heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Fikret Otyam’a 89. Yaş Günü Hediyesi “Cumhuriyet Gazetesi”

Yazar ve ressam Fikret Otyam'ın 89. yaşgününde konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: 'YASAM KALİTESİNİ SANAT BELİRLER’ 

Otyam'ı yıllar önce Cumhuriyet gazetesi için yaptığı röportajlarıyla tanıdığını anlatan Kılıçdaroğlu, insanların Otyam'ın fotoğraflarıyla Güneydoğu'yu, bölgenin dramını ve kültürünü tanıdığını söyledi.

Yazar, gazeteci ve ressam Fikret Otyam'ın 89. yaşı "Doksana Bir Kala" etkinliğiyle kutlandı. CHP Genel Başkam Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı doğum günü etkinliğini düzenleyen Maltepe Belediye Başkam Ali Kılıç, Otyam adına ilçede vakıf ve müze kurulduğunu açıkladı. Maltepe'deki Cevahir İstanbul Asia Hotel'de önceki gece gerçekleştirilen doğum günü etkinliği, Nebil Özgentürk'ün Fikret Otyam için hazırladığı belgeselin gösterimiyle başladı. Etkinlikte konuşan CHP Genel Başkam Kılıçdaroğlu, bir toplumun yaşam kalitesini belirleyen temel öğenin sanat olduğunu belirterek, "Sanatına önem vermeyen hiçbir toplumun tarihte varlık gösterdiği bilinmiyor. Sanat aslında düşüncenin yoğunlaşması demektir. Bazen bu bir resimdir, bazen bir filmdir, bazen bir karikatür, bazen bir roman, bazen bir öyküdür" dedi. Otyam'ı yıllar önce Cumhuriyet gazetesi için yaptığı röportajlarıyla tanıdığını anlatan Kılıçdaroğlu, insanların Otyam'ın fotoğraflarıyla Güneydoğu'yu, bölgenin dramını ve kültürünü tanıdığını ifade etti.

 'GURUR DUYUYORUM' 

Otyam'm sanata katkı yapan önemli kilometre taşlarından biri olduğunun altım çizen Kılıçdaroğlu, "Bir dönem politik yazılarıyla, bir dönem sanatıyla, bir dönem resimleriyle sanat dünyamıza, röportaj dünyamıza, gazete dünyamıza damga vuran ender insanlardan biridir. 89. yıh dolayısıyla kendisiyle aynı masada olmaktan, onunla aynı havayı teneffüs etmekten onur ve gurur duyduğumu belirtmek isterim" dedi.

'BENİ YAŞATAN VEFADIR' 

Otyam da duygularım, "Bunun adı vefadır. Eğer bireyde vefa yoksa, toplumda vefa yoksa, bırakın gitsin kaya dibine. Ben, vefayla yaşadım, beni yaşatan insanların vefası, sevgisi olmuştur. Burada toplandık, güzel bir rüya görüyorum gibi oldu. Sağolun, hoş geldiniz, ayaklarınıza bin sağlık" sözleriyle ifade etti. Daha sonra CHP Genel Başkam Kemal Kılıçdaroğlu ve Maltepe Belediye Başkam Ali Kılıç tarafından Otyam'a Fikret Otyam Sanat ve Eğitim Vakfı’nın kuruluş senedi sunulurken Otyam doğum günü pastasının üzerindeki mumları üfleyerek, pastayı kesti. Etkinliğe CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, Burhan Şenatalar, eski CHP Genel Başkam ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, istanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP istanbul 11 Başkam Murat Karayalçın, eski Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, Fazıl Say'm babası müzisyen Ahmet Say, şair Ataol Behramoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.


 
DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN HOCAM “AYDINLIK GAZETESİ”

FİKRET OTYAM TÜRKİYE DEMEKTİR 

‘İŞÇİ PARTİLİYİM, 35 YILDIR AYDINLIK'TA YAZIYORUM' 

Aydınlık'ın çınarı önceki gün 89 yaşına bastı. Doksana bir kala adlı gecenin sürprizi, kurulan Fikret Otyam Kültür ve Sanat Vakfı oldu. Otyam, yine davetlileri Aydınlık okumaya çağırdı.
Bir nesil Anadolu'yu önce onun kaleminden tanıdı... Röportajlarıyla belleğimize giren Anadolu, resimleriyle ve fotoğraflarıyla hiç çıkmamacasına kazındı. Topraksız köylüler... Susuz ama bereketli topraklar... Mayınla parçalanan hayatlar... GAP'ın manevi babası diye anılıyordu... Ne diyordu Ahmet Arif, "Objektifi yüreğine takan adam". O hep bu topraklar için yazdı, çizdi. 100'e yalcın sergi... Binlerce fotoğraf, onlarca kitap... 40 yıllık can yoldaşı sanatçı Filiz Otyam'ın deyişiyle "üretim ustası". 35 yıllık Aydınlıkçı, îşçi Partisi'nin neferi. Fikret Otyam önceki gün, 89. yaş gününü dostlarıyla kutladı. Maltepe Belediyesi'nin düzenlediği "Doksana bir kala" etkinliğinde Fikret Otyam Kültür ve Sanat Vakfı'nın 'Vakıf Senedi' de Otyamlara teslim edildi. Çok sayıda sanatçı, gazeteci, yazar gecede konuşma yaptı. Geceyi özetleyen konuşma ise eski CHP milletvekili Onur öymen'den geldi. Bakın övmen ne anlattı: "Fransız yazar Jean Paul Sartre yazılarında De Gaulle'ü sert bir şekilde eleştiriyormuş... Çevresindekiler, 'Efendim, susturalım' deyince, De Gaulle karşı çıkmış... 'Bunu yapamazsınız, Sartre Fransa demektir' demiş. Fikret Otyam da Türkiye demektir." Fikret Otyam, gecenin sonunda bu vefa dolu etkinlik için teşekkür etti. Otyam, "Bunun adı vefadır. Eğer bireyde vefa yoksa, toplumda vefa yoksa bırakın gitsin gayyanın dibine. Ben, vefayla yaşadım, beni yaşatan insanların vefası, sevgisi olmuştur" diye konuştu.

