heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Kayıp ada Vordonisi gün yüzüne çıkıyor "Ulusal Basın"

'Kayıp ada'ya yolculuk “Milliyet Gazetesi”

İstanbul'un sular altındaki 10'uncu adası Vordonisi'ye 'tarihi yolculuk'... Sahilden 700 metre açıkta ve 4-8 metre derinliğindeki adaya dalan dalgıçlar depremle yıkılan katmanları görüntüledi. Tarihi yolculuk için konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "İlçemizin doğal güzelliklerinin keşfedilerek gelecek kuşaklara aktarılması noktasında, yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz" dedi.
Varlığı antik dönem haritalarında ve kaynaklarında geçmesine rağmen 1010 yılındaki büyük İstanbul depreminde sular altında kalan Vordonisi adası ilk kez detaylarıyla görüntülendi. Bizanslıların 'Küçük Ada', Osmanlıların 'Manastır Kayalıkları', günümüz denizcilerinin 'Bostancı-Dilek Kayalıkları' dediği ve güçlü poyraz rüzgârıyla havadan bile görülebilen Vordonisi adası için Maltepe Belediyesi'nin desteğiyle dalgıçlar harekete geçti.

DEPREMİN ETKİSİ 

Bizans İmparatorluğu döneminde 858'de 'Bilge' lakaplı din alimi Patrik Fotius tarafından yaptırılan manastıra da ev sahipliği yapan Vordonisi için Büyükada'nm yerlisi Serco Eksiyan ve Ercan Akpolat öncülüğünde Volkan Narcı, Can Sınmaz, Anıl Durmaz, Mert Gökalp, Yener Kuşçuluoğlu ve muhabirimiz Gökhan Karakaş daldı. Ercan Akpolat rehberliğinde 4-8 metre derinlikte sulara gömülen batık adayı gezen sualtı görüntüleme uzmanı Mert Gökalp, ilginç bilgiler verecek çekimler yaptı. Adayı su altına gömecek şiddetli depremle birlikte manastırın yıkıldığı ve aradan geçen bin yılda üzerinin midye ve diğer deniz kabuklularıyla dolduğu görüldü. Adanın tarih boyunca yaşadığı depremlerle üst üste yığıldığı, pek çok deniz canlısına da ev sahipliği yaptığı belirlendi.
'DEĞERLİ VERİLER SUNACAK' 
1010'da meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan tarihi adanın tüm özellikleriyle keşfedilerek deniz turizmine açılmasının hedeflendiği tarihi yolculukta açıklama yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "İlçemizin doğal güzelliklerinin keşfedilerek gelecek kuşaklara aktarılması noktasında, yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Tarihi yaklaşık bin yıl öncesine dayanan ve deprem sonucu batan ada, aslında bizlere hem arkeolojik, hem de sismik açıdan değerli veriler sunacak" dedi. Deniz biyologu Mert Gökalp da "Bu adada karbon 14 ve diğer bilimsel metotlarla bir araştırma yapılarak, kayaçlarm durumunun incelenmesi lazım ki gerçek tarih ortaya konulabilsin. Dileriz bu dalış, birilerinin ilgisini çeker ve batık adaya gereken önem verilir. Adanın kalıntıları üzerinde kestane, midye ve türevi deniz canlıları olduğu için tam olarak ana manastırı görebilmek mümkün olmuyor. Tarihi yaklaşık bin '200 yıllık olan bu adada, bir manastır olduğu biliniyor" dedi. Dalgıçlar suyun altından çıkarttıkları en az 100 yıllık bir çapayı başkan Kılıç'a hediye etti.

