heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Maltepe Belediye Başkanı Kılıç - Halkla TOKİ arasında köprüyüm! "Birgün"

İstanbul'da nefes alacak yer kalmadı... Başımızı göğe çevirsek vinçlerle karşılaşıyoruz. Hafızasını, anısını, belleğini kaybederek bir kent geçmişini silerek sokaklarından, demir yığınlarının altında can çekişerek nasıl yaşar? Peki sadece kent mi ölür? Ya insanları? İkinci bir sürgünün adı olan kentsel dönüşüm en çok yoksulları kıskacına almış durumda! Aslında dönüşüm değil, kenti yeniden yıkıp yeniden inşa etmek! Henüz yıkılmayan mahalleler de var, şimdilik. Bunlardan biri Başıbüyük... 09 Mart 2006 da üçlü protokol yapıldı. Dönemin Belediye başkanı Fikri Köse, Kadir Topbaş ve o dönem TOKİv nin başında olan Erdoğan Bayraktarca birlikte. Bu üç kişi, burada yaşayanları gözetmeksizin, hiç kimseye bir şey söylemeden "dönüşüm" planları yaptılar... 
 
'DEVLETE KARŞI GELİNİRMİŞ'! 

Maltepe'nin tepesinde bulunan Başıbüyük'ü bilenler hatırlayacaktır... 2006 yılından hemen sonra yıkım kapılarına dayanmıştı! Şaşkındılar... Çünkü karşı tepelerinde Gülsuyu-Gülensu vardı... Onlar da yıllarca yıkıma direnmişti. Başıbüyük; Gülsuyu için 'devlete karşı gelinmez' demiş ancak polis ve iş makineleri kapılarına dayanınca devlete onlarda 'karşı' gelmişti... Farklı yapıda iki mahalle ortak bir sorunda birleşmişti: Barınma.  

Günlerce nöbet tuttular, pankartlar hazırladılar, evlerini yıktırmadılar ama Mahallenin hemen altında bulunan yıllar önce mahallelinin su kuyusu olarak kullandığı boş araziye 4 adet TOKİ konutu yapılmasına engel olamadılar. Altı su kuyusu olan bu arazi her geçen kayıyor... O konutlarda oturanlar bugün tehlikeyle karşı karşıya...Yıllar önce başlayan kentsel dönüşüm projesi bugün Başıbüyük'te yarım kaldı. Daha doğrusu mahalle halkı yıkılmayacakmış artık diyor... Ama yine de tedirginler... 50 yıllık bu mahalle 30 bin nüfusa sahip, işte bu 30 bin insan ne yapacak? 
 
Bir yanda yollarına halı döşenen Tramplar, ayaklarına kapanılası Arap şeyhleri, prensleri, bir yanda zengin elitistler; diğer yanda kendilerine hiçbir yerde huzur verilmeyen vAyaktakımı" ya da 'Baldırı Çıplaklar' olarak görülen ülke nüfusunun büyük çoğunluğu ile Türkiye" nin asıl sahipleri. 
 
KİMSEYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ 

Maltepe'nin yeni Belediye Başkanı Ali Kılıç'a sorduk Başıbüyük'ü... Kılıç kentsel dönüşüme karşı oldukça net: "Mahalle sakinlerinin istemediği hiçbir projede yer almak istemiyoruz" diyor ilk olarak, sonrada ekliyor; "yerinde dönüşüm istiyoruz, hiç kimseyi mağdur etmeden... Çünkü bu mahallelerde yaşayanlar çok zorlu bir süreçten geçmişler, suyu olmadan yaşamışlar, 30- 40 yılını burada geçirmişler, şimdi tam da rahata kavuşacakları bir dönemde kentsel dönüşüm adı altında hayata geçirilen projelerle mahalle halkını yolluyorsunuz! Biz bunu istemiyoruz. Bu koşulla mı devam etmeli, elbette hayır, etmemeli, insana yakışmayan koşullarda yaşayan insanlarımız var, onların durumunu iyileştireceğiz..."diyor Maltepe'de 3 ayrı projeden söz ediyor Ali Kılıç: Gülsuyu, Esenkent ve Başıbüyük... En rahat ettiği yerin Gülsuyu olduğunu söylüyor çünkü örgütlü bir yapıyla hareket edince sizi daha iyi anlıyorlar diyor. O yüzden de Başıbüyük'e çok daha fazla zaman ayırdığını ifade ediyor. 
 
"Aday adaylığım sürecinde başlayan ve adaylığımda da devam eden, seçildiğim günden bu yana o insanlarla çok yakın temas halindeydim. Çünkü o insanlara yasaları anlatmak lazım, yasalar bilinmeyince sorun çıkıyor, siz ikna ederseniz başka bir yere gittiğinde orada aldığı yeni bilgiyi benimser..."

EVİNİZİ SATMAYIN! 

Peki, Başıbüyük'te ne yapacaksınız diyorum; Kılıç, " Başıbüyük halkı asla TOKİ'ye gitmem diyor, Maltepe'de yerinden dönüşüm olacak ama az katlı bir proje yapacağız. Bakanla da konuştum, o da sunduğum projeyi benimsedi, daha insan odaklı, az katlı, bir yapı harekete geçireceğiz. Dayatarak değil ortak bir noktada buluşacağız." Ali Kılıç, Başıbüyük üzerinde durduğu bu planı bir an önce onaylatmak istiyor. Parsel bazında değil ada bazında bir dönüşüm yapacaklarının da altını çiziyor. 
 
Halkı da ısrarla uyarıyor: Sakın elinizdeki mülkiyeti satmayın! Peki, gelelim 'TOKİ faktörüne, Ali Kılıç bu konuda da net; TOKİ bizi ikna etmeli' diyor ve ekliyor; "Benim olmadığım proje başarılı olmaz... Maltepe halkıyla TOKİ arasında bir köprüyüm, her ikisi de üzerimden geçmek zorunda, yani köprünün altına dinamit koyabilirim, o yüzdende yerel yönetici olarak her iki tarafın benimle anİaşması lazım..."