heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Maltepe'nin simgesi Bakireler Anıtı yeniden canlanıyor "Dergistanbul"

Anıtın eski ihtişamlı günlere döndürülmesi için kolları sıvayan belediye, ilk yapıldığında kıyıdan 50 metre açıkta bulunan, şimdi ise bir marketin otoparkında kalan simge yapıyı hayata döndürmeye hazırlanıyor.

SİMGE AMA KİMSE YERİNİ BİLMİYOR

Bakireler Anıtı,bir Maltepe aşığı olan ve Osmanlı Hava Kuvvetleri’nin kurucusu Süreyya İlmen (Paşa) (1874-1955)tarafından Süreyya Plajı’nın ve Maltepe’nin sembolü olması için yaptırıldı. 1953 yılında açılan tapınak, ilk yapıldığında kıyıdan 50 metre uzaklıkta, denizin ortasındaydı. Eski Yunan mitolojisinde, evlenmek isteyen genç kızların Bakireler Anıtı'nı ziyaret ettikleri efsanesinden esinlenerek yapılan bu simgesel tapınak yaklaşık iki-üç metre çapında, altı direk üzerine oturtulmuş yuvarlak bir kubbeden oluşuyor. Günümüzde bir süpermarketin otoparkının ortasında durmaktadır bulunan anıtın benzeri Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunmaktadır. S.Ö. adındaki bir genç kızın 1915-1947 yılları arasında yaşayıp genç yaşta hastalanıp vefat etmesi üzerine o yıllarda yaptırılmıştır. Süreyya İlmen Paşa'nın da tanıdığı Üsküdar'ın tanınmış zengin ailelerinden birinin kızına ait olan bu mezar, Süreyya Plajı anıtı ile tıpatıp aynı. Bir farkı ortasında genç kızın kabri var.

HAVUZ İÇİNE ALINACAK

Maltepe’nin simgesi olan anıt, sahilinin doldurulmasından kara kısmında kaldı.Anıt, 80’li yıllarda yapılan sahil dolgusu ile sahil yolunun iç tarafında kaldı. Zamanla anıt, kentsel yapılaşma arasında gözden kaybolurken, anıtın ortasında bulunan kadın heykeli ise kırılarak yok edildi. Yıllardır insanların yanından geçerken bile ne olduğunu bilmediği anıt yakın zamanda tekrar ihtişamlı görüntüsüne kavuşacak.Halen Maltepe'nin ve Maltepe Belediyesi'nin simgesi olan Bakireler Anıtı'nın tekrar günyüzüne çıkartılarak korunması amacıyla proje hazırlandı. Kısa sürede gerçekleştirilecek projeyle Bakireler Anıtı ve yakın çevresi bir havuz içine alınarak tekrar suya kavuşturulacak ve korunması sağlanacak. Anıtın yakın çevresi de düzenlenerek ilçeye yakışır biçimde güzelleştirilecek. Defalarca boyanmasına ve tamirat görmesine rağmen şiddete maruz kalan, üzerine yazılar yazılan, tahrip edilen bu simge yapı havuz içine alınarak bu tür temaslardan korunacak.

BAŞKAN KILIÇ: AYAĞA KALDIRACAĞIZ

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe'nin tarihine sahip çıkacaklarını belirterek, “İlçemizin simgesi olan ve unutulmaya yüz tutan Bakireler Anıtı'nı bu proje ile ayağa kaldırıp, gelecek nesillere miras bırakacağız.” dedİ.


Photos