heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

“M’Expo’yu bir Türkiye projesine dönüştürmek istiyorum”

Toplantıda belediye çalışmalarıyla ilgili sunum yapan Kılıç, Maltepe Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi M’Expo Center projesine destek istedi. Başkan Kılıç, “Uzun bir tartışma ve araştırma sürecinden sonra Anadolu yakasında yapılacak bir fuar, çevre ilçeleri, illeri ve Türkiye’yi de kucaklayacak bir projeye dönüşebilir dedik. Buradan yola çıkarak Maltepe sınırları içerisinde buna elverişli araziler olduğunu da biliyoruz. Buradaki çok kıymetli arkadaşlarım olan sizlere de projemi sunarak ve desteğinizi alarak, bu projeyi bir Türkiye projesine dönüştürmek istiyorum” dedi.

CHP İstanbul İlçe Belediye Başkanları Çalışma Toplantısı, Wow İstanbul Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantıya, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burhan Şenatalar,  CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç başta olmak üzere, CHP’nin 14 ilçe belediye başkanı katıldı.

“SEÇİM DÖNEMİNDE BİRÇOK İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİM”

Toplantıda söz alarak bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, seçim sürecinde yaşadıklarına vurgu yaparak, “Belediye başkanlarımızın bir arada olduğu bu toplantıları çok önemsiyorum. 1 Temmuz 2013’te Maltepe’ye geldiğimizde, Maltepe’de bir yalnız adamdım, sonra giderek çoğaldık. Bir önemli olayı bu aday adaylığı döneminde gerçekleştirdik. 14 aday adayı olmasına rağmen aramızda bir dayanışma ruhu vardı. Bu adaylık seçimi süreçlerine yansıdı. Biliyorsunuz 2009 seçimlerinde Maltepe’de MHP adaylığını koymamıştı. Ciddi bir oyu onlardan transfer etmiştik. Bu seçimlerde MHP vardı, bizden oy götürdü ama buna rağmen 150 bin civarında oy aldık. Aday adaylığı döneminde bir ilkin altına imza attık, hepinize sunmak istiyorum: Dayatan değil, danışan bir belediye başkanlığı sürecini başlattık. 18 mahallemizin sorunlarının ne olduğunu tespit ettik ve bunu 22 maddelik bir seçim bildirgesine dönüştürdük. Pazara, sokağa girdik, esnafa, gecekondulara, kreşlere gittik. Neredeyse bunun çok önemli bir kısmını aday adaylığı dönemimde yaptım. Şöyle bir algı yarattık: 'Maltepe’de CHP çalışıyor' Benle yarışa katılan diğer aday adayı dostlarım da ciddi katkı sundular, birbirimizle didişmedik. Böylece ibre CHP’den yana değişti” dedi.

“HALKIN AYAĞINA GİDİNCE BAŞARIYORSUNUZ”

Kılıç, hizmeti halkın ayağına götürmenin ve halkla iç içe olmanın önemine dikkat çekerek devam ettiği konuşmasında, şunları söyledi: “Seçimi kazandığımız gün de şunu söyledik. Biz, bir antreman sürecini tamamladık, 5 yıl sürecek bir maça çıkıyoruz, karnemizi de 5 yıl sonra alacağız. Maltepe’yi daha yakından tanımak adına, salı günleri yaptığımız toplantılarda Maltepe’nin sorunlarını tartıştık. Bu kahvaltılarda ortalama 100 kişi konuşuyor. Sonra mahalleleri dolaşmaya başladık. Saat 5’te camiye gidiyorum, çay-çorba ikramında bulunuyorum, cemaatle konuşuyoruz. Hatta mahalle toplantılarında saat 9’a kadar devam eden yoğun bir süreci de yaşıyoruz. Bunu şunun için söylüyorum. Halkın ayağına gidince oluyor, yakınlaşınca oluyor. Başarıyorsunuz. Hep böyle bir anlayışımız var. Maltepeli bunu görüyor.”

“FUAR PROJEMİZE DESTEK İSTİYORUM”

Maltepe Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi M’Expo Center projesini açıklayarak sözlerini sürdüren Kılıç, “Burada sizlere bir projemi anlatmak istiyorum. Fuar projemiz var. Maltepe’deki ana konularımızdan birisi işsizlik. Bunun için büyük bir projeye ihtiyaç vardı. Uzun bir tartışma ve araştırma sürecinden sonra Anadolu yakasında yapılacak bir fuar, çevre ilçeleri, illeri ve Türkiye’yi de kucaklayacak bir projeye dönüşebilir dedik. Buradan yola çıkarak Maltepe sınırları içerisinde buna elverişli araziler olduğunu da biliyoruz. Bunun için bu işi ciddi bilen arkadaşlarla gruplar oluşturduk, Almanya’ya gittik ve Münih fuarı yetkilileriyle görüştük, onları buraya davet ettik, etüt ve zemin araştırmalarını yaptılar. Sonuçta doğanın da korunması için ilk adımımızı da attık. Sanırım Bakırköy Belediyesi’nin de var, CNR fuarıyla ilgili böylesi bir durumu var. Fuar projemizi, Anadolu Yakası’ndaki belediyelerin, yatırımcıların ve işadamlarının olduğu bir Türkiye projesine dönüştürmek istiyoruz. Ortalama 24-25 bin insanımızın iş bulabileceği, 200 bin metrekare kapalı alanı olacak. Gerçekleştirebilirsek dünyada bir ilk olacak. Fuar, kongre ve yaşam merkezi olacak diyoruz ve yanında bir de golf sahası olacak. Çevreci, güneş enerjisini ve yağmur suyunu kullanabilen bir proje olsun istiyoruz. Buradaki çok kıymetli arkadaşlarıma da bunu sunarak ve desteğini alarak, bu projeyi bir Türkiye projesine dönüştürmek istiyorum. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun söylediği sözleri söylüyorum: ‘Bu bir Maltepe projesi değil, bu bir İstanbul projesi, 2023 Türkiye vizyonuna uygun bir Türkiye projesidir.’ Bu, beni aşan bir proje, bu sebeple Genel Başkanım Kılıçdaroğlu’na da durumu arz ettim, sizlerle de danışarak projemi büyütmek ve sunmak istiyorum” şeklinde konuştu. (10.01.2014)

Tarih : 10.01.2014


Photos of news