heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Maltepe Belediyesi'nden işsizliğe çözüm "Ulusal Basın"

MALTEPE’YE 900 MİLYON AVRO’LUK FUAR MERKEZİ “CUMHURİYET GAZETESİ”
Maltepe Belediyesi, ilçeye, toplam 1 milyon metrekare alan üzerine Maltepe Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi'ni (M'EXPO Center) inşa edecek.

Başıbüyük-Büyükbakkalköy mevkiine planlanan fuar ve kongre merkezi, ulusal ve uluslararası yatırımcıların desteği alınarak yaklaşık 900 milyon Avro yatırımla hayata geçirilecek. M'EXPO Center'ın temellerinin bu yılın sonunda atılması ve 2017'nin ilk yarısında bitirilmesi amaçlanıyor.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Türkiye ve bölgenin ilk-tek yeşil fuar ve kongre merkezi olacağını, içinde golf merkezi de bulunacağını belirterek fuar merkezinin hayata geçirilmesi halinde 5 yıl içinde Türkiye fuar sektörünün cirosunun 1 milyar dolara çıkacağını söyledi. Kılıç proje tamamlandığında 20 bine yakın kişiye de iş imkânı doğacağını anlatarak, "M'EXPO Center ile ülke ekonomisine yılda 1.5 milyar dolar katkı sağlanacak. Bu proje yalnızca Maltepe Belediyesi'nin projesi de olmayacak. Diğer belediyelerimizle de projeyi paylaşmak istiyoruz. Türkiye projesi diyoruz. Projemize yurtdışından büyük bir ilgi var. Münih fuarı yetkilileriyle görüşmeler yaptım. Hollanda'dan bir şirket, projenin yüzde 50'sine ortak olabileceğini belirtti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, projemize destek veriyor. 45-50 kişilik bir danışma kurulu oluşturuyoruz. Ayrıca bir şirket kurarak projede üstümüze düşen neyse yapacağız" diye konuştu.
" M'E X P O CENTER" İÇİN START VERİLDİ “DÜNYA GAZETESİ”
24 bin kişiye istihdam sağlayacak fuar İstanbul Maltepe Belediyesi'nin kendi sınırları içinde 900 milyon euro yatırım bedeli ve 1 milyon metrekarelik alanda hayata geçirmeyi planladığı M'Expo Center, 2017 yılında hizmete girecek. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, projenin birçok ilki bünyesinde barındıracağını belirterek "Türkiye'nin yeşile değer veren ilk çevreci fuarı olacak, merkezde golf sahası da yer alacak. Proje tamamen bittiğinde, yaklaşık 24 bin insanımız iş bulacak" diye konuştu.
M'Expo'ya 900 milyon euroluk yatırım 'Lokasyonları çok yakın. 2 projeden biri rafa kalkabilir' damlarımızı ilçemize bekliyoruz. Bu proje gerçekleşirse sadece Maltepeli değil, başta Anadolu Yakası olmak üzere tüm Türkiye kazanacak. Proje tamamen bittiğinde, yaklaşık 24 bin insanımız iş bulacak ve işsizliğe de bir çözüm olacak" şeklinde konuştu. Maltepe Belediyesi'nin kendi sınırları içinde 900 milyon euro yatırım bedeli ve 1 milyon metrekarelik alanda hayata geçirmeyi planladığı M'Expo Center, 2017 yılında hizmete başlayacak. Bu yıl inşaatın başlaması öngörülen projeye Japon şirket Sony ilgi duyuyor.

Türkiye'nin yeşile değer veren ilk çevreci fuarı olacak ve Maltepe'de yapımı düşünülen kısa adı M'EXPO Center olan Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi yaklaşık 1 milyon metrekare alana sahip olacak. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın verdiği bilgilere göre; 2015 yılı içerisinde yapımına başlanılması planlanan, M'Expo Center'ın üç aşamada tamamlanması düşünülüyor. 2017 yılında ilk etabı tamamlanması planlanan proje, 100 bin metrekarelik kapalı alan hizmete girecek. Daha sonra kapasite sırasıyla 150 bin ve 200 bin metrekare kapalı alana kadar yükseltilecek. Yılda yaklaşık 200'den fazla fuara ev sahipliği yapması öngörülen M'Expo Center'a, Japon şirket Sony talip olurken bunun yanında bir Hollandalı şirket ve bir İngiliz şirket de ilgi duyuyor. Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi projesi M'Expo Center'ın tanıtım toplantısında konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, M'Expo projesininin yatırım maliyetinin 900 milyon Euro olacağını belirterek, "M'Expo, birçok ilki bünyesinde barındıracak bir proj e olacak. Bu anlamda Türkiye'nin yeşile değer veren ilk çevreci fuarı olacağı gibi, merkezimizde sadece fuar alanı değil kongre salonu ve golf sahası da yer alacak" diye konuştu.

