heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Maltepe'yi Maltepelilerle birlikte yönetiyoruz "Cumhuriyet Gazetesi"Ali Başkan Maltepelileri dinliyor Mahallende söz, yetki ve karar senin...


Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Mahalle Buluşmalan"yla vatandaşların soranlarım dinliyor. Eylül ayında 10 günde 18 mahallede toplantı yapan Kılıç, 1019 talep ve şikâyeti kayıt altına aldırdı. Bu şikâyetlerden 950'sini çözüme kavuşturuldu. Şubat ayıyla birlikte bu buluşmalara yeniden başlandı. "Ali Başkan Maltepelileri dinliyor" ve "Mahallende söz, karar, yetki senin" sloganlarıyla düzenlenen "Mahalle Buluşmalarında vatandaşlar, kentsel dönüşüm, semt pazarları, otopark sorunu, uyuşturucu ve ulaşım sorunu, işsizlik, temizlik ve hayvan barınağı başta olmak üzere, onlarca konuyla ilgili şikâyet, istek ve taleplerini iletiyorlar. Belediye başkan yardımcıları ve birim müdürlerinin katıldığı buluşmalarda, bazı şikâyetler anında çözüme kavuşturuldu.

"MALTEPELİLERİN HİZMETKÂRIYIM"

Mahallelerde bulunan camileri de ziyaret eden Kılıç, cemaatin sorunlarını da çorba eşliğinde yerinde dinleyip, vatandaşlarla karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyor. "Mahalle Buluşmaları"yla ilgili bir değerlendirme yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, şunları söyledi: "Halkımız bana 5 yıl boyunca güvenerek, bu görevi verdi. Bu güvenleri karşısında onların hizmetkârı oldum, olacağım. Maltepe'yi birlikte yönetiyor, Maltepelileri dinliyor ve çalışmaları anlatıyoruz. însan odaklı dayatan değil, danışan sosyal demokrat belediyecilik anlayışımızı ortaya koyuyoruz. Ekim ayı içerisinde 10 günde 18 mahallemizi dolaşarak, söz ve kürsü halkın diyerek yollara düştük. Sabahın ilk saatlerinde öncelikle camileri ziyaret edip, cami cemaatine sıcak çorbamızı dağıtarak ve paylaşarak güne başladık. Ardından sabah ve akşam toplantıları olmak üzere; Maltepelilere hesap vermek, onlar için mücadelemi paylaşmak ve soranlarını dinleyerek, birlikte çözüm arayışına girmek için huzurlarına çıktık. 'Maltepeli ne diyorsa o olacak' sloganıyla başlattığımız bu mahalle toplantılarında, toplam 1019 kişi söz aldı. Dile getirilen talep ve şikâyetlerden 950'sini çözüme kavuşturduk."

Eylül ayında 10 günde 18 mahallede toplantı yapan Kılıç, 1019 talep ve şikâyeti kayıt altına aldırdı. Bu şikâyetlerden 950'si çözüme kavuşturuldu. Şubat ayıyla birlikte bu buluşmalara yeniden başlandı.


 
“M’expo’ya destek yoksa oy da yok’”

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, M’Expo projesi için Maltepelilerin desteğinin önemli olduğuna dikkat çekerek, ‘ 500 bin imza toplayacağız. Bu imzalarla seçim dönemine doğru afişler hazırlatarak siyasilere, “M’Expo’ya destek yoksa oy da yok diyeceğiz” dedi.

Maltepe’nin çehresi değiştirecek Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi “M’Expo Center” ,  gerek ulusal gerekse uluslararası alanda büyük destek görüyor. Maltepe’nin çehresini değiştirecek projeye, Türk işadamlarının yanısıra, Almanya, Hollanda, İngiltere, Çin, Japonya ve İran’dan da büyük ilgi var. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın Belediyenin fahri danışmanı Münih Uluslararası Fuarı Yönetim Kurulu Başkanı Kaus Dietrich ile bir araya gelerek ilk adımını Münih’te attığı,  “M’Expo Center” Anadolu Yakası’nın ilk fuar ve kongre merkezi olacak

İŞSİZLİĞİ ÇÖZECEK

M’Expo projesiyle ilgili açıklama yapan Başkan Ali Kılıç Maltepe’de işsizlik sorununu çözecek çok önemli bir proje. Bu bir Maltepe projesi. Bu projede golf sahaları, kongre merkezleri de yer alacak. Sizlerin destek vermesini bekliyoruz. Buraya işadamları gelecek, esnafımız kazanacak, Maltepeli kazanacak. En az 20-25 bin insanımızın iş bulacağı bu proje için imza kampanyası düzenleyeceğiz. Hedefimiz 500 bin imza. Ayrıca seçinler de yaklaşıyor. Biz diyeceğiz ki M’Expo’ya destek yoksa oy da yok. Sizler arkamızda olduğunuz sürece başaramayacağımız hiçbir şey yok” diye konuştu.