İKİ DİN ADAMININ MÜCADELESİ

Bölgede yaşayanlar dışında pek bilinmeyen Vordonisi, aslında iki adadan oluşuyor. Biri büyük, diğeri küçük Vordo olarak geçen adalar, istanbul'un 10'uncu ve ll'inci adalarını oluşturuyor. Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Tavşan, Kaşık, Yassı ve Sivriada'dan oluşan istanbul Adaları'nın gizemli parçası olan Vordonosi, gelişen teknolojiyle birlikte 2000'li yıllarda daha fazla bilinmeye başladı. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu'nun yaptığı ilk resmi dalışlarla kamuoyunun dikkatini çeken Vordonisi'nin 1010 yılındaki büyük istanbul depreminde sular altında kaldığı düşünülüyor. Bizans tarihçisi Semavi Eyice tarafından 1936'da kayıtlara geçen Vordonosi'nin, hemen karşısındaki (Küçükyalı) Satyros Manastırfnın ikizi olduğu biliniyor. İstanbul'un patriği seçilen din alimi Patrik Photios'un 858'de adaya bir manastır yaptırdığı, rakibi Ignazsius'un patrik seçilmesiyle de Küçükyalı'daki Satyros Manastırı'nı inşa ettiği kayıtlarda yer alıyor. Photios ve İgnatios patriklik mücadelesinin ürünü olan iki manastırın Küçükyalı'da olanı koruma altında. 9 yıl patriklik yapan Photios'un sürgün olarak kendi manastırına gönderildiği ve 7 yıl sonra adada öldüğü biliniyor.Kayıp ada Vordonisi gün yüzüne çıkıyor “Habertürk Gazetesi”
 
İstanbul'un Prens Adaları'ndan biri olarak nitelendirilen, Dragos ile Küçükyalı arasında kıyının 300 metre açığında bulunan ve birçok arkeolojik eser barındıran tarihi Vordonosi Adası, Maltepe Belediyesi'nin desteklediği dört kişilik dalış ekibi tarafından görüntülendi.
Maltepe sahilinden 300 metre uzakta bulunan Vordonisi Adası gün ışığına çıkıyor. Uzman ekiplerin görüntülediği İstanbul'un tek su altı arkeolojik alanı, çalışmaların tamamlanmasıyla dalış turizmine açılacak.
Bin yıl önce gerçekleşen büyük İstanbul depremi sonrasında sular altında kalan 'Kayıp Ada' Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın da katıldığı keşif turuyla inceleme altına alındı. Başkan Kılıç yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bugün burada bulunma sebebimiz sahilimize bu kadar kısa mesafede bulunan ve geçmişi 1150 yıl öncesine kadar uzanan bu adayı gün yüzüne çıkarmak. Adanın Bizans döneminde manastır olarak kullanıldığı bilgisine sahibiz. Bilim adamları yaptıkları çalışmalarla adanın sular altına gömülmesine neden olan olayın 1010 yılında meydana gelen deprem olduğunu tespit etti. Maltepe Belediyesi olarak burada saklı kalan tarihe kayıtsız kalamazdık. Uzmanlarla görüşerek bir ekip toparladık. Dalışlar yaparak hem manastıra ev sahipliği yapan adayı detaylı araştırma fırsatı bulacağız hem de gün ışığına çıkardığımız fotoğraflar vasıtasıyla bu konunun işin uzmanları tarafından araştırılmasına olanak sağlayacağız. Elde edilen verilerin bilim adamlarımızın çalışmalarına da yardımcı olacağını düşünüyoruz." Tarihi kalıntıların sular altında yer almasının dalış turizmine olanak sağladığına vurgu yapan Başkan Kılıç, "Burası İstanbul'un ilk ve tek su altı arkeolojik alanı. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte burası turizm açısından çok önemli bir nokta haline gelecek. Maltepe'yi Anadolu yakasının turizm merkezine dönüştürmeyi hedefliyoruz" dedi.
Oldukça donanımlı bir ekibe mensup dört dalgıç tarafından gerçekleştirilen dalışlar sonucunda sular altında kalan adada manastırın kalıntıları arandı ve fotoğrafları çekildi. Ekip ada zemininde bulduğu ve tahminen yüz yıllık olan bir çapayı da keşif turuna bizzat katılan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'a hediye etti.
 


