heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Kayıp ada Vordonisi UNESCO yolunda "Ulusal Basın

3 Ünıversite ortak çalışma başlattı

Kayıp ada Vordonisi UNESCO yolunda “Milliyet Gazetesi”

istanbul'un kayıp adası Vordonisi'nin gün yüzüne çıkartılması için Maltepe Belediyesi'nin öncülüğünde çalışma başlatıldı. Adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası'na kabul edilmesi hedefleniyor İSTANBUL Milliyet Tarihi yaklaşık 1200 yıl öncesine dayanan ve 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan Vordonisi Adası, Maltepe Belediyesi öncülüğünde, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Gazioğlu, Dr. Hakan Kaya, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bilir, sualtı araştırmacısı ve Milliyet muhabiri Gökhan Karakaş, deniz biyoloğu Mert Gökalp, Vordonisi rehberleri Serco Ekşiyan ve Ercan Akpolat'tan oluşan bir ekiple gün yüzüne çıkartılacak. Yapılacak çalışmayla adanın tüm özellikleriyle keşfedilerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı ve Unesco'ya bir çalışma sunulacak. Sonraki aşama ise batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması ve turizme açılması.

Arkeolojik ve sismik araştırma 

Kayıp adaya keşii ekibi tarafından '2015 yılının ekim ayında gerçekleştirilen dalışa eşlik eden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Topraklarımızın altından gün yüzüne çıkan bu kültür mozaiği, bizlere birlik olmanın değerini bilmemiz gerektiği mesajını veriyor.
İlçemizin doğal güzelliklerinin keşfedilerek, gelecek kuşaklara aktarılması noktasında, yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Tarihi yaklaşık bin yıl öncesine dayanan ve deprem sonucu batan ada, bizlere arkeolojik ve sismik açıdan veriler sunacak" diye konuştu.
Keşif ekibi ise İstanbul'un 10. adası Vordonisi için yapılacak araştırmayla ilgili şu bilgileri verdi: "Bu adada karbon 14 ve diğer bilimsel metotlarla bir araştırma yapılarak, kayaçların durumunun incelenmesi lazım ki gerçek tarih ortaya konulabilsin. Adanın kalıntıları üzerinde kestane, midye ve türevi deniz canlıları olduğu için tam olarak ana manastırı görebilmek mümkün olmuyor."

İstanbul'un 10 ve 11. adaları 

Bölgede yaşayanlar dışında pek bilinmeyen Vordonisi, aslında iki adadan oluşuyor. Biri büyük, diğeri küçük Vordo olarak geçen adalar, İstanbul'un 10'uncu ve ll'inci adalarını oluşturuyor. Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Tavşan, Kaşık, Yassı ve Sivriada'dan oluşan İstanbul Adaları'nın gizemli parçası olan Vordonosi, gelişen teknolojiyle birlikte 2000'li yıllarda daha fazla bilinmeye başladı. Bizans tarihçisi Semavi Eyice tararından 1936'da kayıtlara geçen Vordonosi'nin, hemen karşısındaki Küçükyalı'da Satyros Manastırı'nın ikizi olduğu biliniyor.İstanbul'un kayıp adası UNESCO yolunda “Vatan Gazetesi”

Vordonisi'den geriye kalan yalnızca Anadolu Yakası kıyılarına bakan bu çıkıntılar. Adanın tarihi onu UNESCO Kültür Mirası'na dahil edecek.
İstanbul'un kayıp adası olarak bilinen, tarihi Vordonisi'ııin gün yüzüne çıkartılması için Maltepe Belediyesi ve 3 üniversite ortak çalışma yürütüyor. Sualtı araştırmacı ve arkeologlardan oluşan ekip, belediye öncülüğünde tarihi batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası'na kabul edilmesini hedefliyor.
Tarihi yaklaşık 1200 yıl öncesine dayanan ve 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan Vordonisi adası, Maltepe Belediyesi öncülüğünde bir ekiple gün yüzüne çıkartılacak. Yapılacak çalışmayla adanın tüm özellikleriyle keşfedilerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı ve Unesco'ya bir çalışma sunulacak. Sonraki aşama ise batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması ve turizme açılması.

İki adadan oluşuyor 

Bölgede yaşayanlar dışında pek bilinmeyen Vordonisi, aslında iki adadan oluşuyor. Biri büyük, diğeri küçük Vordo olarak geçen adalar, İstanbul'un 10'uncu ve ll'inci adalarını oluşturuyor. Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Tavşan, Kaşık, Yassı ve Sivriada'dan oluşan İstanbul Adaları'nın gizemli parçası olan Vordonosi, gelişen teknolojiyle birlikte 2000'li yıllarda daha fazla bilinmeye başladı. Bizans tarihçisi Semavi Eyice tarafından 1936'da kayıtlara geçen Vordonosi'nin, hemen karşısındaki Küçükyalı'da Satyros Manastırı'nın ikizi olduğu biliniyor.Kayıp Ada Vordonisi UNESCO yolunda “Evrensel Gazetesi”

İstanbul'un kayıp adası olarak bilinen, tarihi Vordonisi'nin gün yüzüne çıkartılması için Maltepe Belediyesi ve 3 üniversite ortak çalışma yürütüyor. Sualtı araştırmacı ve arkeologlardan oluşan ekip, belediye öncülüğünde tarihi batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası'na kabul edilmesini hedefliyor.

