heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

İranlı anne Maltepe'den dünyaya barış mesajı verdi "Ulusal Basın

Oğlunun katilini affederek, idam edilmesinin engelleyen ve Maltepe Belediyesi tarafından "Yılın Annesi" seçilen İranlı Samareh Ali Nezhad beyaz güvercin uçurdu.
Oğlunun katilini idam sehpasında affederek dünyanın gündemine oturan İranlı Samareh Ali Nezhad, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıçla birlikte, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde "beyaz güvercinler" uçurarak, tüm insanlığa barış mesajı verdi.
Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde (TSKM) düzenlenen ve "Barış Sevgiyle Gelir" pankartı önünde gerçekleştirilen etkinliğe Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, İran islam Cumhuriyeti Kültür Ataşesi Abdulreza Rashed, Nezhad'm eşi Abdolghan Hossein Zadeh ve kızı Fatemeh Hossein Zadeh ile çok sayıda davetli katıldı.
'Kin kalbi karartır'
Törende bir konuşma yapan Samareh Ali Nezhad şunları söyledi: "Ülkemizde söylediğimiz bir söz vardır: Sevgiyle, muhabbetle bütün dikenler güle dönüşür. İnsanlar kin ve nefret yerine sevgiyi geliştirdikçe, daha iyi günleri göreceğiz. Kin ve nefret insanın kalbini karartır, sevgiyse aydınlatır.Yılın annesinden barış güvercini “Yurt Gazetesi”
İran'da oğlunun katilinin idamını önleyen 'Yılın annesi' Türkiye'de barış mesajı verdi OĞLUNUN katilini ipten alan ve Maltepe Belediyesi tarafından 'Yılın Annesi' seçilen iranlı Samareh Ali Nezhad, Dünya Barış Günü'nde barış güvercin uçurdu.
İran'da oğlunun katilini idam sehpasındayken affeden ve oğlunun katilinin boynundaki ilmeği elleriyle çıkartan anne Samareh Ali Nezhad. Maltepe Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde barış güvercini uçurdu. Törene; Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Kültür Ateşesi Abdolreza Rashed, Samareh Ali Nezhad ve ailesi katıldı.
Kin ve nefret insanların kalbini karartır diyen Samareh Ali Nezhad," Affetmenin insana vermiş olduğu iç huzuru ve mutluluğu kısas veya intikam duygusu hiçbir zaman bize veremez." ifadelerini kullandı.


 
 
Bir annenin barış dileği “Vatan Gazetesi”
İran'da oğlunun katilini affederek, idam edilmesinin engelleyen İranlı Samareh Ali Nezhad 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıçla barışı simgeleyen beyaz güvercin uçurdu.


 
İranlı anneden barış mesajı “Yeni Şafak Gazetesi”
İran'da oğlunun katilini idam sehpasındayken affeden İranlı Samareh Ali Nezhad, Türkiye'den barış mesajı verdi. Maltepe Belediyesi'nin etkinliğine katılan Nezhad, "Birbirimize sevgi besleyerek ailemizden başlayarak dünyamızı bu şekilde güzelleştirebiliriz" diyerek barışa güvercin uçurdu.
 


Oğlunun katilini bağışlayan anneden dünyaya barış mesajı “Yeni Asya Gazetesi”
Oğlunun katilini ipten alan ve Maltepe Belediyesi tarafından 'Yılın Annesi' seçilen iranlı Samareh Ali Nezhad, '1 Eylül Dünya Barış Günü'nde barış güvercin uçurdu. İran'da oğlunun katilini idam sehpasındayken affeden ve oğlunun katilinin boynundaki ilmeği elleriyle çıkartan anne Samareh Ali Nezhad, Maltepe Prof. Dr.  Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde barış güvercini uçurdu. Törene Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, İran islâm Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Kültür Ateşesi Abdolrcza Rashed, Samareh Ali Nezhad ve ailesi katıldı.
'Kin ve nefret insanların kalbini karartır' diyen Samareh Ali Nezhad,"Ülkemizde her zaman söylediğimiz önemli bilcümle vardır. Sevgiyle, muhabbetle bütün dikenler güle dönüşebilir. Ben şuna inanıyorum ki insanlar iç dünyalarında kin, nefret yerine sevgi ve muhabbeti geliştirdikleri sürece dünyamızı daha iyi bir şekle içinde sevgi, barış ve mutluluğun insanların birbirini sevdiği bir dünyaya rahatlıkla dönüştürebiliriz. Kin ve nefret insanın kalbini karartır. Sevgi ve muhabbet insanın iç dünyasını huzur ve mutlulukla doldurur. Affetmenin insana vermiş olduğu iç huzuru ve mutluluğu kısas veya intikam duygusu hiçbir zaman bize veremez" ifadelerini kullandı.Oğlunun katilini affeden anneden barış çağrısı “Posta Gazetesi”
İran'da öldürdüğü Abdullah Hüseyinzade'nin annesi oğlunun katilini idam sehpasında son dakikada affedip onu bir tokatla cezalandırmıştı.
Maltepe Belediyesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında geçtiğimiz yıl oğlunun katilini affederek darağacından kurtaran İranlı anne Samarah Ali Nezhad'ı yılın annesi seçti. Anne Nezhad, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile birlikte güvercin uçurarak barış çağrısı yaptı.