Kayıp adada tarihi keşif “Sabah Gazetesi”

İstanbul'un kayıp bir tarihi daha günyüzüne çıkarılıyor.Marmara Denizi'ndeki kayıp Vordonisi Adası ile üzerindeki bin 200 yıllık manastırın kalıntıları ilk kez görüntülendi. Marmara Denizi'nde kayıp ada olarak bilinen ve Maltepe-Bostancı sahiline 700 metre uzaklıkta bulunan tarihi Vordonisi Adası ile üzerindeki 1200 yıllık manastırın kalıntıları bir keşif ekibi tarafından görüntülendi.
Prens Adaları'ndan biri olarak kabul edilen, 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depremi somasında sular altında kaldığı belirlenen ve üzerindeki manastır kalıntılarıyla dünyadaki önemli doğal yapılardan biri olarak kabul edilen Vordonisi Adası nın dalış turizmine açılması ve doğal güzelliklerinin tanıtılmasını amaçlayan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç büyük bir keşif organize etti.
Bizanslıların "Küçük Ada", Osmanlıların "Batık Manastır Kayalıkları" ve denizcilerin de "Bostancı Kayalıkları" adını verdiği Vordonisi'nin, sözlü tarihe göre üzerinde bulunan manastır ve rahipleriyle battığı biliniyor. Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Tavşan, Kaşık, Sivri ve Yassı adaları içinde barındıran Prens Adalarımdan onuncusu olduğu belirlenen Vordonisi, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde Patrik İgnazius'un yaptırdığı manastırla tanınıyor. Tarihi yaklaşık 1200 yıl öncesine dayanan Vordonisi Adası'nın kalıntıları, Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneğine üye 6 dalgıçtan oluşan bir keşif ekibi tarafından görüntülendi. Dalış sırasında bulunan ve 100 yıllık olduğu tahmin edilen bir çapa da Başkan Kılıç a hediye edildi. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Tarihi ada, bizlere hem arkeolojik, hem de sismik açıdan değerli veriler sunacak" dedi.İstanbul'un kayıp adası gün yüzüne çıkartılıyor “Dünya Gazetesi”

