heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Gülsuyu Gülensu’da dönüşüm projeleri tamam “Habertürk Gazetesi”

Adı çoğunlukla çete ve uyuşturucu haberleriyle anılan Gülsuyu'nda kentsel dönüşüm çalışmaları başlıyor. Maltepe Belediye Meclisi'nde konuşan Başkan Ali Kılıç, "Gülsuyu ve Gülensu mahalleleri kentsel dönüşüm planlan tamamlanıp meclise sunuldu. Mahalle halkını mağdur etmeyeceğiz" dedi.

Son dönemlerde adı uyuşturucu haberleri ve ortalığı kana bulayan çetelerle birlikte anılan Maltepe'nin Gülsuyu Mahallesi'nde kentsel dönüşüm başlıyor. Mahallenin yapışım tamamen değiştireceği düşünülen projeyle ilgili olarak konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Gülsuyu ve Gülensu mahalleleri için hazırlanan kentsel dönüşüm planlarının tamamlanıp, meclis gündemine alındığını belirterek, "Gülsuyu ve Gülensu mahalle halkının istekleri doğrultusunda, birlikte karar almak istiyoruz" dedi.

'MAHALLE HALKININ ÇIKARLARINI GÖZETECEĞİZ' 

Gülsuyu kentsel dönüşüm projesine yönelik Maltepe Belediyesi ekim ayı meclis toplantısı, Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının açılışını yapan Kılıç, Planlam^Müdürlüğü ve diğer müdürlüklerin katkılarıyla Gülsuyu ve Gülensu için kentsel dönüşüm planlarının tamamlandığını ifade ederek şunları kaydetti: "Bir çalışma grubu oluşturuldu. Nisan ayında kentsel danışma ofisi de kuruldu. Dayatan değil, danışan belediyecilik anlayışıyla meclisteki arkadaşlara bilgilendirme yaptık. Bu planları meslek odalarına, platforma ve muhtarlara verdik. Belediye Meclisi'ne gelmeden görüşlerini almak istedik. Bilgi ve önerilerini bekliyoruz. Mahalle halkının çıkarlarım gözetecek şekilde onaylayıp, Büyükşehir Belediye Meclisi'ne göndermek istiyoruz." Kılıç, "Bu işi sonbaharda çözeceğim diye söz verdim. Burada uygulayacağımız yerinde dönüşüm modeliyle tüm Türkiye'ye örnek olacak bir çalışmaya imza atacağız. Hiç kimseyi mağdur etmeden kentsel dönüşüm sürecini tamamlayacağız. Yıllarca burada yaşamış, burayı memleketi saymış ama tapusu olmayanlar var. Bu vatandaşlarımızı belediye bünyesindeki binalara yerleştireceğiz. Herkesin içi rahat olsun. Kimsenin yerinden edilmesine müsaade etmeyeceğim" dedi.
Konuşmaların ardından, Plan ve Proje Müdürlüğü'nün Gülsuyu Gülensu mahalleleri 1/1000 ölçekli uygulama İmar Planı, görüşülmek üzere oy birliğiyle İmar Komisyonu'na havale edildi.

İşte projenin teknik detayları:
Gülsuyu-Gülensu imar Planı şöyle oluştu:
- Hazırlanan 1/1000 ölçekli plan değişikliği teklifi, 1.5 km2'lik bir alanı kapsıyor.
- Bu bölgede yaklaşık 35 bin kişi yaşıyor ve yaklaşık 7 bin bina bulunuyor.
- Planlama dahilinde; 7 bin 536 metrekare çocuk parkı, 3 bin 634 metrekare dini tesis, 28 bin 328 metrekare okul, 92 bin metrekare yeşil alan, 900 metrekare sağlık hizmeti tesisi, 8 bin 340 metrekare spor tesisi alanı mevcut.
- Plan taslağı, Maltepe Belediyesi, Mahalle Danışma Kurulu, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve mahalle muhtarlan ile yapılan toplantılar sonucunda hazırlandı.
- Hazırlanan plana göre "Yerinde Dönüşüm Modeli" uygulanarak mahalle halkının zorunlu göçe sürüklenmesinin önüne geçilecek.
- 6 Nisan 2015 tarihinde Gülsuyu Mahallesi'nde Planlama Teknik Ofisi açan Maltepe Belediyesi, bu ofiste 2 binin tapu başvurusunu kabul etti. Hazırlanan imar planlan kapsamında tapusu olmayan vatandaşlar ise kentsel dönüşüm sonucunda belediyeye ait parsellerde inşa edilecek binalara yerleştirilecek.
 
 ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ TAŞIMA HİZMETİ

Öğrenciler için yeni bir uygulamaya başladıklarını da dile getiren Başkan Kılıç, öğrencilere ücretsiz ulaşımla ilgili olarak ise "Toplamda 7 ayrı hat ortaya çıktı. Her hat 15- 25 dakika arasında servis verebiliyor. Sabah 06.00- 08.00 saatleri arasında, öğleden sonra okulların kapanış saatine göre, öğrencilerimizi bedava taşıma hizmetine başladık" şeklinde konuştu.