heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Maltepeyi şaha kaldıracak asrın dev projesi “Ekonomi Gazetesi”

Maltepe’nin çehresi değiştirecek ve 25 bin kişiye istihdam yaratacak, Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi “M’Expo Center”, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda büyük destek görüyor. Maltepe’nin çehresini değiştirecek projeye, Türk işadamlarının yanısıra, Almanya, Hollanda, İngiltere, Çin, Japonya ve İran’dan da büyük ilgi var.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın, belediyenin fahri danışmanı Münih eski Belediye Başkanı Christian Ude ve Münih Uluslararası Fuarı Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Dietrich ile bir araya gelerek ilk adımını Münih’te attığı, “M’Expo Center” Anadolu Yakası'nın ilk fuar ve kongre merkezi olacak.

İŞSİZLİĞİ ÇÖZECEK

M’Expo projesiyle ilgili açıklama yapan Başkan Ali Kılıç, “Maltepe’de işsizlik sorununu çözecek çok önemli bir proje. Bu bir Maltepe projesi. Bu projede golf sahaları ve kongre merkezleri de yer alacak. Sizlerin destek vermesini bekliyoruz. Buraya işadamları gelecek, esnafımız kazanacak, Maltepeli kazanacak.
En az 20-25 bin insanımızın iş bulacağı bu proje için imza kampanyası düzenleyeceğiz. Hedefimiz 500 bin imza. Ayrıca seçimler de yaklaşıyor. Biz diyeceğiz ki M’Expo’ya destek yoksa oy da yok. Sizler arkamızda olduğunuz sürece başaramayacağımız hiçbir şey yok” diye konuştu.

“TÜRKİYE KAZANACAK”

Projenin ilk etabını 2017 yılında bitirmeyi planladıklarını da ifade eden Kılıç, “Fuar alanımız 200 bin metrekare kapalı alanı barındıracak. Bu alanda kurulacak M’Expo, birçok ilki bünyesinde barındıracak bir proje olacak. Bu anlamda Türkiye’nin yeşile değer veren ilk çevreci fuarı olacağı gibi, merkezimizde sadece fuar alanı değil 4 bin kişilik bir kongre salonu ve golf sahası da yer alacak. Yine fuar alanımızda güneş enerjisi ve yağmur suyundan faydalanmak istiyor ve projemizi buna göre şekillendiriyoruz. Ayrıca M’Expo’yu bir Türkiye projesi olarak düşünüyoruz. Bu anlamda Anadolu Yakası’ndaki tüm belediyelerimizi, işadamlarımızı ilçemize bekliyoruz. Bu proje gerçekleşirse sadece Maltepeli değil, başta Anadolu Yakası olmak üzere tüm Türkiye kazanacak” şeklinde konuştu.

YATIRIM MALİYETİ 900 MİLYON EURO

Projenin yatırım maliyetinin 900 milyon Euro olacağını ifade eden Kılıç, şöyle devam etti: “Projemize yurtdışından büyük bir ilgi var. Bu kapsamda öncelikle Almanya’ya gittim, fuarcılıkta oldukça önemli noktada olan Münih fuarı yetkilileriyle görüşmeler yaptım. Hatta Münih Fuarı yetkilileri buraya gelerek toprak analizi yaptı, sahayı dolaştılar, fikirlerini sundular. En nihayetinde çözüm partneri olacaklarını söylediler. Bu oldukça önemli bir gelişme. Yine Hollanda’dan bir şirket, projenin yüzde 50’sine ortak olabileceğini belirtti. Ayrıca Japon Büyükelçiliği aracılığıyla, uluslararası teknoloji devi Sony de bizimle irtibata geçerek projeyi tüm aşamalarında takip etmek istediklerini bildirdi. Yine İngiltere’den bir fuar merkeziyle de görüşmelerimiz sürüyor. Ülkemizden de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, projemize destek veriyor. Ayrıca İstanbul Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası ile de bir araya gelerek projemizi anlattık. Onlarda aldığımız güçle, bir kez daha kamuoyuyla sizlerin önünde paylaşalım istedik. Yine şunu da belirtmek isterim ki 45-50 kişilik bir danışma kurulu oluşturuyoruz. Bu kurul, fuarla ilgili tüm kararları alacak, ayrıca bir şirket kurarak projede üstümüze düşen neyse yapacağız.”