3 ÜNİVERSİTEYLE İŞBİRLİĞİ 

Tarihi yaklaşık 1200 yıl öncesine dayanan ve 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan Vordonisi Adası, Maltepe Belediyesi öncülüğünde, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Gazioğlu, Dr. Hakan Kaya, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr.
Mustafa Şahin, Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yar. Doç. Dr. Ahmet Bilir, Su Altı Araştırmacısı Gazeteci Gökhan Karakaş, Deniz Biyologu Mert Gökalp, Vordonisi rehberleri Serco Ekşiyan ve Ercan Akpolat'tan oluşan bir ekiple gün yüzüne çıkartılacak. Yapılacak çalışmayla adanın tüm özellikleriyle keşfedilerek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı ve Unesco'ya bir çalışma sunulacak. Sonraki aşama ise batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması ve turizme açılması.

ARKEOLOJİK VE SİSMİK ÇALIŞMA

Kayıp adaya keşif ekibi tarafından 2015 yılının ekim ayında gerçekleştirilen dalışa eşlik eden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Topraklarımızın altından gün yüzüne çıkan bu kültür mozaiği, bizlere birlik olmanın değerini bilmemiz gerektiği mesajını veriyor. İlçemizin doğal güzelliklerinin keşfedilerek, gelecek kuşaklara aktarılması noktasında, yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Tarihi yaklaşık bin yıl öncesine dayanan ve deprem sonucu batan ada, aslında bizlere hem arkeolojik, hem de sismik açıdan değerli veriler sunacak" diye konuştu.
Keşif ekibi ise İstanbul'un 10. adası Vordonisi de yapılacak araştırmayla ilgili şu bilgileri verdi: "Bu adada karbon 14 ve diğer bilimsel metotlarla bir araştırma yapılarak, kayaçların durumunun incelenmesi lazım ki gerçek tarih ortaya konıılabilsin. Adanın kalıntıları üzerinde kestane, midye ve türevi deniz canlıları olduğu için tam olarak ana manastırı görebilmek mümkün olmuyor."

 
Kayıp Ada Vordonisi UNESCO yolunda “Türkiye Gazetesi”

Tarihî Vordonisi'nin gün yüzüne çıkartılması çalışmaları sürerken, batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası'na kabul edilmesi hedefleniyor.
İstanbul'un kayıp adası olarak I bilinen, tarihî Vordonisi'nin gün yüzüne çıkartılması için Maltepe Belediyesi ve 3 üniversite ortak çalışma yürütüyor. Su altı araştırmacı ve arkeologlardan oluşan ekip, belediye öncülüğünde tarihî batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirasına kabul edilmesini hedefliyor. 1.010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan Vordonisi Adası, Maltepe Belediyesi öncülüğünde, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Gazioğlu, Dr. Hakan Kaya, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr. Mustafa Şahin, Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yar. Doç. Dr. Ahmet Bilir, su altı araştırmacısı gazeteci Gökhan Karakaş, Deniz Biyoloğu Mert Gökalp, Vordonisi rehberleri Serco Ekşiyan ve Ercan Akpolat'tan oluşan bir ekiple gün yüzüne çıkartılacak. Yapılacak çalışmayla adanın tüm özellikleri keşfedüecek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı ve Unesco'ya bir çalışma sunulacak. Somaki aşama ise batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması ve turizme açılması olacak.
Aslında iki adadan oluşan Vordonisi; Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Tavşan, Kaşık, Yassı ve Sivriada'dan oluşan İstanbul Adalan'nın 10'uncu ve 11'inci adalarım oluşturuyor.İstanbul'un kayıp adası Vordonisi “Aydınlık Gazetesi

Kayıp ada olarak bilinen Vordonisi'nin gün yüzüne çıkartılması için Maltepe Belediyesi ve 3 üniversitenin ortak çalışma yürüttüğü bildirildi. Maltepe Belediyesinden yapılan açıklamada, sualtı araştırmacısı ve arkeologlardan oluşan ekibin, belediye öncülüğünde tarihi batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası'na kabul edilmesini hedeflediği kaydedildi. Adanın tarihinin yaklaşık 1200 yıl öncesine dayandığı ve 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kaldığı bilgisi verildi. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın, " Tarihi yaklaşık bin yıl öncesine dayanan ve deprem sonucu batan ada, aslında bizlere hem arkeolojik, hem de sismik açıdan değerli veriler sunacak" şeklinde konuştu.,Kayıp ada gün yüzüne çıkacak “Bugün Gazetesi”