“TÜRKİYE KAZANACAK”

Projenin ilk etabını 2017 yılında bitirmeyi planladıklarını da ifade eden Kılıç, “Fuar alanımız 200 bin metrekare kapalı alanı barındıracak. Bu alanda kurulacak M’Expo, birçok ilki bünyesinde barındıracak bir proje olacak. Bu anlamda Türkiye’nin yeşile değer veren ilk çevreci fuarı olacağı gibi, merkezimizde sadece fuar alanı değil 4 bin kişilik bir kongre salonu ve golf sahası da yer alacak. Yine fuar alanımızda güneş enerjisi ve yağmur suyundan faydalanmak istiyor ve projemizi buna göre şekillendiriyoruz. Ayrıca M’Expo’yu bir Türkiye projesi olarak düşünüyoruz. Bu anlamda Anadolu Yakası’ndaki tüm belediyelerimizi, İşadamlarımızı ilçemize bekliyoruz. Bu proje gerçekleşirse sadece Maltepeli değil, başta Anadolu Yakası olmak üzere tüm Türkiye Kazanacak” şeklinde koştu.

YATIRIM MALİYETİ 900 MİLYON AVRO

Projenin yatırım maliyetinin 900 milyon Euro olacağını ifade eden Kılıç, şöyle devam etti: “Projemize yurtdışından büyük bir ilgi var. Bu kapsamda öncelikle Almanya’ya Gittim, fuarcılıkta oldukça önemli noktada olan Münih fuarı yetkilileriyle görüşmeler yaptım. Hatta Münih Fuarı yetkilileriyle görüşmeler yaptım. Hatta Münih Fuarı yetkilileri buraya gelerek toprak analizi yaptı, sahayı dolaştılar, fikirlerini sundular. En nihayetinde çözüm partneri olacaklarını söylediler. Bu oldukça önemli bir gelişme. Yine Hollanda’dan bir şirketi projenin yüzde 50’sine ortak olabileceğini belirtti. Ayrıca Japon Büyükelçiliği aracılığıyla, uluslararası teknoloji devi Sony de bizimler irtibata geçerek projeyi tüm aşamalarında takip etmek istediklerini bildirdi. Yine İngiltere’den Bir fuar merkeziyle de bir görüşmelerimiz sürüyor. Ülkemizden de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, projemize destek veriyor. Ayrıca İstanbul Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası ile de bir araya gelerek projemizi anlattık. Onlarda aldığımız güçle, bir kez daha kamuoyuyla sizlerin önünde paylaşalım istedik. Yine şunu da belirtmek isterim ki 45-50 kişilik bir danışma kurulu oluşturuyoruz. Bu kurul, fuarla ilgili tüm kararları alacak, ayrıca bir şirket kurarak projede üstümüze düşen neyse yapacağız.”Her mahalleye 2 kreş 

Maltepe kreşlerle donatılıyor 

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, seçim çalışmalarında söz verdiği gibi "Her mahalleye 2 kreş projesi" kapsamında 3 kreşi açarak, vatandaşların hizmetine soktu. Altayçeşme, Zümrütevler ve Bağlarbaşı Mahallesi'nde 3 kreşi hizmete açan Başkan Kılıç, "Söz verdiğimiz gibi kreşimizin açılışını yaptık. Ümit ediyorum bu çocuk yuvalarımız adına yakışır şekilde hizmet eder. Nasıl Zübeyde Hanım Mustafa Kemal'i yetiştirip Anadolu'ya saldıysa, buradan da yeni Mustafa Kemaller yetişecek" dedi.

ÜÇ SINIFTAN OLUŞUYOR 

İlki Altayçeşme Mahallesi'nde açılan ve Maltepe Devlet Hastanesi karşısında bulunan 490 metrekare arsa üzerine yapılan "Zübeyde Hanım Gündüz Çocuk Bakımevi", 210 metrekare okul kullanım alanı ve onu çevreleyen bahçeden oluşuyor. Dış cephe duvarları uzman pedagoglar eşliğinde denizaltı dünyasını tasvir eden resimlerle donatılan kreşte, 3 tane sınıf öğretmeni görev yapacak. Kreşin bahçesinde, basket potası, kale direği, 60 metrekare kauçuk kaplı oyun alanı, kum havuzu, ahşap park oyun alanı ve 3 müzik aleti de yer alıyor.