İstanbul'un kayıp adası olarak bilinen ve Maltepe sahilinden 700 metre uzaklıkta bulunan tarihi Vordonisi Adası, Maltepe Belediyesi'nin desteğiyle gün yüzüne çıkartılıyor. Tarihi yolculuk öncesi konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "İlçemizin doğal güzelliklerinin keşfedilerek, gelecek kuşaklara aktarılması noktasında, yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz" dedi.
Maltepe Belediyesi'nin desteğiyle, tarihi yaklaşık bin 200 yıl öncesine dayanan Vordonisi adasının kalıntıları, keşif ekibi tarafından görüntülendi. Uzun yıllar boyunca ihmal edilen ve 1010 yılında meydana gelen büyük İstanbul depreminde sular altında kalan tarihi adanın, tüm özellikleriyle keşfedilerek, deniz turizmine açılmasının hedeflendiği tarihi yolculukta bir açıklama yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "İlçemizin doğal güzelliklerinin keşfedilerek, gelecek kuşaklara aktarılması noktasında, yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Tarihi yaklaşık bin yıl öncesine dayanan ve deprem sonucu batan ada, aslında bizlere hem arkeolojik, hem de sismik açıdan değerli veriler sunacak" diye konuştu. Kılıç, adanın ilçe turizmine önemli katkılar sunacağını ifade ederek, "Elbette biz bir noktaya kadar bunu sürdüreceğiz. Ancak ilgililerin de dikkatini çekerek, bu işin altından kalkacağımızı düşünüyorum. İşte topraklarımızın altından gün yüzüne çıkan bu kültür mozaiği, bizlere birlik olmanın değerini bilmemiz gerektiği mesajını da veriyor" şeklinde konuştu. Üzerinde inşa edilen manastır ve rahipleriyle birlikte battığı iddia edilen ada, Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği'ne üye 6 dalgıç tarafından görüntülendi. Keşif ekibi, İstanbul'un 10. adası Vordonisi dalışı ile ilgili şu bilgileri verdi: "Bu adada karbon 14 ve diğer bilimsel metotlarla bir araştırma yapılarak, kayaçların durumunun incelenmesi lazım ki gerçek tarih ortaya konulabilsin. Dileriz bu dalış, birilerinin ilgisini çeker ve batık adaya gereken önem verilir. Adanın kalıntıları üzerinde kestane, midye ve türevi deniz canlıları olduğu için tam olarak ana manastırı görebilmek mümkün olmuyor. Tarihi yaklaşık bin 200 yıllık olan bu adada, bir manastır olduğu biliniyor."İstanbul lost island may come to light “Hürriyet Daily News”
The historical Vordonisi Island, which is 700 rneters away from the Maltepe shore and knovvn as Istanbul's lost island, has been brought to light with the support of the Maltepe Municipality.
Remnants of the island have been recently photographed by an exploration team.
The purpose of the team was to explore the island, which sunk under water during a large istanbul earthquake in 1010 and neglected ever since, and open it to water tourism.
Speaking during the trip, Maltepe Mayor Ali Kılıç said, "As the local administration, vve do our duty to explore the natural beauties in our neighborhood. The Vordonisi island, W\ich dates back 1,000 years and sunk under vvater during an earthquake, vvill provide us both archaeological and seismic information." Kılıç said the island vvould contribute to tourism in the district and added, "We vvill progress until a certain point but vve can handle it vvith the interest of relevant officials. This is a cultural underground mosaic." The island, vvhich is said to have sunk vvith a monastery and priests on it, has been photographed by six divers.
Vordonisi, the "Small İsland" Vordonisi, called the "Small island" by the Byzantines, "Sunken Monastery Rocks" by the Ottomans and "Bostancı Rocks" by sailors, sank in 1010 during an enormous earthquake in istanbul with a monastery and priests.
The lOth of the Princes Islands, Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Tavşan, Kaşık, Sivri and Yassı, Vordonisi is knovvn for its monastery, built by Patriarch Photius, who vvas sent to exile on the island in the Eastern Roman Empire era.


 
Sumberged island in Bosporus sees light of day “Daily Sabah Newspaper”
The archaeological site of Vordonisi Island, which was once above the surface of the Bosporııs but was submerged 1,000 years ago following a large earthqııake, will be developed as a diviııg site by the Maltepe Municipality
Located 700 meters off the shore of Istanbul's Maltepe district, Vordonisi Island contains Istanbul's only undervvater archaeological site that dates back 1,500 yeai's ago. As one of the Princes' Islands in the Marmara Sea, Vordonisi Island is home to numerous archaeological artifacts, as the island is believed to have submerged foUowing a huge earthquake in istanbul that oc curred almost 1,000 years ago.
In order to understand more about the huge istanbul earthquake, its effects on the region and the history of the island, the Maltepe Municipality put together a diving team to photograph the island and a team of scientists to discuss the archaeological site as well as the earthquake through these photographs.
Professional divers shed light on the archaeological site, one of the most important natural archaeological sites in Turkey, by photographing the area, including its old monastery, and the site is planned to be opened up to diving tourism in the futu re to promote its natural beauty.
The endeavor, which was overseen by Maltepe Municipality Mayor Ali Kılıç, drevv great attention from the press. Kılıç said they initiated the project to shed light on to the archaeological artifacts situated on the island, and added: "It has been determined that the monastery on the island was operating during the Byzantine period. Scientists have also showed that Vordonisi submerged after an earthquake in 1010." Highlighting the importance of the island for diving tourism, Kılıç said they aim to turn the Asiaıı side of istanbul into a tourism hub by drawing scores of tourists to the area once the one and only underwater archaeological park of istanbul is open for tourism.
During a half-hour-long dive by fbur professional divers, the photographs of a submerged island in the Bosporus were taken, documenting the ruins of the island. The diving team also gifted a roughly 100-year-old anchor founded at the bottom of the Marmara Sea to Kılıç.