heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Maltepe, ramazanı semazenle karşıladı "Hürriyet

Maltepeliler, Türkiye'de ilk kez 150 semazenin aynı anda sema döndüğü etkinlik ile unutulmaz bir gece yaşadılar 
 

Ramazan coşkusu, İstanbul’un Maltepe ilçesinde sokak iftarları, tiyatro gösterileri, açık havada sinema keyfi ve sohbet programlarıyla dolu dolu yaşanıyor. 150 semazenin sema döndüğü etkinlikte ramazan ayına herkesten önce “Hoş geldin” dediklerini belirten Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Ramazan ayı yüce Rabbimizin nimetlerini fark etmeyi, bu farkındalıkla ona şükretmeyi öğreten zaman dilimidir” dedi.

Maltepe Stadı’nda düzenlenen “Hoş geldin Ramazan” etkinliğiyle ramazan merhaba diyen Maltepe Belediyesi, Maltepelilere unutulmaz bir ay yaşatıyor. 16 ayrı noktada verilen iftar yemekleriyle her gün 6 bin kişi iftarını açarken, ihtiyaç sahibi ailelere de gıda kolisi yardımında bulunuyor. Ay boyunca her perşembe, teravih namazı sonrasında, camilerde lokum dağıtılıyor.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Mübarek ramazan ayını “Hoş geldin Ramazan” programıyla karşılayan Maltepeliler, Türkiye’de ilk kez 150 semazenin aynı anda sema döndüğü etkinlik ve havai fişek gösterisi ile unutulmaz bir gece yaşadılar. Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen, ulusal ve uluslararası medyanın büyük ilgi gösterdiği davete, Münih eski Belediye Başkanı Christian Ude de katıldı. “Hep sevgi kazansın, paylaşmak çoğalmaktır, ramazanın bereketini paylaşalım” mesajlarının ön plana çıkarıldığı ve büyük bir coşkunun gözlemlendiği etkinlikte, Türkiye Mevlithanlar Cemiyeti Üyesi Mustafa Ertürk Hoca tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti verildi.

Mevleviliğin kurucusu Mevlânâ Celâleddin-i Rûmi’nin hayatının anlatıldığı ve vasiyetinin okunduğu barkovizyon gösterisi sonrası; Hilal Mevlevi Sema Grubu’nun gerçekleştirdiği ve 150 semazenin ışık gösterileriyle hava fişekler altında sema döndüğü etkinlikte, sema ve ilahiler katılımcılara duygusal anlar yaşattı.

AYNI SOFRADA

“Maltepeli bir ilki yaşıyor. Türkiye’de herkesten öce ramazana hoş geldin diyoruz” diyen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, şunları söyledi:

“150 semazenimiz ellerini arşa kaldırarak, Tanrı’ya sizlerle beraber dua eyleyecek. Her şey sevgiyle doğar, sevgiyle büyür, sevgiyle gelişir. Biz de kutlu ramazan ayını sevgi mesajıyla karşılamak istedik. Ramazan, fakirle zenginin buluştuğu sofraları kuruyor. Büyük düşünür, sevgi ve gönül insanı Mevlana ‘Yaşadığın dünyaya bak; Yüce Allah hangi eserini sevginin kucağında büyütmemiş ki’ diyor. Yani ramazanda Anadolu hümanizminin temel taşları olan Mevlana’yı, Yunus’u ve Hacı Bektaşı Veli’yi bir kez daha yaşıyor ve yaşatıyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın talimatı ile Maltepe Belediyesi Destek Hizmetleri bünyesindeki ekipler tarafından, Ramazan öncesinde 18 mahallede bulunan 79 caminin iç ve dış temizliği de yapıldı. İlçenin değişik noktalarında kurulan iftar sofralarına sık sık giden Başkan Kılıç, önlüğünü giyip vatandaşlara yemek servisi de yapıyor. Ramazan’ın ikinci gününde Esenkent Ulu Cami’ndeki iftara Münih eski Belediye Başkanı Christian Ude ve eşi Edith Wlser Ude ile beraber katılan Kılıç, halka Ude’yle birlikte yemek dağıttı. Vatandaşlar, kendileriyle aynı masaya oturan Kılıç ve Ude’ye büyük ilgi gösterdi.

“ÖMER BABA” BÜYÜLEDİ

“Kurtlar Vadisi” dizisinin “Ömer Babası” ünlü tiyatro sanatçısı Emin Olcay ve eşi Hayat Olcay’ın sanat atölyesi, ramazan ayı boyunca, belediyenin gezici TIR projesi kapsamında ilçe genelindeki 14 ayrı noktada gösteri düzenliyor. Birbirinden ilginç sahne gösterileri, ney dinletisi, Mevlana’nın hayatından kesitleri de içeren müzikal gösteriyle beraber ebruli sanatının inceliklerinin de anlatılıp gösterildiği “Nefesinle Nefsin Doydu mu?” adlı etkinlik, ramazan ayı boyunca Maltepe’nin mahallelerinde devam edecek.

Maltepe Belediye Başkam Ali Kılıç da, ünlü sanatçının büyük ilgi ile izlenen gösterilerini yakından takip ediyor. Maltepe Merkez Meydanı'ndaki gösteriyle perdelerini açan Emin Olcay'a, ebru sanatında Ali Saraç, neyde Emrah Olcay, dansta Eylem Olcay, dansvokalde Özlem Yaşar, bağlamakemanede Özgür Yaşar ve gitarda Serdar Arslantaş eşlik ediyor. 26 Temmuz'a kadar izlenebilecek olan etkinlik Maltepe Merkez Meydanı'nda yapılacak final gösterisiyle sona erecek.