MÜZİK VE BOYAMA DERSLERİ 

Zümrütevler Mahallesi'nde iki katlı olarak, 568 metrekarelik üzerine inşa edilen ve "Maltepe Belediyesi Zümrütevler Zübeyde Hanım Gündüz Çocuk Bakımevi" adı altında hizmete açılan kreşte 6 ana sınıfı, 2 oyun sınıfı olmak üzere toplamda 8 sınıf, 1 yemekhane, 1 mutfak, 1 ofis, 5 kabinli çocuk tuvaleti ve 2 yetişkin tuvaleti yer alıyor. 24 ay ve 60 ay arası (2-5 yaş) çocukların eğitim gördüğü kreşlerde çocuklar, 10'ar kişilik gruplar halinde eğitim alıyor. 2 yaşındaki çocuklara boyama dersleri ve oyun aktiviteleri verildiği kreşlerde, 3 ila 4 yaşındaki çocuklara müzik, beden eğitimi, resim, okuma-yazmaya başlangıç ve temel matematik dersleri veriliyor. Kreşlerde, 4 sınıf öğretmeni, 3 yardımcı öğretmen, 4 hizmetli, 1 psikolog ve 1 hemşire de görev yapıyor.Bir yılda 178 bin ton atık toplandı

Maltepe'nin 18 mahallesinde 2014 yılında, 165 bin tonu katı, 13 bin tonu hafriyat atığı olmak üzere 178 bin ton atık topladı. Yaklaşık 500 bin nüfusa sahip Maltepe'de, Maltepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından 1 Ocak-31 Aralık 2014 tarihleri arasında, 165 bin ton katı, 13 bin ton hafriyat atığı toplandı. Semt pazarlarından bir yılda toplanan çöp miktarı ise 2 bin 742 tona ulaştı. Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın göreve gelmesinden sonra kademeli olarak geçilmeye başlanan yer altı konteynerlerinin sayısı 97'ye ulaşırken, 504 adeti plastik, 500 adeti galvaniz olmak üzere toplamda 1004 adet konteynerin dağıtımı yapıldı.Maltepe’nin kapıları dünyaya açılıyor

Maltepe Belediyesi'nin, Avrupa Birliği ile işbirliğinin geliştirilmesi, Maltepe'nin Avrupa standartlarında bir kent haline dönüştürülmesi amacıyla oluşturduğu "Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Merkezi", Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı törenle hizmete açıldı.

Maltepe Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe Belediyesi fahri danışmanı ve eski Münih Anakent Belediye Başkanı Christian Ude, milletvekilleri, gazeteciler vfe çok sayıda Maltepeli vatandaşın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Merkezi; AB'ye katılım sürecinde, AB'nin aday ülkelere sağladığı mali kaynaklar ve ortak çözümlerden Maltepe'nin en etkin biçimde faydalanabilmesini hedefleyen Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Merkezi; belediyeler ile AB düzeyinde işbirliği ve iletişim platformlarının oluşturulması, yerel yönetimler alanında AB müktesebatının takibi, Maltepe Belediyesi ve AB'li muhataplar arasında ortaklıkların ve işbirliği alanlarının kuvvetlendirilmesi, yenilerinin oluşturulması; bunu takiben tecrübe ve en iyi uygulama alışverişlerinin gerçekleştirilmesi noktasında geliştirilecek projelerin hayata geçirilmesi için çalışmalar yapacak.


 
Belediye sokaktaki dostlarına sahip çıkıyor

Maltepe Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü 2014 yılında, bin 831 kısırlaştırma işlemi gerçekleştirirken, 7 bin 623 sokak hayvanını da tedavi ederek yaşama döndürdü. Çalışmalar kapsamında 651 sokak hayvanı toplanırken, 528 sokak hayvanının da aşı işlemi yapıldı. Veteriner işleri Müdürlüğü'nün Aydınevler Mahallesi'nde bulunan kliniğinde 5 bin 338 sokak hayvanı tedavi edildi. İletilen 12 bin 926 şikâyetin tamamına cevap verilirken, 51 sokak hayvanı sahiplendirildi, 50 köpek müşahede altına alındı ve 58 sokak hayvanına da mikroçip takıldı.