 

İranlı anne Maltepe’den dünyaya barış mesajı verdi “Aydınlık Gazetesi”
Oğlunun katilini idam sehpasında affederek dünyanın gündemine oturan İranlı Samareh Ali Nezhad, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Maltepe'de "beyaz güvercinler" uçurarak, tüm insanlığa barış mesajı verdi.
Maltepe Belediyesi tarafından "yılın annesi" seçilen İranlı Samareh Ali Nezhad, belediye tarafından düzenlenen "Dünya Barış Günü" etkinliğine katıldı. Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde (TSKM) düzenlenen ve "Barış Sevgiyle Gelir" pankartı önünde gerçekleştirilen etkinliğe Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, İran İslam Cumhuriyeti Kültür Ataşesi Abdulreza Rashed, Nezhad'ın eşi Abdolghan Hossein Zadeh ve kızı Fatemeh Hossein Zadeh ile çok sayıda davetli katıldı.
Samareh Ali Nezhad törende yaptığı konuşmada "Ülkemizde söylediğimiz bir söz vardır: Sevgiyle, muhabbetle bütün dikenler güle dönüşür. İnsanlar kin ve nefret yerine sevgiyi geliştirdikçe, daha iyi günleri göreceğiz. Kin ve nefret insanın kalbini karartır, sevgiyse aydınlatır. Affetmenin insana verdiği iç huzuru, kısas ve intikam duygusu hiçbir zaman veremez. Affettikten sonra iç dünyamda çok farklı bir huzur yaşamaya başladım. İnanıyordum ki oğlum öbür dünyada çok iyi yerde ve rahat" diye konuştu.
GÜVERCİNLER UÇURULDU 
İran İslam Cumhuriyeti Kültür Ataşesi Abdulreza Rashed de, Türkiye başta olmak üzere tüm ülkelerin 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü kutlayıp, "Samareh Hanım'ın atmış olduğu bu büyük adım, hepimiz için örnek teşkil edecek durumda. Bugün birçok yerde Müslümanların ve mazlumların kam dökülmektedir. Halbuki İslam'da savaşın önüne geçebilmeyi gösteren birçok dostluk, barış ve sevgi emaresi vardır" dedi.
Törenin sonunda İranlı anne Nezhad'a, Yaşar Kemal'in Farsça yazılmış; "En güzel şiir barıştır" sözlerinin yazdı olduğu vazo hediye edildi. Halk ozanı Nesimi Çimen'in "Barış Güvercini" türküsü eşliğinde, Samarah Ali Nezhad ve Ali Kılıç, sonra eşi, kızı ve konsolosluk yetkilileri barış güvercini uçurdu.Güvercin uçurdular “Birgün Gazetesi”
İran'da oğlunun katilini idam sehpasındayken affeden ve katilin boynundaki ilmeği elleriyle çıkartan anne Samareh Ali Nezhad, Maltepe Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde barış güvercini uçurdu. Törene; Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın yanı sıra İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Kültür Ateşesi Abdolreza Rashed, Samareh Ali Nezhad ve ailesi katıldı.


