heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Yılın annesi beyaz güvercin uçuracak "Ulusal Basın"

Oğlunun katilini ipten alan İranlı anne: affedince huzur buldum “Milliyet Gazetesi” 

Oğlunun katılım idam sehpasından alan İranlı anne İstanbul'dan barış mesajı verdi: Onu affettikten sonra huzura kavuştum. Birini öldürmekle olayın çözüleceği yanılgısına düşmeyin.
Oğlunu öldüren genci idam sehpasında affederek hafızalara kazman İranlı Samareh Ali Nezhad, 1 Eylül Barış Günü için geldiği İstanbul'da yaşadıklarını Milliyet'e anlattı.
İran'ın Royan kasabasında 7 yıl önce çıkan sokak kavgasında yaşındaki Abdullah Hüseyinzade, Bilal Abdullal tarafından bıçaklanarak öldürüldü.
7 yıl süren davanın sonunda Bilal için kısas cezası uygun görüldü.
Abdullal'ın idam sehpasında altındaki tabureyi bir aile bireyi iterek ölmesine neden olacaktı. Nezhad mahkemenin kararma başta sevindi. İdam günü geldiğinde ise her şey değişti. Nezhad, oğlunun katilini nasıl affettiğini şöyle anlattı:

'Cinayet çözmüyor' 

"İdam gerçekleşeceği gün psikolojim çok kötüydü. Sinirden ellerim titriyordu. Kimse benim kapalı kapılar arkasında 7 yıl neler yaşadığımı bilmiyordu. Ne acılar çektim, nasıl içim parçalandı... Oradaki annelere dedim ki, 'Belki de o çocuğun annesini düşünerek burada toplandınız ama benim neler çektiğimi bilmiyorsunuz. Çok acı çektim' dedim. Daha sonra gençlere döndüm ve onlara da, 'Belki sinirlenebilirsin, kavgalara karışabilirsiniz fakat ne olursa olsun kav ga anında elinizde öldürücü, sivri, keskin şeyler bulunmasın. Sakın o kişiyi öldürmekle olayın çözüleceği yanılgısına düşmeyin' dedim. Ardından onun yanına gittim. Orada bana, 'Beni affet' diye yalvardı. Çok gergin ve stersliyim, 'Sen benim oğlumu öldürdüğünde beni düşünmüş, bana acımış mıydın' dedim. Ve kuvvetli bir tokat attım. Sonra eşime döndüm ve Affedelim' dedim. Çocuğun idam sehpasına eşimin tekmeyi atması gerekiyordu. Ona döndü ve dedi ki, 'Bak tekmeyi vurursam öbür dünyaya gideceksin, ölüme o kadar yakınsın ama bunu yapmıyorum.' Ardından, 'Boynundan ipi çıkaralım' dedim."

'Keşke hapiste ölse' 

Nezhad'a bu defa o öfkenin nasıl merhamete dönüştüğünü sorduğumuzda ise şu cevabı verdi: "Aslında oraya gelene kadar içimde büyük bir öfke vardı. Fakat oraya geldiğim anda sanırım Allah'ın bana bir lütfu idi bu. Ben Allah bana bu gücü verdi ve ben de onu affetim." O noktaya gelene kadar her gün öldüğünü söyleyen Nezhad, "Oğlumun katilini affettikten sonra büyük bir huzura kavuştum. Beni üzen bir çok şey sanki o anda yok oldu" dedi. Olay sonrasında oğlunun katili ile hiç görüşmediğini belirten Nezhad, gencin ailesinden ise dolaylı yoldan teşekkür aldığını belirtti. Nezhad, Abdullal'm babasının ise, "Keşke oğlum hapiste ölse, bu insanlar onu idam sehpasında öldürmek zorunda kalmasa ikinci bir acı yaşamasalar" dediğinin de kendilerine ulaştığını söyledi.