BİN 240 İŞLETMEDE GIDA DENETİMİ

İlaçlama ve gıda denetimi faaliyetleri kapsamındaysa, 195 alanda fare ilaçlaması, 480 alanda kamu binalarının ilaçlanması ve dezenfeksiyonu, 4 bin 174 açık ve 2 bin 324 kapalı alanda ilaçlama ve 11 bin 635 alanda çöp konteyneri ilaçlama işlemleri yapılırken, bin 240 işletmede de gıda denetimi yapıldı.

SOKAĞA TERK EDİLEN 3 KÖPEK İŞE ALINDI

Ayrıca Fındık adında kaybolan bir köpeği bularak sahibine teslim eden, yaralı köpeklere müdahale eden, köpekleri dövüştürenlere baskın yapan ve sokak hayvanları için Maltepe Kent Ormanı'na barınak kuran ekipler, sokağa terk edilen 3 köpeği, Arama-Kurtarma Müdürlüğü bünyesinde eğitime aldı. Köpeklerin eğitim çalışması sırasında eğitmenlerini dinlerken çekilen fotoğraf karesi, sosyal medyada büyük ilgi gördü. Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü 2015 yılının ilk ayında da, 130 adet muayene gerçekleştirip, 41 kediyi ve 1 köpeği kısırlaştırdı. Öte yandan ekipler, vatandaşların yaz aylarını rahat geçirebilmeleri amacıyla, 18 mahalledeki yağmur kanallarında ilaçlama çalışması da yaptı.Hoşgörü iklimi yayılıyor

Maltepe Belediyesi, ilçede sevgi, hoşgörü, barış ve kardeşliğin yayılması amacıyla ve dinler-kültürler arası diyalogu sağlamak noktasında Hıristiyan vatandaşların Noel Günü ile Alevi vatandaşların Muharrem Günü'nü tatil ilan etti. Ayrıca Maltepe Belediyesi, cemevlerini de ibadethane olarak kabul etti. Maltepe Belediyesi bir ilke imza atarak 1 çalışanlarının, Noel ve Muharrem haftalarında laynı Ramazan ayında olduğu gibi vatandaşların tatil yapmasının önünü açacak uygulamayı hayata geçirdi. Maltepe ilçesinde bulunan cemevlerinin, 5393 sayılı yasa kapsamında dini ibadethane olarak geçerli kaoul edilmesi ile ilgili raporunun görüşülmesi sonrası yapılan oylamada, Maltepe'de bulunan cemevleri, Avrupa insan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararından önce dini ibadethane olarak kabul edildi. Maltepe'nin bu kararı diğer belediyelere örnek oldu.

NOEL AĞACI DiKiLDi

Ayrıca Maltepe Belediyesi, farklı kültür ve inançlara kucak açmaya devam ederek, Maltepe Meydam'na da, "Noel Ağacı" dikti. "Mutlu Noeller", "Yeni yıl sağlık, barış ve mutluluk getirsin" ve "Hayatınız sevgiyle dolsun" pankartları eşliğinde süslenen Maltepe Meydanı'nda dikilen "Noel ağacı" etkinliğine, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve istanbul Protestan Kilisesi Vakfı (İPKV) Başkanı Timur Topuz başta olmak üzere, İPKV Altıntepe Protestan Kilisesi Pastörü Carlos Madrigal, İstanbul Süryani Ortodoks Cemaati adına Süryani Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin, Kaaıköy Rum Ortodoks Metropolitliği adına Papaz Nafkratios Turuncuoğlu. Ermeni Katolik Patrikhanesi Başpiskoposu Levon Zekiyan, Maltepe İlçe Müftü Vekili Ahmet Dur, Şahkulu Sultan Dergâhı Dedesi Veli Akkol, Maltepe Cemevi Dedesi Hasan Harabati, Maltepe Belediyesi İnanç Birimi Müdürü Murat Korkmaz, İPKV Altıntepe Protestan Kilisesi cemaati, istanbul Hıristiyan kiliselerinin ve camialarının önemli isimleri, diğer inanç kurumlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte, 40 kişilik Meksika Folklor Grubu renkli bir dans gösterisi yaptı. Daha sonra İPKV'ye bağlı "Hallelujah Korosu" tarafından ilahiler seslendirildi.