İranlı annenin barış mesajı “Evrensel Gazetesi”
Oğlunun katilini idam sehpasında affederek dünyanın gündemine oturan İranlı Samareh Ali Nezhad, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'la birlikte, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde "beyaz güvercinler" uçurarak, tüm insanlığa barış mesajı verdi.
Maltepe Belediyesi tarafından "yılın annesi" seçilen Nezhad, "Ülkemizde söylediğimiz bir söz vardır: Sevgiyle, muhabbetle bütün dikenler güle dönüşür.
İnsanlar kin ve nefret yerine sevgiyi geliştirdikçe, daha iyi günleri göreceğiz. Kin ve nefret insanın kalbini karartır, sevgiyse aydınlatır" dedi.


Barış Günü “Hürriyet Gazetesi”
İran'da oğlunun katilini affederek idam edilmesini engelleyen ve İstanbul Maltepe Belediyesi tarafından 'Yılın Annesi seçilen İranlı Samareh Ali Nezhad, Maltepe Belediye Başkam Ali Kılıç'la barışı simgeleyen beyaz güvercin uçurdu.


 
Oğlunun katilini ipten alan anne, barış güvercini uçurdu “Zaman Gazetesi”
İran'da oğlunun »M katilini idam sehpasındayken affeden ve oğlunun katilinin boynundaki ilmeği elleriyle çıkartan anne Samareh Ali Nezhad, İstanbul'da barış güvercini uçurdu. Maltepe Belediyesi tarafından 'Yılın Annesi' seçilen Nezhad, "İnsanlar iç dünyalarında kin, nefret yerine sevgi ve muhabbeti geliştirdikleri sürece dünyamızı daha iyi bir şekle içinde sevgi, barış ve mutluluğun insanların birbirini sevdiği bir dünyaya rahatlıkla dönüştürebiliriz.'' dedi.


 
Oğlunun katilini ipten alan anne barış güvercini uçurdu “Ortadoğu Gazetesi”
İran'da oğlunun katilini idam sehpasındayken affeden ve oğlunun katilinin boynundaki ilmeği elleriyle çıkartan anne Samareh Ali Nezhad, Maltepe Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde barış güvercini uçurdu.
Oğlunun katilini ipten alan ve Maltepe Belediyesi tarafından 'Yılın Annesi' seçilen İranlı Samareh Ali Nezhad, '1 Eylül Dünya Barış Günü'nde barış güvercin uçurdu. İran'da oğlunun katilini idam sehpasındayken affeden ve oğlunun katilinin boynundaki ilmeği elleriyle çıkartan anne Samareh Ali Nezhad, Maltepe Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde barış güvercini uçurdu. Törene; Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Kültür Ateşesi Abdolreza Rashed, Samareh Ali Nezhad ve ailesi katıldı.
KİN VE NEFRET YERİNE SEVGİ VE MUHABBET 
'Kin ve nefret insanların kalbini karartır' diyen Samareh Ali Nezhad, "Ülkemizde her zaman söylediğimiz önemli bir cümle vardır. Sevgiyle, muhabbetle bütün dikenler güle dönüşebilir. Ben suna inanıyorum ki insanlar iç dünyalarında kin, nefret yerine sevgi ve muhabbeti geliştirdikleri sürece dünyamızı daha iyi bir şekle içinde sevgi, barış ve mutluluğun insanların birbirini sevdiği bir dünyaya rahatlıkla dönüştürebiliriz.
Kin ve nefret insanın kalbini karartır. Sevgi ve muhabbet insanın iç dünyasını huzur ve mutlulukla doldurur. Affetmenin insana vermiş olduğu iç huzuru ve mutluluğu kısas veya intikam duygusu hiçbir zaman bize veremez." ifadelerini kullandı.
ONURLU BİR DURUŞ SERGİLEDİ 
Samareh Ali Nezhad'ın bir örnek olduğunu belirten Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ise, "Samareh hanım İran'da İran kadınına daha doğrusu bir dünya kadınına hümanizmi bağımda taşıyan bir anne olarak acısını yüreğinde hapsederek bir başka annenin daha kin ve nefretle acıyla yaşamını sürdürmesinin önüne geçmiştir.
Ben o görüntüleri izlediğimde tüylerim diken diken olmuştu. Anneler böyle ayağa kalkabilirse. anneler sevgiye, barışa, dostluğa sahip çıkabilirse dünyada bir takım şeylerin değişebileceğine inandık. O bir örnek. Çok onurlu bir duruş sergiledi." şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından hep birlikte barışı simgeleyen beyaz güvercin uçuruldu.


