heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

“Ramazan Sohbetleri” İhsan Eliaçık’la başladı

Buluşmaya Yıldızlar Düğün Salonu’ndaki iftar programından sonra katılan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a eşi Çiğdem Kılıç  eşlik etti.

AÇILIŞ KONUŞMASINI KILIÇ YAPTI

Ramazan Sohbetleri’nin ilki Maltepe Merkez Meydanı’nda İhsan Eliaçık’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Oldukça yoğun bir katılımın görüldüğü sohbet toplantısının açılış konuşmasını, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç yaptı. Kılıç, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, “Rengi, dili, dini, cinsiyeti ne olursa olsun ötekisi olmayan büyük bir aileyiz, yolumuz barış ve sevgiden geçer. Allah birliğimiz ve beraberliğimiz bozmasın. Maltepe’de işin önünde, arkasında; sağında solunda olan herkes aydınlık, çağdaş bir Maltepe için çırpınıyor. 150 semazenin sema döndüğü bir etkinlikle Maltepe’de herkesten önce Ramazan’a hoş geldin dedik, çeşitli iftar sofraları kurduk. Şimdi de Gezi Parkı’ndan tanıdığınız, inancımızın çağdaş güleryüzü İhsan Hocamızı ağırlıyoruz. Sohbet günlerinde bir araya geldik, onurluyuz” dedi.

ELİAÇIK’TAN KILIÇ’A TEŞEKKÜR

Kılıç’tan sonra konuşmasına başlayan Eliaçık, Kılıç’a bu imkanı sağladığı için teşekkür ettikten sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün sizlere ‘Dindarlığın özü ve İslam’ın ruhundan bahsedeceğim. Hz. Musa’ya 9 ayet indirilmiştir. Bir gün Peygamberimize bunu sorarlar, bu ayetler ne diye. Bunları sayar: Öldürmeyeceksin, çalmayacaksın, iftira atmayacaksın, faiz yemeyeceksin, zina etmeyeceksin, sihir-büyü yapmayacaksın, komşuna iyi davranacaksın, cumartesi yasağına -İslam’da cuma- riayet edeceksin, putlara tapmayacaksın. Bunlara uymayan gerçek anlamda dindar olamaz. Hz. Muhammed (S.A.V.) der ki; ‘Kim bir zengine zenginIiğinden doIayı aşırı saygıda buIunursa dinini üçte biri gider.’ İslam kimseden uzak değil, herkese kucak açıyor. Bunlara dikkat edersek gerçek anlamda dindar oluruz.”

Kur’an’da yer alan üç puta da gönderme yapan Eliaçık, “Kur’an’da üç put vardır: lat, uzza ve menat. Lat demek otorite demek, uzza demek güç demek, menat demekse para demek;  günümüzde otorite, emperyalizm, güç fetişizmi faşizm, para ise kapitalizm demek. Bu dünyada ne kadar iyilik, güzellik yaparsak Allah’a o denli yakın oluruz” dedi.

Hz. Muhammed’in (S.A.V.) Medine’ye ayak bastığında sarf ettiği sözleri de dinleyicilerine aktaran Eliaçık’a, sohbet sonrası çiçek takdim edildi. (05.07.2014)Tarih : 05.07.2014


Photos of news