"Hoşgörü IklImI dalga dalga yayılsın" 

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Ramazan, Muharrem ayında yapılan çalışmalardan, cemevlerinin Maltepe'de ibadethane olarak kabul edildiğinden, Muharrem ayının son günü ve 24 Aralık'ta Alevi ve Hıristiyan personelin izinli sayılması için yapılan çalışmalardan bahsederek, şunları kaydetti: "Azınlık da olsa dünyanın neresinden olursa olsun Maltepemizdeki herkesi sevgiyle kucaklayacağız. İslam hoşgörü, sevgi ve barış dinidir. Anadolu'da nereye giderseniz gidin isa ve Meryem adları ile karşılaşmışsınızdır. Bu da Anadolu'nun aslında nasıl hümanist değerlere sahip olduğunu gösteriyor. Maltepede diktiğimiz bu Noel ağacı, dostluğun ve barışın çınarı olsun diyor, buradan dalga dalga hoşgörü ikliminin tüm Türkiye'ye yayılmasını istiyoruz. İnançlar konusunda çok hassasım, kimsenin inancını sorgulamaya hakkımız yok. Buradan yola çıkarak nasıl Ramazan ayında vatandaşlarımız bayramlarını yapıp 4 gün tatile çıkabiliyorlarsa, Hıristiyan vatandaşlarımız da tatile çıkmalı dedik ve onların kutsal saydığı 25 Aralık gününü yani Noel gününü tatil ilan ettik. Belediyeden 5 arkadaşımız bu izni kullandı, memnun olduk. Yine Maltepe Meydanı'nda sevgi, barış ve dostluk adına bir Noel ağacı diktik. Alevi kardeşlerimiz için de Muharrem ayının son günü olan Aşure Günü'nü tatil ilan ettik ve cemevlerini ilçemizde ibadethane olarak ilk kabul eden belediye olduk."

"Maltepe'de kilise yapmaya hazırız" 

Öte yandan Başkan Ali Kılıç, Maltepe'de ayrıştıran değil, birleştiren bir anlayışla hizmet üretmeye devam ettiklerini de belirterek, "Başbakanımızın açıklamalarını talimat kabul ediyorum. Maltepe'de kilise yapmaya hazırız" dedi.Başkanlar İslamofobi ve Irkçılığa karşı birleşti

Türk ve Alman belediye başkanları, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın ev sahipliğinde, Fransa'da yaşanan "Charlie Hebdo" dergisine yapılan saldırı sonrası hızla yükselen İslamofobi ve ırkçılık hareketi PEGlDA'ya karşı ortak tavır almak ve işbirliğini geliştirmek üzere, Maltepe'de düzenlenen panelde bir araya geldi. Başkanlar panel sonrası ortak bir bildiri yayınladı, iki gün süren panele, Münih Anakent Belediyesi eski başkanı Christian Ude, Federal Almanya Parlamentosu Yeşiller eski Milletvekili Memet Kılıç, CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Ercan Karakaş, CHP istanbul Milletvekili Celal Dinçer ve ihsan Özkes, CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Özcan, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Günalp, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman, Erlangen Belediye Başkanı Susanne Lender-Cassens, Altona Belediye Başkanı Liane Melzer, Münih Anakent Belediyesi Meclis eski Üyesi Edith von Welser Ude, Erlangen Kardeş Şehir Demeği Başkanı Michael Greissel, istanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre, Türk-Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen ve Kırklareli Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker katıldı.

"BÜTÜN İNSANLIĞI KUCAKLAMALIYIZ" 

Panelin kapanış oturumunda bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Müslümanlardan oluşan ancak islamiyet'e kesinlikle darbe vuran El Kaide, IŞlD gibi oluşumların kabul edilemez tutumları, PEGlDA gibi hareketlerin de palazlanmasına katkı sunuyor, inanç açısından Müslümanları, milliyetçilik açısından Avrupa'da yaşayan yabancıları hedef tahtasına oturtan PEGlDA karşısında neler yapabileceğimizi, bu panelde Avrupalı dostlarımızla ele aldık. Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen Charlie Hebdo baskını, Fransızları olduğu kadar bizleri de son derece üzmüştür. İstanbul Maltepe'de bir araya gelen Türk ve Alma Islamofobi ve ırkçılığa karşı birlikte hareket etme Nerede ve hangi gerekçeyle olursa olsun, hiçbir şekilde kabul edilemeyecek olan terör, Charlie Hebdo baskını ile çirkin yüzünü bir kez daha göstermiştir. Avrupa ülkelerinde islam ve Türkiye kökenliler başta olmak üzere, yabancılara karşı zayıflamaya yüz tutan önyargılar, komşumuz Suriye'de ortaya çıkan IŞlD ve Charlie Hebdo baskını ile yeniden kök salmaya başlamıştır. Ancak sevindirici bir durum ise, sağduyu sahibi Avrupalı dostlarımızın varlığıdır. Avrupa'da baş gösteren ve islam ülkeleri başta olmak üzere, bütün insanlığı çok yakından ilgilendiren gelişmeler karşısında neler yapılabileceğini masaya yatırdığımız bir adım attık. Yerel yönetimlerden hareket ederek halkların ve inançların kardeşliği adına, insanların el ele birlikte yaşayabileceği, bütün insanların kucaklanabileceği bir yaşam mümkün" diye konuştu. Kılıç, konuşmasının devamında, ortak bir bildiriye imza attıklarını açıklayarak, bildiriyi kamuoyuna açıkladı. Yerel yöneticiler, hazırladıkları ortak bildiri ile kararı aldı.

