Akan, filmini Maltepelilerle beraber izledi. Gazze’de yaşanan insanlık dramı ve ilan edilen üç günlük ulusal yas nedeniyle müzik yayınının yapılmadığı etkinlikte, sahneye Başkan Ali Kılıç’la beraber çıkan Tarık Akan ve Güler Ökten halkı selamladı. Film gösterimi öncesi Tarık Akan ve Güler Ökten’e, Kılıç tarafından "Sevgi ve Emek Ödülü" verildi.
BAŞKAN KILIÇ, “ÇİRKİN KRAL”I ANDI

Törende bir konuşma yapan Ali Kılıç, “Değerli hemşerilerim, sevgili dostlar, Maltepe’de daima sevgi kazanacak dedik. Şu an buradaki kalabalığı görüyorum. Demek ki sevgi kazanıyor. Sinema tarihimizin önemli filmlerinden biri olan Sürü filminin başrol oyuncusu Tarık Akan ve sinemaya ailecek ömürlerini adamış Ökten ailesinin değerli bir ferdi, aynı zamanda filmin oyuncusu Güler Ökten aramızdalar. Kendilerine hoş geldin diyoruz. Tabi bu filmin değerli senaristi 'Çirkin Kral'ımızı, Yılmaz Güney’i de unutmadık. O Çirkin Kral’dı ama hep tarihe geçecek güzel filmlerin altına imzasını attı” dedi.

KILIÇ’TAN AKAN’A ÖVGÜ

Tarık Akan’ın sosyal demokrat kimliği ve eğitime vermiş olduğu desteklerden de bahseden Kılıç, “Tarık Akan’ın okulundan mezun olanlar çok iyi yerlere geliyor. Eğitime ciddi bir destek veriyor. Bu yönünü de unutmamalıyız. Bu bakımdan eğitimde çok ciddi bir boşluğu da dolduruyor” şeklinde konuştu.

MALTEPE’DE BARIŞ MARATONU

“Buradan size bir müjde vermek istiyorum. Gelecek sene açıkhava sinema etkinliğimizi 1 Temmuz’da başlatıp Eylül’de bitireceğiz. Sinemaya doyacaksınız. Bu yıl, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü birleştirerek Maltepe’de Barış Maratonu koşacağız” diyen Kılıç’ın bu sözleri vatandaşlardan büyük alkış aldı.

AKAN: YOKLUKLAR İÇİNDE ÇEKTİK

Tarık Akan da, filmin çekim sürecinin zorluğundan bahsederek, şöyle konuştu: “Bu filmimin üzerinden 36 yıl geçmiş, çok yoğun ilgi gösterdiniz. Bu filmin çekimlerini, Siirt’in Pervari ilçesindeki Çemikari Yaylası’nda zor koşullarda, açlık çekerek ve çobanların ölen kuzularını yiyerek geçirdik. Kurtalan’daki çekimlerde de sağdan soldan yemek isteyerek karnımızı doyurduk. Bu filmde emeği geçen ama şu an aramızda olmayanlar, hepsinin ismini tek tek sayamayacağım inanın, ışıklar içinde yatsın. O değerli ustalarımızdan çok şey öğrendim.”

Güler Ökten ise konuşmasında sevginin ve emeğin değerini yaşatan bir politikacı olarak Ali Kılıç’a teşekkürlerini ileterek, “Bu uygar sahil şeridinde siz değerli izleyicilerimizle olduğum için mutluyum” dedi. (22.07.2014)


Tarih : 22.07.2014


Photos of news