YEŞİLE DEĞER VEREN ÇEVRECİ FUAR

Türkiye’nin yeşile değer veren ilk çevreci fuarı olacak M’expo Center’ın üç aşamada tamamlanması
düşünülüyor. 2017 yılında ilk etabı tamamlanması planlanan proje, 100 bin metrekarelik kapalı alan hizmete girecek. Daha sonra kapasite sırasıyla 150 bin ve 200 bin metrekare kapalı alana kadar yükseltilecek. Yılda yaklaşık 200'den fazla fuara ev sahipliği yapmasını öngörülen M’expo Center, Asya ile Avrupa arasındaki en önemli fuar merkezlerinden biri olacak. Fuarın yapımında güneş enerjisi ile aydınlatma ve çevreyle uyumlu inşaat malzemeleri kullanılacak.
Ayrıca merkezde, fuar ve ticari alanların dışında, sosyal, kültürel ve sportif etkinlik alanları, gezi parkurları, kültür-sanat etkinliklerinin yapılacağı alanlar da olacak.

DEV FUAR MERKEZİ İÇİN HEDEF 500 BİN İMZA

Maltepe’de yapılması planlanan Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi (M’Expo) projesi için “500 Bin İmza” kampanyası başlatıldı. Maltepe Belediyesi öncülüğünde başlatılan kampanyada ilk imzalar Maltepeli esnaflardan geldi. İmza kampanyası için Maltepe genelinde imza toplama noktaları oluşturulacak, ilçenin geneli, “M’Expo’ya destek yoksa oy da yok” afişleriyle donatılacak.

25 BİN KİŞİYE İSTİHDAM YARATACAK

İstanbul’un Maltepe ilçesinde yapılması planlanan fuar merkeziyle ilgili olarak dev bir imza kampanyasına start verildi. Esnaflarla bir araya gelen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe Kapalıçarşı esnafıyla kahvaltıda bir araya gelen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Toplamda 900 milyon Avro’ya mal olacak bu projede golf sahaları ve kongre merkezleri de yer alacak. Sizlerin destek vermesini bekliyoruz. Buraya iş adamları gelecek, esnafımız kazanacak, Maltepeli kazanacak. Maltepe cazibe merkezi haline gelecek. Hepsinden de önemlisi, işsizlik ve buna bağlı uyuşturucu sorunlarının yaşandığı Maltepe’de en az 25 bin insanımızın iş bulacak. Bu kapsamda bir imza kampanyası düzenledik. Hedefimiz 500 bin imza. Başta siz esnaflarımızın işyerleri olmak üzere okullarda, Maltepe’nin her yerinde imza toplanacak. İlk imza kampanyamızı da sizlerle başlatıyoruz. Ayrıca seçimler de yaklaşıyor. Biz diyeceğiz ki; ‘M’Expo’ya destek yoksa oy da yok.’ Sizler arkamızda olduğunuz sürece, başaramayacağımız hiçbir şey yok” dedi.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLECEK

Başkan Kılıç, “Bu proje ne Maltepe Belediyesi’nin ne de Ali Kılıç’ın projesi. Bu proje, sizlerin, bütün Maltepelilerin projesi. M’Expo hayali gerçekleşirse bütün esnaflarımızın yüzü gülecek” diye konuştu. Kılıç daha sonra, imza kampanyası için hazırlanan kartları esnaflara dağıttı ve tek tek imzalarını aldı.
Esnaflar da, imzalarıyla destek verecekleri projenin hayata geçmesi için ellerinden gelen tüm desteği vereceklerini söyledi.

M’EXPO’YA DESTEK ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

“Bir imza da sen ver!” 

Maltepe Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi M’Expo projesi için dijital dünyanın en büyük imza kampanyası platformu olan “change.org”da başlatılan imza kampanyasına destek çığ gibi büyüyor. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından “change.org” sitesinde, “Geleceğin İçin Bir İmza da Sen Ver!” adıyla başlatılan kampanyaya kısa sürede yüzlerce kişi destek verdi.

HEDEF 500 BİN İMZA

Uluslararası alandaki yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği, tamamlandığında 20-25 bin kişiye iş imkânı sağlayacak, Türkiye’nin ve bölgenin tek yeşil fuar alanı olacak proje için 500 bin imza hedeflediklerini dile getiren Başkan Kılıç, Türkiye projesi olarak nitelendirdiği Maltepe Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi M’Expo projesi için yayınladığı mesajında Maltepelilere, “Adımlarımızı birlikte atmak ve ülkemize prestij katacak bu dev projeyi sahiplenmek üzere, seni de M’EXPO için bir imza vermeye davet ediyorum. Bir imza ile prestij kazanalım: M’EXPO için bir imza da sen ver!” diye seslendi. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından başlatılan imza kampanyasına katılmak isteyenler aşağıdaki adresten kampanyaya destek verebilirler.


Photos