"NE İSLAMOFOBİ, NE PEGİDA" 

Bildiride özetle, "Avrupa'da Islami çalışmaları baz alarak faaliyette bulunan kimi kuruluşlar ve yine islam adına yola çıktığını ileri süren El Kaide'nin, IŞlD'in Müslümanlıkla herhangi bir bağının bulunmadığı, inançlı Müslümanların bu gibi oluşumlara pirim vermediği, Nazi dönemini yaşayan Almanya Avrupa'ya ırkçı hareketlerin kesinlikle artı değer katmayacağı sonucundan yola çıkarak, Islamofobinin önüne geçebilmek, Müslümanlığın terör odağı olmadığını anlatabilmek, bulunduğu ülkelerin ekonomisini canlı tutma yolunda büyük emekler veren yabancıların artık o ülkelerin bireyleri olduğunu kabul ettirebilmek için; sağduyu sahibi dostlarımızın desteğiyle bazı Avrupa kentlerinde ve Türkiye'de konularında uzman kişilerin katılacağı konferans ve panel düzenleme, broşür ve kitapçık çalışmalarıyla bilgilendirme kararı aldığımızı kamuoyuna açıklıyoruz" denildi.


 
Maltepe’de büyük dönüşüm

Maltepe genelinde Başıbüyük, Gülsuyu, Gülensu ve Esenkent mahalleleri olmak üzere 4 bölgede kentsel dönüşüm projeleri hayata geçmeye hazırlanıyor. Kentsel dönüşüm sürecine halkın bizzat katılımını sağlamayı hedefleyen Maltepe Belediyesi, mahallelerde platformlar ve belediye bünyesinde kentsel dönüşüm birimleri kurmaya başladı.
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, göreve başladığı 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden bugüne kadar, yaptığı çalışmalarla Maltepe'nin çehresini değiştirdi. Maltepe genelinde Başıbüyük, Gülsuyu, Gülensu ve Esenkent mahalleleri olmak üzere 4 bölgede kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmeye hazırlanan Maltepe Belediyesi, uygulayacağı yerinde dönüşüm modeli sayesinde Maltepe halkının yaşadıkları bölgeleri terk etmesine engel olacak.
Kentsel dönüşüm projelerinin uygulanacağı bölgelerde gelirle doğru orantılı bir kentsel dönüşüm yaşanması öngörülürken dengeli sosyal yaşam korunacak.

YERİNDE DÖNÜŞÜM 

Kentsel dönüşüm sürecine halkın bizzat katılımını sağlamak için hedefleyen Maltepe Belediyesi, mahallelerde platformlar ve belediye bünyesinde kentsel dönüşüm birimleri kurmaya başladı. Kentsel Dönüşüm Birimi; mahalle platformları, sivil toplum kuruluşları, şehir plancıları, odalar, uzmanlar ile Maltepe ve Büyükşehir Belediyesi temsilcilerinden oluşuyor. 30-40 katlı gökdelenler yerine, sosyal aktivitelerin de rahatlıkla hayata geçirebileceği, geniş, yeşil alanların ve otopark kullanım alanlarının olduğu binaların inşa edilmesi planlanan Maltepe'de, deprem yönetmeliği kapsamında eski binaların dönüştürülmesi de sağlanacak.

ADA BAZINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM 

Kentsel dönüşümle ilgili bir açıklama yapan önemlisi binalara otopark zorunluluğu getiriyoruz. Sonuncusuysa, artık çöplerimizi yer altına alıyoruz" dedi.

