heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Maltepe'de ramazan bir başka güzel "Sabah"

11 ayın sultanı ramazan, İstanbul’un Maltepe ilçesinde sokak iftarları, tiyatro gösterileri, açık havada sinema keyfi ve sohbet programlarıyla dolu dolu yaşanıyor

150 semazenin sema döndüğü etkinliklerle ramazana herkesten önce “hoş geldin” dediklerini belirten Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Ramazan şükretmeyi öğretiyor” dedi.
 
Maltepe Stadı'nda düzenlenen "Hoş geldin Ramazan" etkinliğiyle Ramazan'a merhaba diyen Maltepe Belediyesi, Maltepelilere unutulmaz bir ay yaşatıyor. 16 ayrı noktada verilen iftar yemekleriyle her gün 6 bin kişi iftarını açarken, ihtiyaç sahibi ailelere de gıda kolisi yardımında bulunuluyor, ay boyunca her perşembe, teravih namazı sonrasında, camilerde lokum dağıtılıyor. Mübarek Ramazan ayını "Hoş geldin Ramazan" programıyla karşılayan Maltepeliler, Türkiye'de ilk kez 150 semazenin aynı anda sema döndüğü etkinlik ve havai fişek gösterisi ile unutulmaz bir gece yaşadılar. Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen, ulusal ve uluslararası medyanın büyük ilgi gösterdiği davete, Münih eski Belediye Başkanı Christian Ude de katıldı. "Hep sevgi kazansın, paylaşmak çoğalmaktır, Ramazanın bereketini paylaşalım" mesajlarının ön plana çıkarıldığı ve büyük bir coşkunun gözlemlendiği etkinlikte, Türkiye Mevlithanlar Cemiyeti Üyesi Mustafa Ertürk hoca tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti verildi.
 
150 SEMAZEN SEMA DÖNDÜ 
 
Mevleviliğin kurucusu Mevlana Celâleddin-i Rûmî'nin hayatının anlatıldığı ve vasiyetinin okunduğu barkovizyon gösterisi sonrası, Hilal Mevlevi Sema Grubu'nun gerçekleştirdiği ve 150 semazenin ışık gösterileriyle havai fişekler altında sema döndüğü etkinlikte, sema ve ilahiler katılımcılara duygusal anlar yaşattı. "Maltepeli bir ilki yaşıyor. Türkiye'de herkesten önce Ramazan'a hoş geldin diyoruz" diyen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, şunları söyledi:
"150 semazenimiz ellerini arşa kaldırarak, Tanrı'ya sizlerle beraber dua eyleyecek. Her şey sevgiyle doğar, sevgiyle büyür, sevgiyle gelişir. Biz de kutlu Ramazan ayını sevgi mesajıyla karşılamak istedik. Ramazan, fakirle zenginin buluştuğu sofraları kuruyor. Büyük düşünür, sevgi ve gönül insanı Mevlana 'Yaşadığını dünyaya bak; Yüce Allah hangi eserini sevginin kucağında büyütmemiş ki' diyor. Yani Ramazan'da Anadolu hümanizminin temel taşları olan Mevlana'yı, Yunus'u ve Hacı Bektaşi Veli'yi bir kez daha yaşıyor ve yaşatıyoruz" dedi. Ramazanın ikinci gününde Esenkent Ulu Camisi'ndeki iftara Münih eski Belediye Başkanı Christian Ude ve eşi Edith Welser Ude ile beraber katılan Kılıç, halka Ude'yle birlikte yemek dağıttı. Vatandaşlar, kendileriyle aynı masaya oturan Kılıç ve Ude'ye büyük ilgi gösterdi.
 
İFTAR SOFRASINDA BAĞDAŞ
 
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın talimatı ile Maltepe Belediyesi Destek Hizmetleri bünyesindeki ekipler tarafından, ramazan öncesi 18 mahallede bulunan 79 caminin iç ve dış temizliği de yapıldı. İlçenin değişik noktalarında kurulan iftar sofralarına sık sık giden Başkan Kılıç, önlüğünü giyip vatandaşlara yemek servisi de yapıyor. İftar için Başıbüyük mahallesi sakinlerinden Karasu ailesinin konuğu olan Kılıç, yer sofrasında iftar açtı. Başkan Kılıç'a, Maltepe Belediyesi İnanç Hizmetleri Koordinatörü Murat Korkmaz da eşlik etti. Korkmaz'm dualarıyla, oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, yer sofrasına bağdaş kuran Kılıç, ailenin sorunlarını da dinleme fırsatı buldu.
 