24 BİN KİŞİYE İŞ SAĞLAYACAK 

M'Expo Center için hazırlanan film gösterisi ve sunumla başlayan toplantıda bir konuşma yapan Başkan Ali Kılıç, "Bir hayali birlikte gerçekleştirelim dedik ve böylece yola çıktık. Bu proje yaklaşık 1.5 sene önce seçim çalışmaları için Maltepe'ye geldiğimde şekillenmeye başlamıştı. Aday adaylığım döneminde mahallelerimize giderek, en önemli sorunları tespit ettik. Bunların başında işsizlik ve uyuşturucu sorunu geliyordu. Yaklaşık 3 aylık çalışma neticesinde, adaylığım netleşince, 22 maddelik bir seçim bildirgesi oluşturduk. Sonra 'dayatan değil danışan belediyecilik' M'Expo Center'ın Maltepe Bakkalköy- Başıbüyük mevkiinde yapılması düşünülürken, Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan'ın çocuklarının şirketi olan AB Gıda'nın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan anlayışıyla bu projemizi de sizlere gelmeden önce, işadamlarımızm, odalarımızın, meslek kuruluşlarımızın, esnaflarımızın ve sivil toplum örgütlerimizin onayına sunduk" dedi.

Projenin ilk etabını 2017 yılında bitirmeyi planladıklarını da ifade eden Kılıç, "Fuar alanı ve fuar merkezi yapılacak olan arazi de buraya yakın bir mesafede. M'Expo Center'ın 200 bin metrekarelik alanda inşa edilmesi planlanırken, Unakıtanların fuar merkezinin ise 155 bin metrekare mız 200 bin metrekare kapalı alanı barındıracak. Bu alanda kurulacak M 'Expo, birçok ilki bünyesinde barındıracak bir proje olacak. Bu anlamda Türkiye'nin yeşile değer veren ilk çevreci fuarı olacağı gibi, merkezimizde sadece fuar alanı değil 4 bin kişilik bir kongre salonu olması hedefleniyor. Uzmanlara göre bu kadar yakın lokasyonlarda bu kadar büyük 2 projenin yer alması uygun değil. İki projenin yakınlığıyla ilgili konuşan uzmanlar, "2 projeden biri rafa kalkabilir" dedi. Yine fuar alanımızda güneş enerjisi ve yağmur suyundan faydalanmak istiyor ve projemizi buna göre şekillendiriyoruz. Ayrıca M'Expo'yu bir Türkiye projesi olarak düşünüyoruz. Bu anlamda Anadolu Yakası'ndaki tüm belediyelerimizi, işadamlarımızı ilçemize bekliyoruz. Bu proje gerçekleşirse sadece Maltepeli değil başta Anadolu Yakası olmak üzere tüm Türkiye kazanacak. Proje tamamen bittiğinde yaklaşık 24 bin insanımız iş bulacak ve işsizliğe de çözüm olacak” şeklinde konuştu.MALTEPE'YE 900 MİLYON EUROLUK MERKEZ “VATAN GAZETESİ”

Maltepe Belediyesi, Türkiye'nin en büyük uluslararası fuar, kongre ve yaşam merkezini kurmaya hazırlanıyor. Başıbüyük ile Bakkalköy arasında 1 milyon metrekarelik arazide inşa edilecek olan M'Expo Center, 900 milyon euroluk yatırım bedeline sahip.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, M'Expo Center'ın 600 kişiye sürekli istihdam ve 20 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını, ülke ekonomisine 1.5 milyar dolar katkı sunacağını söyledi. 2017'de açılacak İstanbul'da sanayi ve finans merkezlerinin Anadolu yakasında, fuar alanlarının Avrupa yakasında olduğuna dikkat çeken Ali Kılıç, bu nedenle M'Expo Center'ı projelendirdiklerini söyledi. M'Expo Center'ın inşaatına bu yılın sonunda başlamayı hedeflediklerini belirten Ali Kılıç, şöyle devam etti: "Uluslararası futu- ve kongreler birkaç yıl öncesinden tarihlerini belirleyip ilan ediyor. 2015 ve 2016 takvimleri büyük ölçüde bellidir. Bu nedenle de M'Expo Center'ın ilk bölümünü 2017 yılında açmayı hedefliyoruz. 5 yıl içinde dünyanın en büyük10 fuar ve kongre merkezi arasında yer almayı hedefliyoruz."MALTEPE BELEDİYESİ’NDEN İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM “YURT GAZETESİ”


Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi projesi M'Expo Center düzenlenen basın toplantısıyla ekonomi gazetecileri ve köşe yazarlarına tanıtıldı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç M'Expo projesinin yatırım maliyetinin 900 milyon Euro olacağını belirterek, "M'Expo, birçok ilki bünyesinde barındıracak bir proje olacak. Bu proje gerçekleşirse sadece Maltepeli değil, başta Anadolu Yakası olmak üzere tüm Türkiye kazanacak. Proje tamamen bittiğinde, yaklaşık 24 bin insanımız iş bulacak ve işsizliğe de bir çözüm olacak" dedi. Kısa adı M'EXPO Center olan Uluslararası Maltepe Fuar. Kongre ve Yaşam Merkezi yaklaşık 1 milyon metrekare alana sahip olacak. 2015 vılı içerisinde yapımına başlanan inşaat, üç aşamada tamamlanacak. 2017 yılında kapalı alan 100 bin metrekare olan ilk etabı tamamlanacak. Daha sonra kapasite sırasıyla 150 bin ve 200 bin metrekare kapalı alana kadar yükseltilecek.ANADOLU YAKASI'NA 900 MİLYON EURO'YA İLK FUAR MERKEZİ “STAR GAZETESİ” 

İstanbul’un Maltepe ilçesinde yapımı düşünülen Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi projesi (M'EXPO Center) basma tanıtıldı. Maliyetinin 900 milyon Euro olacağını belirtilen ve birçok ilki bünyesinde barındıracak projede kongre salonu ve golf sahası da yer alacağını kaydedildi.

Proje tanıtım toplantısına katılan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç bir hayali gerçekleştirmek için yola çıktıklarını, projenin yaklaşık 1.5 yıl önce seçim çalışmaları için Maltepe'ye geldiğinde şekillenmeye başladığını anlatarak, aday adaylığı döneminde mahallelere giderek en önemli sorunları tespit ettiklerini, bunların başında işsizlik ve uyuşturucu sorunu geldiğini belirtti. Kılıç, M'Expo projesinin yatırım maliyetinin 900 milyon Euro olacağını belirterek, "M'Expo, birçok ilki bünyesinde barındıracak bir proje olacak. Bu anlamda Türkiye'nin yeşile değer veren ilk çevreci fuarı olacağı gibi, merkezimizde sadece fuar alanı değil kongre salonu ve golf sahası da yer alacak" diye konuştu. Ali Kılıç, projenin ilk etabını 2017 yılında tamamlamayı planladıklarım belirtti. Verilen bilgiye göre, 2015 yılı içerisinde yapımına başlanılması planlanan, M'EXPO Center'ın üç aşamada tamamlanması düşünülüyor. Yılda 200'ün üzerinde fuara ev sahipliği yapmasını hedeflenen M 'EXPO Center'ın, Asya ile Avrupa arasındaki en önemli fuar merkezlerinden biri olması öngörülüyor.ANADOLU YAKASI'NA DEV FUAR MERKEZİ “SÖZCÜ GAZETESİ”

İstanbul'da Anadolu Yakası'nın ilk fuar ve kongre merkezi Maltepe'de kuruluyor. Başıbüyük mevkiinde 1 milyon metrekare arazi üzerinde inşaa edilecek proje 200 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç 900 milyon Euro yatırım maliyeti olan projeye uluslararası yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini belirterek, Hollanda’dan bir şirket projenin yüzde 50’ine ortak olabileceğini ifade etti. Projede 100 bin metrekarelik ilk etabın 2017 yılında bitirmeyi planladıklarını kaydeden Kılıç “Ülke ekonomisinde yılda 1.5 milyar dolar katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi. Kılıç yılda 20 bin kişiye iş imkanı verecek projenin 600 kişiye sürekli istihdam sağlayacağını bildirdi.