 
İranlı anne Maltepe'den dünyaya barış mesajı verdi “Bizim Gazete”
Oğlunun katilini idam sehpasında affederek dünyanın gündemine oturan İranlı Samareh Ali Nezhad Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’la birlikte, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde "beyaz güvercinler" uçurdu.
 
Maltepe Belediyesi tarafından yılın annesi seçilen İranlı Samareh Ali Nezhad, belediye tarafından düzenlenen "Dünya Barış Günü" etkinliğine katıldı. Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde (TSKM) düzenlenen ve "Barış Sevgiyle Gelir" pankartı önünde gerçekleştirilen etkinliğe Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, iran İslam Cumhuriyeti Kültür Ataşesi Abdulreza Rashed, Nezhad'ın eşi Abdolghan Hossein Zadeh ve kızı Fatemeh Hossein Zadeh ile çok sayıda davetli katıldı.
"ANALAR AYAĞA KALKMALI" 
Törende bir konuşma yapan Başkan Ali Kılıç, "Hepinizin 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun. Coğrafyamız başta olmak üzere dünya çok büyük acılara sahne oluyor. İnsanlık tek başına çaba sarfederek, bu durumdan kurtulamasa da komşumuz iran'da Samareh Hanım'ın ülkenin değil tüm dünyanın kaderini hümanizme bağlayarak, acısını yüreğine gömüp, başka bir anneye aynı acıyı yaşatmaması oldukça önemlidir. Hep derim ki anneler ayağa kalksa, dünyaya barış, sevgi, kardeşlik ve dostluk egemen olur" dedi.
"AFFETMEKLE HUZUR BULDUM" 
Nezhad'ın daha önce belediye tarafından "yılın annesi" seçildiğini de belirten Kılıç, şöyle devam etti: "Söz verdiğimiz gibi anamızı buraya davet ettik, onunla barış güvercini uçurduk. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği 'Yurtta sulh, cihanda sulh' ilkesini Maltepe'den tüm dünyaya göstereceğiz, Maltepe bir barış, kardeşlik ve sevgi ilçesi olacak dedik. Artık elimizi taşın altına koyma vakti geldi, Samareh hanımın sesini tüm dünyaya duyurmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız." Kılıç'tan sonra söz alan Samareh Ali Nezhad ise, "Ülkemizde söylediğimiz bir söz vardır: Sevgiyle, muhabbetle bütün dikenler güle dönüşür.
İnsanlar kin ve nefret yerine sevgiyi geliştirdikçe, daha iyi günleri göreceğiz. Kin ve nefret insanın kalbini karartır, sevgiyse aydınlatır. Affetmenin insana verdiği iç huzuru, kısas ve intikam duygusu hiçbir zaman veremez. Affettikten sonra iç dünyamda çok farklı bir huzur yaşamaya başladım. İnanıyordum ki oğlum öbür dünyada çok iyi yerde ve rahat" diye konuştu.
GÜVERCİNLER UÇURULDU 
İran İslam Cumhuriyeti ve dostluk hakim olur. Biz, bu Kültür Ataşesi Abdulreza konularda dinimize müracaat Rashed de, Türkiye başta olmak üzere tüm ülkelerin 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü kutlayıp, "Samareh Hanım'ın anne Nezhad'a, Maltepeli atmış olduğu bu büyük adım, kadınlar tarafından yapılan ve hepimiz için örnek teşkil edecek durumda. Bugün birçok yerde Müslümanların ve mazlumların kanı dökülmektedir, Halbuki islam'da savaşın önüne geçebilmeyi gösteren birçok dostluk, barış ve sevgi emaresi vardır. Peygamber efendimizin dediği gibi “Birbirinize kin beslemeyin” İşte bunu başarırsak dünyaya dostluk ve barış hakim olur.Biz bu konularda dinimize müracat etmeliyiz, orada çok büyük hayır var” dedi.
Törenin sonunda İranlı anne Nezhad’a Maltepeli kadınlar tarafından yapılan ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz dünyaca ünlü yazar Yaşar Kemal'in Farsça yazılmış 'En güzel şiir barıştır' sözlerinin yazılı olduğu vazo hediye edildi. Halk ozanı Nesimi Çimen'in "Barış Güvercini" türküsü eşliğinde, Samareh Ali Nezhad ve Ali Kılıç, sonra eşi, kızı ve konsolosluk yetkilileri barış güvercini uçurdu.