Ekipler sualtında çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.
İstanbul'un kayıp adası olarak bilinen, tarihi Vordonisi'nin gün yüzüne çıkartılması için Maltepe Belediyesi ve 3 üniversite ortak çalışma yürütüyor. Sualtı araştırmacı ve arkeologlardan oluşan ekip, belediye öncülüğünde tarihi batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası'na kabul edilmesini hedefliyor.Kayıp ada Vordonısı UNESCO yolunda “Habertürk Gazetesi” 

İstanbul'un kayıp adası olarak bilinen tarihi Vordonisi'nin gün yüzüne çıkarılması ve batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne kabul edilmesi için Maltepe Belediyesi ve 3 üniversite ortak çalışmalara başladı TARİHÎ yaklaşık 1200 yıl öncesine dayanan ve 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan Vordonisi Adası, Maltepe Belediyesi öncülüğünde, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr.
Cem Gazioğlu, Dr. Hakan Kaya, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr. Mustafa Şahin, Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yar. Doç. Dr. Ahmet Bilir, su altı araştırmacısı gazeteci Gökhan Karakaş, Deniz Biyologu Mert Gökalp, Vordonisi rehberleri Serco Ekşiyan ve Ercan Akpolat'tan oluşan bir ekiple gün yüzüne çıkarılacak. Yapılacak çalışmayla adanın tüm özellikleri keşfedilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı ve UNESCO'ya bir çalışma sunulacak. Sonraki aşama ise batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınması ve turizme açılması. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Tarihi yaklaşık bin yıl öncesine dayanan ve deprem sonucu batan ada, aslında bizlere hem arkeolojik hem de sismik açıdan değerli veriler sunacak" diye konuştu.
Keşif ekibi ise İstanbul'un 10. adası Vordonisi'de yapılacak araştırmayla ilgili, "Bu adada karbon 14 ve diğer bilimsel metotlarla bir araştırma yapılarak kayaçların durumunun incelenmesi gerekiyor. Adanın kalıntıları üzerinde kestane, midye ve türevi deniz canlıları olduğu için tam olarak ana manastırı görebilmek mümkün olmuyor" bilgisini verdi.

10. VE 11. ADALARDAN OLUŞUYOR 

Vordonisi, aslında 2 adadan oluşuyor. Biri Büyük, diğeri Küçük Vordo olarak geçen adalar, İstanbul'un 10'uncu ve 11'inci adaları. Bizans tarihçisi Semavi Eyice tarafından 1936'da kayıtlara geçirilen Vordonosi'de, adanın karşısındaki Satyros Manastırı'nm ikizi olduğu biliniyor.Kayıp ada Vordonisi gün yüzüne çıkarılacak “Yeni Şafak Gazetesi”

Maltepe Belediyesi ile Uludağ, İstanbul ve Düzce üniversiteleri, kayıp ada Vordonisi'nin gün yüzüne çıkarılması için çalışma başlattı. Maltepe Belediyesi'nden yapılan açıklamada, sualtı araştırmacısı ve arkeologlardan oluşan ekibin, belediye öncülüğünde tarihi batık adanın UNESCO Dünya Kültür Mirası'na kabul edilmesini hedeflediği kaydedildi. Adanın tarihinin yaklaşık 1200 yıl öncesine dayandığı ve 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kaldığı bilgisi verildi.İstanbul'un kayıp adasının UNESCO yolu açıldı “Birgün Gazetesi

1000 yıl önce yaşanan depremle sular altında kalan İstanbul'un Vordonisi Adası UNESCO listesine alınabilir.
Dragos ile Küçükyalı arasında kalan, Maltepe sahilinin 700 metre açığında bulunan ve birçok arkeolojik eser barındıran tarihi Vordonisi Adası'nın UNESCO süreci başlıyor. 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan Vordonisi adası, sualtı araştırmacıları ve arkeologlardan oluşan ekiplerle gün yüzüne çıkarılıyor. Yapılacak çalışmayla adanın tüm tarihi keşfedilerek, Unesco'va sunulacak. Arkeofili.com'dan Erman Ertuğrul'un haberine göre, keşiflerin UNESCO'ya sunulmasının ardından, batık adanın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınarak turizme açılması hedefleniyor. Üzerinde manastır kalıntıları bulunan adanın arkeolojik açıdan aydınlatılarak gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar 2015 yılı Ekim ayında başlatılmıştı. Çalışmalar kapsamında dalış ekibi, sular altında kalan adanın görüntülerini ve fotoğraflarını çekmiş, ardından konunun uzmanları tarafından araştırılması ve depremle ilgili bölgede nelerin yaşandığını öğrenmeyi amaçlamıştı.

Eski haritalarda var 

Vordonisi, aslında iki adadan oluşuyor. İstanbul'un 10'uncu ve 11 'inci adaları olan Vordonisi'nin Bizans döneminde manastır olarak kullanıldığı biliniyor. Gizemli adalar, Bizans tarihçisi Semavi Eyice tarafından 1936'da kayıtlara geçti. 1000 yıl önceki haritalarda da 'kayıp adanın' izlerine rastlamak mümkün.