MEYDAN PROJESİ HAZIR 

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde kentsel dönüşüm çalışmalan kapsamında yürütülen "Maltepe Meydanı Projesi" de hazır. Maltepe'yi cazibe merkezi haline getirmek ve Maltepe'ye geniş bir meydan kazandırmak amacıyla hazırlanan proje, 4 etap halinde gerçekleştirilecek. Birinci etapta Maltepe Merkez Cami'nin yanındaki bazı alanlar boşaltılarak, yeşil alana çevrilecek. İkinci etapta ilçe Emniyet Müdürlüğü'nün olduğu alandan îş Bankası'nın olduğu kısma kadar olan alan düzenlenecek. Üçüncü etapta minibüs caddesinin üst kısmı, dördüncü etaptaysa Beşçeşmeler'e kadar olan kısım düzenlenecek. Ayrıca Maltepe trafiği yer altına alınacağı gibi yer altı otoparkları da yapılacak ve metro ile Maltepe Meydanı arası çalışacak hafif raylı bir sistem kurulacak. Beşçeşmeler Meydanı başta olmak üzere, Organik Pazar olan alanda, tiyatro ve sinema salonlarının da bulunacağı bir kültür merkezi inşa edilecek ve Maltepe'nin çehresi değiştirilecek. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Bizim kentsel dönüşümdeki temel anlayışımız, beş kriterden oluşuyor. Birincisi, ada bazında kentsel dönüşüm yapmak istiyoruz. İkincisi, evlerin çatılarına yağmur suyu biriktirecek paneller kurmayı düşünüyoruz. Üçüncüsü, çatılara güneş panelleri kurmak istiyoruz.


 
 
Maltepe'de sağlık çalışmaları hız kesmiyor 
2014'te 42 bin 247 kişiye ücretsiz poliklinik hizmeti verilirken 3 bin 978 kişiye de ücretsiz evlilik testi yapıldı. Maltepe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından 2014 yılında Maltepe'de, 42 bin 247 kişiye ücretsiz poliklinik hizmeti verilirken, 3 bin 978 kişiye de ücretsiz evlilik testi yapıldı.
 "Daha sağlıklı, daha mutlu Maltepe" sloganıyla hizmet veren Maltepe Belediyesi Sağlık işleri Müdürlüğü, 2014 yılında da çalışmalarına hız kesmeden devam etti. 6 uzman, 6 pratisyen doktor, 2 diş doktoru, 1 psikolog, 1 sosyolog, 19 sağlık personeli ve 19 idari personel ile Maltepelilere ücretsiz poliklinik hizmeti veriliyor. Geçtiğimiz yıl poliklinikte 27 bin 533 kişi muayene edilirken, günlük 100 çekim kapasiteli radyoloji servisi, 5819 kişiye röntgen hizmeti verdi. 4 bin 767 kişiye enjeksiyon, pansuman ve tansiyon müdahalesi yapıldı. 3 bin 978 kişiye de ücretsiz evlilik testi gerçekleştirildi. Poliklinikte aynca, göğüs, göz, genel cerrahi ve dahiliye alanlarında uzman doktorlar tarafından 14 bin 714 hastaya ücretsiz sağlık hizmeti verildi.

EVDE SAĞLIK HİZMETİ 

Evde sağlık hizmeti kapsamında, iki bin haneye kapasiteli tele destek hizmeti, bin 704 kişiye acil ambulans hizmeti verilirken, 8 bin 307 hasta ambulansla nakil edildi. 65 yaş üstü 13 bin 99 kişiye evde bakım hizmeti kapsamında ulaşılırken, 149 kişiye sosyolog, psikolog, diyetisyen eşliğinde tıbbi danışmanlık hizmeti sunuldu. Sağlık işleri Müdürlüğü tarafından aynca 2014 yılında, 5 bin 350 ilkokul öğrencisine hijyen eğitimi, 2 bin 810 ilköğretim öğrencisine ergenlik ve şiddet eğitimi verilirken, 528 çocuk sünnet edildi.TSKM'de Metin Kemal Kahraman coşkusu

"Turnam Gidersen Mardin'e" adlı Ermeni ezgisini Hrant Dink'e ithaf ettiklerini söyleyen kardeşler, salondan büyük alkış aldı.
Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde (TSKM) düzenlenen ve büyük ilgi gören Metin-Kemal Kahraman konserinde müthiş bir coşku yaşandı. Protokolün uygulanmadığı konseri Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, yer kalmadığı için merdivenlere oturarak izledi. Dersim ezgilerini uluslararası alanda büyük bir üne kavuşturan Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde (TSKM) düzenlediği konserde izdiham yaşandı. Oldukça yoğun bir ilginin gösterildiği ve büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirilen konserde ikili, farklı albümlerinde yer alan, şarkı, türkü ve ezgileri seslendirdiler. "Turnam Gidersen Mardin'e" adlı Ermeni ezgisini Hrant Dink'e ithaf ettiklerini söyleyen kardeşler, salondan büyük alkış aldı.