Eski ramazan eğlencelerinin yansıtılmaya çalışıldığı etkinlikte vatandaşlara macun, pamuk şeker, çay ve patlamış mısır ikram edildi.

BELEDİYE BAŞKANI İFTAR SOFRASINDA

İftar için Başıbüyük Mahallesi sakinlerinden Karasu ailesinin konuğu olan Belediye Başkanı Ali Kılıç, yer sofrasında iftar açtı. Başkan Kılıç'a, Maltepe Belediyesi İnanç Hizmetleri Koordinatörü Murat Korkmaz da eşlik etti. Korkmaz'ın dualarıyla, oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleştirilen iftar yemeğinde, yer sofrasına bağdaş kuran Kılıç, ailenin sorunlarım da dinleme fırsatı buldu. Başkan Kılıç, "Allah sofranızı Halil İbrahim sofrası kılsın. Sofranız bereketli olsun" diyerek, yapılan sofra duasına eşlik etti.

ÖTEKİSİ OLMAYAN BÜYÜK BİR AİLEYİZ

Maltepe'de Ramazan Sohbetleri'nin ilki Maltepe Merkez Meydanı'nda İhsan Eliaçık'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Oldukça yoğun bir katılımın görüldüğü sohbet toplantısının açılış konuşmasını, Maltepe Belediye Başkam Ali Kılıç yaptı. Kılıç, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, "Rengi, dili, dini, cinsiyeti ne olursa olsun ötekisi olmayan büyük bir aileyiz, yolumuz barış ve sevgiden geçer. Allah birliğimiz ve beraberliğimiz bozmasın. Maltepe'de işin önünde, arkasında; sağında solunda olan herkes aydınlık, çağdaş bir Maltepe için çırpınıyor. 150 semazenin sema döndüğü bir etkinlikle Maltepe'de herkesten önce Ramazan'a hoş geldin dedik, çeşitli iftar sofraları kurduk. Şimdi de Gezi Parkı'ndan tanıdığınız, inancımızın çağdaş güleryüzü İhsan Hocamızı ağırlıyoruz. Sohbet günlerinde bir araya geldik, onurluyuz" dedi.

MALTEPE’DE TÜRKAN SULTAN RÜZGÂRI

Türk sinemasının "Sultam" Türkan Şoray, Maltepe Belediyesi'nin "Çekirdek gazoz bizden, izlemesi sizden" sloganıyla düzenlediği "Açıkhava Sinema Günleri"nin açılışında büyük ilgi gördü. Şoray, Kadir İnanır'la başrollerini paylaştığı unutulmaz filmi "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmini, çekirdeğini çitletip sonuna kadar izledi. Şoray ve Berkay'a, Maltepe Belediye Başkam Ali Kılıç tarafından, bu yıl ilki verilen "Sevgi ve Emek Ödülü" verildi. Ödülü alan Şoray, daha soma efsane filmin afişini imzaladı.

Maltepe Belediye Başkam Ali Kılıç, yaptığı konuşmada, "Bilirsiniz sinemalara ilk gittiğimizde hemen aşık olunan sanatçılar vardır. Onların başında Türkan Şoray geliyor. Ben Türkan Şoray'a bakınca Anadolu kadınının tüm özelliklerini kendinde toplayan bir yapıyı, Karadeniz'in kadınlarını, Ege'nin kadınlarım, Harran'ın, Çukurova'nın pamuk toplayan işçi kadınlarım, Zübeyde Ana'yı, kendi annemi görüyorum. İyi ki varsınız. Bu filmi izlerken ağladığımı hatırlıyorum " diye konuştu.

SEVGİ VE EMEK ÖDÜLÜ

Kılıç, konuşmasının ardından Türkan Şoray ve Cahit Berkay'a bu yıl Maltepe Belediyesi'nce ilki verilen "Sevgi ve Emek Ödülü"nü takdim etti. Oldukça heyecanlı olduğu görülen Şoray, şunları söyledi: "Sevgili Maltepeliler bu akşam sizinle burada buluşmak çok güzel bir duygu. Benim için geldiniz, hepinize teşekkür ediyorum. Dünyada sevgiden daha güzel bir şey yok. Birbirini sevince insanlar dünya o kadar güzel bir yer olur ki...Bu filmimin gerçek teması sevginin güzelliğini, emeğin farkım anlatmak ve göstermektir. 200'ün üzerinde film çevirdim ama en çok izleyiciye ulaşan filmim bu filmimdir. Bu filmin çok sevilmesinin bir nedeni de sevgili Cahit Berkay'dır. En az film kadar bilinen ve filmimle özdeşleşen unutulmaz müziğine imza atmıştır. Yıllar önceki yazlık sinema nostaljisini yaşattığı için Maltepe Belediye Başkam Ali Kılıç'a teşekkür ediyorum."

26 Temmuz tarihine kadar sürecek etkinlik, şu filmlerin gösterimiyle devam edecek:

16 Temmuz 21.45 - Neredesin Firuze, 
18 Temmuz 21.45 - Kerbela, 
19 Temmuz 21.45 -Hababam Sınıfı, 
22 Temmuz 21.45 - Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, 
25 Temmuz 21.45 -Sürü, 
26 Temmuz 21.45 Bizim Aile.