“Tüm dünyada barış olsun” 

Yıllar önce 11 yaşındaki oğlunu motor kazasında kaybeden ve ikinci evlat acısını Abdullah'ın ölümüyle yaşayan Nezhad istanbul'a geçtiğimiz sene Maltepe Belediyesi tarafından "Yılın Annesi" olarak seçildiğinde gelecekti. Fakat sağlığı ve psikolojisinin buna el vermediği için gelemeyen Nezhad, o ödülü evinde ölen oğlunun fotoğrafı ile yan yana baş köşede tuttuğunu söyledi. Maltepe Belediyesi'nin davetiyle Maltepe'de düzenlenecek "1 Eylül Dünya Barış Günü" etkinliğinde barışın simgesi beyaz güvercinleri uçurmak için eşi Abdolghan Hüseyin ve hayatta kalan tek çocuğu, kızı Fatimah Hüseyin ile Türkiye'ye gelen Nezhad barış için de çağrıda bulundu: "Bütün dünyada barış olsun, bütün dünyada insanlar huzur içerisinde yaşasınlar, insanlar birbirleriyle dostça geçinsinler. Benim en büyük arzum bu. Ayrıca insan hayatında affetmek durumunda kaldığı bir çok şey oluyor. Eğer bu durumlarda insanın içinde sevgi ağır basarsa o zaman affetmek ön plana çıkıyor."

 

'Bir tokat attım, bütün acı kin ve nefret duygusu gitti' “Habertürk Gazetesi”
İRANLI ANNE, OĞLUNUN KATİLİNİ İPTEN ALDIĞI ANI ANLATTI 
Oğlunun katilini idam sehpasında affeden İranlı anne Samarah Ali Nezhad, '1 Eylül Dünya Barış Günü' nedeniyle Maltepe Belediyesi'nin davetlisi olarak İstanbul'a geldi. Acılı anne, infazı durdururken yaşadıklarını Habertürk'le paylaştı.
Oğlunun katilini affedip ipten alan İranlı anne Samarah Ali Nezhad, "1 Eylül Dünya Barış Günü" nedeniyle Türkiye'ye geldi. Samarah Ali Nezhad, 2007 yılında bir annenin yaşayabileceği en büyük acıyı yaşadı. Henüz 18 yaşındaki oğlu Abdullah Hüzeyinzade'yi bir sokak kavgasında kaybetti. Üstelik bu onun yaşadığı ikinci evlat açışıydı. Diğer oğlunu da bir kazada kaybetmişti. İkinci oğlunu kaybettikten sonra yaşadıkları ise tüm dünyaya mal oldu. Zira acılı anne, şeriat yasalarının uygulandığı İran'da 'kısas' uygulamasına göre, oğlunun katilinin idam edilip edilmemesine karar verecekti. Bunun için tam 7 yıl bekledi.
O gün geldiğinde, meydanda toplanan binlerce kişi, "Affet" diye bağırıyordu. Ali Nezhad, eline mikrofonu aldı, "Benim canım gitti, nasıl affetmemi istiyorsunuz?" dedi.
Çocuğa yaklaştı, yanındaki sehpaya çıktı ve affetti. Maltepe Belediyesi'nin davetlisi olarak İstanbul'a gelen Samarah Ali Nezhad, dün Habertürk'e o anları şöyle anlattı:
'HUZUR DOLDUM' 
"Kısas hakkını eşim ve kızım bana vermişti. Dua ediyordum, 'Allah'ım bana yardım et' diye. O sırada iki el sanki omuzlarımdan tuttu ve beni ileri doğru yavaş yavaş götürdü. Çocuğun yanına gittiğimde idama hazırdı. Bana 'Ne olur affet. Anneme, babama acı' dedi. 'Sen benim çocuğumu öldürürken ona acıdın mı? Ben yıllarca acı çektim' dedim. Sonra eşime söyledi aynı şeyi. O sırada ben, birden çocuğun suratına tokat attım. O tokattan sonra birden içimde düğümlenen acı, kin, bütün nefret duygusu gitti.
Huzur dolduğumu hissettim. Eşime 'İndirin idam sehbasından' dedim."
Beyaz güvercin uçuracak
İstanbul Maltepe Belediyesi tarafından yılın annesi seçilen Samarah Ali Nezhad, bugün Belediye Başkanı Ali Kılıç ve vatandaşlarla birlikte, barışın simgesi beyaz güvercinler uçuracak. Tören saat 11.OO'de Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.