BAŞKAN MERDİVENLERE OTURDU 

Aylar önce Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde protokol uygulanmayacağını açıklayan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, 2 saatlik konseri merdivenlere oturarak izledi. Konser sonrası sanatçılara çiçek takdim eden Kılıç, "Metin-Kemal Kahraman kardeşler, Dersim ezgilerini, klamlarını, türkülerini, ninnilerini ve deyişlerini, Avrupa'ya ve dünyaya açan isimlerdir. Kendileriyle yoğun isteğiniz üzerine 19 Şubat'ta tekrar beraber olacağız. Sizlerden ricam, bu konserlere hep aynı kişiler gelmesin, başkaları da gelsin. Dışarıda 550 bin nüfusluk Maltepe var. Ayrıca TSKM'de protokol düzenini kaldırdık. Ben işlerimin yoğunluğu nedeniyle geç kaldım ve yerde oturdum" dedi."Anlamak için gözlerini yumdular"

Maltepe Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde, dev bir maça ev sahipliği yaptı. Engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları anlamak ve toplumsal duyarlılık göstermek adına düzenlenen maçta, Görme Engelliler Milli Takımı ile ünlüler karması karşı karşıya geldi. Maltepe Belediyesi Yalçın Kızılay Kapalı Spor Salonu'nda, engellilerin yaşadığı sorunları anlamak toplumsal duyarlılık oluşturmak ve engelsiz bir yaşamı beraberce kurmak adına "Anlamak için göz yumacağız" sloganıyla düzenlenen maçta. Görme Engelliler Milli Takımı ile ünlüler ve gazetecilerden oluşan Art-îst Futbol Milli Takımı karşı karşıya geldi. Ulusal basının büyük ilgi gösterdiği ve tribünlerin dolup taştığı maçta, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, gözlerine bant takarak sahada yer aldı.

ZİLLİ TOPLA OYNADILAR 

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu'ndan hakem Veli Yavuz'un yönettiği maç öncesi, görme engellilerle oynanacak maçta nelere dikkat edilmesi konusunda Art-îst Futbol Milli Takımı'na bilgi verildi. Hakem Yavuz, topun zilli olduğunu ve sese karşı duyarlılık göstererek engelli futbolunun nasıl oynandığına dair de kısa açıklamalar yaptı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın da forma giydiği maçta, Art-îst Futbol Milli Takımı, engellilerin yaşadığı sıkıntıları anlamak için gözlerine bant takarak sahaya çıktı. 20'şer dakikadan, 2 devre halinde 6 kişilik ekiplerle oynanan bu anlamlı maç, 4-3 Görme Engelliler Milli Takımı'nın galibiyetiyle sona erdi.

Ünlülerin gollerini İbrahim Kendirci, Ümit İbrahim Kantarcılar ve Mustafa Kemal Öztürk kaydetti. Maltepe Belediyesi Yalçın Kızılay Kapalı Spor Salonu'nda, engellilerin yaşadığı sorunları anlamak ve toplumsal duyarlılık oluşturmak adına düzenlenen maçta, Görme Engelliler Milli Takımı ile ünlüler ve gazetecilerden oluşan Art-ist Futbol Milli Takımı karşı karşıya geldi.

ENGELLERE KARŞI SEVGİ DUVARINI ÖRECEĞİZ
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Burada engelli kardeşlerimizin sorunları anlamak, onlarla beraber yüreklerimizin atması için bir araya geldik. Empati yapmak amacıyla buradayız. Bir farkındalık yaratmak istedik. Hayatın karşısındaki tüm engellere karşı sevgi duvarını öreceğiz. Engelleri kaldırmak bizlere düşüyor. Maçı oynarken anladım ki gerçekten çok zor bir müsabaka olacak. Öyle ki taktığımız bu bantları sürekli çıkarmak istedik. Bu organizasyonları giderek çoğaltmak ve engelli kardeşlerimizin seslerini her kesime duyurmak zorundayız. Ancak böyle bir hedefiniz varsa başarılı olabilirsiniz" dedi.