RAMAZAN SOHBETLERİ
 
Ramazan Sohbetleri'nin ilki Maltepe Merkez Meydanı'nda İhsan Eliaçık'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Oldukça yoğun bir katılımın görüldüğü sohbet toplantısının açılış konuşmasını, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç yaptı. Kılıç, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, "Rengi, dili, dini, cinsiyeti ne olursa olsun ötekisi olmayan büyük bir aileyiz, yolumuz barış ve sevgiden geçer. Allah birliğimiz ve beraberliğimiz bozmasın. Maltepe'de herkes aydınlık, çağdaş bir Maltepe için çırpınıyor. 150 semazenin sema döndüğü bir etkinlikle Maltepe'de herkesten önce Ramazan'a hoş geldin dedik, çeşitli iftar sofraları kurduk" dedi. Maltepe'deki sohbetler Eren Erdem ve Yaşar Nuri Öztürk'le sürdü.
 
TÜRKAN SULTAN SİNEMA GÜNÜNDE
 
Türk sinemasının "Sultanı" Türkan Şoray, Maltepe Belediyesi'nin "Çekirdek gazoz bizden, izlemesi sizden" sloganıyla düzenlediği "Açıkhava Sinema Günleri"nin açılışında büyük ilgi gördü. Şoray, Kadir İnanırla başrollerini paylaştığı unutulmaz filmi "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmini, çekirdeğini çitletip sonuna kadar izledi. Şoray ve Berkay'a, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından, "Sevgi ve Emek Ödülü" verildi. Ödülü alan Şoray, daha sonra efsane filmin afişini imzaladı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Bilirsiniz sinemalara ilk gittiğimizde hemen âşık olunan sanatçılar vardır. Onların başında Türkan Şoray geliyor. Ben Türkan Şoray'a bakınca Anadolu kadınının tüm özelliklerini kendinde toplayan bir yapıyı, Karadeniz'in kadınlarını, Ege'nin kadınlarını, Harran'ın, Çukurova'nın pamuk toplayan işçi kadınlarını, Zübeyde Ana'yı, kendi annemi görüyorum. İyi ki varsınız. Bu filmi izlerken ağladığımı hatırlıyorum" diye konuştu.
 
EN SEVİLEN FİLMİM SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM 
 
Oldukça heyecanlı olduğu görülen Şoray, ise şunları söyledi: "Bu filmimin gerçek teması sevginin güzelliğini, emeğin farkını anlatmak ve göstermektir. 200'ün üzerinde film çevirdim ama en çok izleyiciye ulaşan filmim bu filmimdir. Bu filmin çok sevilmesinin bir nedeni de sevgili Cahit Berkay'dır. En az film kadar bilinen ve filmimle özdeşleşen unutulmaz müziğine imza atmıştır."
 
"NEŞELİ GÜNLER"DEN, "BİZİM AİLE'YE... 
 
26 Temmuz tarihine kadar sürecek etkinlik, şu filmlerin gösterimiyle devam edecek:
 
*11 Temmuz Cuma: 21.45 / Neşeli Günler
*12 Temmuz Cumartesi: 21.45 Umut
*16 Temmuz Çarşamba: 21.45 / Neredesin Firuze
*18 Temmuz Cuma: 21.45 / Kerbela
*19 Temmuz Cumartesi: 21.45 / Hababam Sınıfı
*22 Temmuz Salı: 21.45 / Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
*25 Temmuz Cuma: 21.45 / Sürü
*26 Temmuz Cumartesi: 21.45 / Bizim Aile
 
“ÖMER BABA” BÜYÜLÜYOR
 
Kurtlar Vadisi dizisinin "Ömer Babası" ünlü tiyatro sanatçısı Emin Olcay ve eşi Hayat Olcay'ın sanat atölyesi, ramazan ayı boyunca, Maltepe Belediyesi'nin gezici TIR projesi kapsamında ilçe genelindeki 14 ayrı noktada gösteri düzenliyor. Birbirinden ilginç sahne gösterileri, ney dinletisi, Mevlana'nın hayatından kesitleri de içeren müzikal gösteriyle beraber ebruli sanatının inceliklerinin de anlatılıp gösterildiği "Nefesinle Nefsin Doydu mu?" adlı etkinlik, ramazan boyunca mahallelerde devam edecek.