 
 
Af kısastan daha bereketli “Hürriyet Gazetesi” 
BİZ onu İran'da oğlunun katilini affederek idam ipinden alan anne olarak tanıdık. Katilin annesinin yanına gelerek onu öptüğü fotoğraf halen hafızalarda. İki oğlunu dört yıl arayla kaybeden İranlı Samareh Ali Nezhad, eşi Abdolghan Hosseinve 14 yaşındaki kızı Fatemeh Hossein 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle kendisini 'yılın annesi' seçen Maltepe Belediyesi'nin daSamareh vetlisi olarak İstanbul'da. Bugün barış güvercini uçuracak olan Samareh Ali Nezhad ortaokul mezunu, ev hanımı.
Üç çocuklarından ortanca olanını 11 yaşındayken motosiklet kazasında kaybetmişler. 4 yü sonra ise lise öğrencisi oğlu Abdullah, pazarda bir başkasıyla kavga eden gencin, kaçarken kendisine çarpması sonucu çıkan tartışmada kalbine aldığı bıçak darbesiyle hayata veda ediyor. Geçen yıl oğlunun katiline idam cezası verildiğinde kısas ve affetme duyguları arasında kalıyor: "İdam cezasını duyduğumda onun da aynı şekilde ölmesini istemiyordum çünkü sonuçta o da gençti. Ama oğlum öldüğü için de çok üzgündüm. Öyle karışık duygular içindeydim. İdam gününe kadar affetmeyi düşünmüyordum. Olaydan bir hafta- on gün önce kızım abisini rüyasında görüyor.
Oğlum 'Anneme söyle o çocuğu affetsin, Allah'a havale etsin' diyor. Gittiğimde meydanda darağacı hazırdı, çocuğun boynuna da ipi takmışlardı. Son anda kararım değişti." Samareh Ali Nezhad aradan geçen bir yılda hissettiklerini ise şöyle anlatıyor: "Affettikten sonra iç dünyamda çok farklı bir huzur yaşamaya başladım.
İnanıyordum ki oğlum öbür dünyada çok iyi yerde ve rahat. Ben huzur içinde olunca onun da huzur içinde olduğunu düşünmeye başladım. Bu beni epeyce rahatlattı. Affetmekte, kısasta olmayan çok farklı bir duygu ve lezzet var. Affetmekte daha bereket vardır, sevgi bağını güçlendirir, düşmanlıkları giderir. Dünyada savaşların, üzüntü ve gözyaşlarının da azalmasına sebep olur. Affetmek bu kadar güzel bir şeydir."


'Affedince içimi huzur kapladı' Sabah Gazetesi”
İran’da oğlunun katilini idam sehpasındayken son anda affederek tüm dünyanın dikkatini çeken anne Samereh Ali Nezhad, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Maltepe Belediyesi'nin davetlisi olarak İstanbul'a geldi. Yaşadıklarını anlatan Samereh "Balal idam sehpasına çıktığında hâlâ öfkem geçmemişti. O sıra kendimi Allah'a çok yakın hissetim ve affettim. Bu olaydan sonra içimi bir huzur kapladı" dedi. 14 yaşındaki kızı Fatima ve eşi Abdullah Hüseyinzade ile birlikte İstanbul'a gelen Samereh, "Affetmek hiç kolay bir şey değil ama düşmanlıkları ortadan kaldırıyor. Başka bir annenin daha gözyaşı dökmesini istemedim" dedi.


'Yılın annesi' barış güvercini uçuracak “Birgün Gazetesi”
"Yılın Annesi" seçilen İranlı Samarah Alinezhad bugün Maltepe'de beyaz güvercinler uçuracak. İran'da oğlunun katilini idam sehpasındayken affeden ve oğlunun katilinin boynundaki ilmeği elleriyle çıkartan anne Samereh Ali Nezhad, Maltepe Belediyesi tarafından geçten yıl Anneler Günü'nde 'Yılın Annesi' seçildi.