 
İSTANBUL FUARCILIKTA NİÇİN AVRUPA YAKASINA MECBUR OLSUN? ESEN Y. EVRAN “HABERTÜRK GAZETESİ

İstanbul, fuarcılıkta niçin Avrupa yakasına mecbur olsun? Dünya fuar endüstrisinin toplam büyüklüğü 80 milyar dolar, sektörün ürettiği toplam katma değer ise 600 milyar dolar. Sektör yılda ortalama yüzde 8 büyüyor. Uluslararası iş turizminin lokomotifi olan fuarlar, düzenlendikleri şehrin ekonomisine fuar gelirinin yaklaşık 10 katı katkı sağlıyor. Dünyadaki 35 milyon metrekarelik sergileme alanında en büyük pay ABD, Çin ve Almanya'ya ait.
Peki Türkiye'nin bu sektördeki payı ne? Dünyanın, fuarcılıkta en önemli ülkelerinden Almanya ile karşılaştıralım. Almanya'daki 2.8 milyon metrekarelik fuar alanına karşılık Türkiye'de 480 bin metrekare alan var. İstanbul, 210 bin metrekare ile toplam kapasitenin yüzde 45'ini oluşturuyor. Almanya'da stant metrekare satış fiyatı 317, Türkiye'de 70 dolar. Alman fuar endüstrisinin ülke ekonomisine katkısı 40 milyar dolar, Türkiye'nin 1.4 milyar dolar.
Oysa Türkiye, Ortadoğu'yu güvensiz bulan Batı için de, Avrupa'nın vize bürokrasisinden bunalan Asyalılar için de fuarcılıkta önemli bir alternatif olabilir. Bunun önündeki engel ne? Yetersiz fuar alanı. Talep var, ama arz yetmiyor. Bütün bunları, dün yeni bir fuar merkezi için düğmeye basılan İstanbul Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç anlatıyor. Kılıç, Maltepe'nin Başıbüyük Mevkii ile Bakkal köy arasında kalan bölgesinde 1 milyon metrekarelik bir alanda M'EXPO Center (Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi) projesinin in ön çalışmalarını yapmış. Belediye ve Esen Y. EVRAN eevran@htgazete.com.tr hazineye ait bu arazinin küçük bir bölümü de askeri alan. Belediye Başkanı Ali Kılıç, 900 milyon Euro yatırım maliyeti çıkan M'EXPO'yu yaklaşık 1.5 yıl önce seçim çalışmaları için Maltepe'ye geldiğinde şekillendirmeye başlamış. Kılıç, bu dönemde mahalleleri gezdiğinde en önemli sorunun işsizlik ve uyuşturucu olduğunu görmüş. Bunun çözümü için yapılabilecek ön önemli şeyin istihdam yaratmak olduğundan hareketle, projeyi işadamlarına meslek kuruluşlarına, esnaf odalarına ve sivil toplum örgütlerine sunmuş.

YABANCI İLGİSİ BÜYÜK AMA ÖNCELİK TÜRK YATIRIMCININ 

200 bin metrekare kapalı alanda kurulacak M'Expo'da sadece fuar alanı değil 4 bin kişilik bir kongre salonu ve golf sahası da yer alacak. Ali Kılıç, güneş enerjisi ve yağmur suyundan da yararlanılacak projeyi bir Türkiye projesi olarak düşünüyor. Ve Anadolu yakasındaki tüm belediyeleri, işadamlarını destek olmaya çağırıyor. Çünkü bittiğinde 24 bin kişiye istihdam sağlaması tahmin ediliyor.

M'EXPO Center, yabancı yatırımcıların ilgisini çekmiş. Ali Kılıç Almanya'ya giderek Münih Fuarı yetkilileriyle görüşmüş. Fuar yetkilileri İstanbul'a gelerek sahayı dolaşmışlar ve çözüm partneri olmuşlar. Hollanda'dan bir şirket, projenin yüzde 50'sine ortak olabileceğini belirtmiş. Ayrıca japon Büyükelçiliği aracılığıyla, Sony de projeyi takip etmek istediklerini bildirmiş. İngiltere'den bir fuar merkeziyle de görüşmeler başlamış.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan da destek aldıklarını anlatan Ali Kılıç, İstanbul Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası ile de bir araya gelmiş. Bütün bunların sonunda oluşturulan 45-50 kişilik danışma kurulu fuarla ilgili tüm kararları alacak, ayrıca bir şirket kurulacak. Koç Holding de golf sahasıyla ilgileniyor M'EXPO Center'ın Türkiye'nin yeşile değer veren ilk çevreci fuar olması planlanıyor. Bu yıl içinde yapımına başlanılması planlanan fuar merkezinin ilk etabı 2017 yılında tamamlanmış olacak. İlk etapta 100 bin metrekarelik kapalı alan hizmete girecek. Daha sonra kapasite sırasıyla 150 bin ve 200 bin metrekare kapalı alana kadar yükseltilecek. Yılda yaklaşık 200'den fazla fuara ev sahipliği yapması öngörülen M'EXPO Center'ın yapımında güneş enerjisi ile aydınlatma ve çevreyle uyumlu inşaat malzemeleri kullanılacak. Ayrıca merkezde, fuar ve ticari alanların dışında, sosyal, kültürel ve sportif etkinlik alanları, kültür-sanat etkinliklerinin yapılacağı alanlarda olacak. Fuar katılımcılarının İstanbul'da kalış süresini artırmak için fuar alanı yanına bir golf sahası inşa edilecek. Golf sahası ile Koç Holding'in ilgilendiği de konuşulan bir başka konu. Ancak Ali Kılıç, bu soruyu, "İlgilenen pek çok grup var tabii. İmza atılmadan isim telaffuz edemeyiz" şeklinde yanıtlıyor.