'NAMUSSUZ AMERİKA' 

Fikret Otyam duyduğu bir acıyı da paylaştı. 1961 yılında Diyarbakır'da Ankara Radyosu için yaptığı yayında dönemin hükümetine yönelik sarf ettiği, "Bu halkın üstüne kılıçla gidin. Ama sevgi kılıcıyla yoksa bayrağımızın, sınırımızın şekli değişir" sözlerini hatırlatan Otyam, "Namusuz Amerika ve it güruhu Türkiye'yi parçalamak için her şeyi yapıyor. Eğer o günlerde sözlerim dinlenmiş olsaydı ne bayrağımızı indirme imkanı bulacaklardı ne de haritalar değişecekti" dedi. îşçi Partisi üyesi olduğunu gururla söyleyen usta, geceye katılanlara da "80'den beri önce haftalık şimdi de günlük Aydınlık'ta yazıyorum. Yarın herkes bir Aydınlık alsın" demeyi ihmal etmedi.

NE DEDİLER? 

ZEKİ SEZER Eski DSP Genel Başkanı:
Anadolu'yu önce onun yazılarından tanıdık. Sanata, fikir hayatına katkıları Türkiye sınırlarını aşan bir usta.

ERKAN ÖNSEL İşçi Partisi Yöneticisi:
Fikret Ağabey; Necati Cumalı. Cemal Süreyya gibi hayatının önemli bir döneminde Aydınlık ailesinin bir ferdidir.
Devrimci bir aydındır. İşçi Partisi üyesidir.

ALI ÖZTUNÇ RTÜK Üyesi:
Onun yazıları ve çizimleriyle verdiği bağımsız Türkiye yaratma mücadelesini hepimiz paylaşıyoruz. Umut ediyorum, 100'e bir kalada buluşacağız. ,

MEHMET SABUNCU Aydınlık Gazetesi G.Y.Y.:
Aydınlık Fikret Ağabeyin her türlü gericiliğe, tutuculuğa ve bölücülüğe karşı tavrından feyz alarak yayımlanıyor. Onun. kişilikli tutumu bize yol gösteriyor.

ÖZGEN ACAR Yazar:
Cumhuriyet bürosunda Otyam nöbetteyse bilin ki, o gün asıl nöbetçi sizsinizdir. Mutlaka balık alır, Orhan Pekerler, Ahmet Arifler. Aşık Veyseller gelir... Dostluklar, sohbetler olur. Seni tanıdığım için çok mutluyum.

ATAOL BEHRAMOĞLU Şair- Yazar:
1960 lı yıllardaki ilk gençlik yıllarımızda o sırada temsilcisi olduğumuz Cumhuriyet gazetesindeki bürosunu evimiz gibi her an uğradığımız her derdimi paylaştığımız bir mekana çevirmişti. Tanıdığım en dost. en insancıl, en yaşama sevinci içten ve yüksek kişidir.

SELAHATTİN DUMAN Yazar:
Türkiye'de gazeteciliğin de sanat olabileceğini gösteren iki efsane isim var. Biri Yaşar Kemal. diğeri de Fikret Otyam. Kitaplarını döne döne bir daha okuyorum.

ŞÜKRÜ KÜÇÜKŞAHİN Yazar:
Sanat yoksa ileri toplum da yok. Keşke bin tane daha Otyam'ımız olsa...

HÜSEYİN TURAN Sanatçı:
Manevi babam, nikah şahidim. Onunla aynı havayı solumaktan çok mutluyuz.

AHMET SAY Sanatçı:
Toplumda ezilen kesimlerin gerçeğini yılmadan haykırdı. Otyam, o zaman konuşulmayan Alevilik gerçeğini yazan tam bir yurtseverdir.

YENİ OTYAMLAR YETİŞECEK 

Fikret Otyam Sanat ve Eğitim Vakfı'nın "Vakıf Senedi", ustaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından verildi. Vakıf, Fikret Otyam'ın kitaplannı basacak. Elde edilen gelirle, yeni Fikret Otyamlar yetişecek. Fikret Otyam'ı yıllar önce Cumhuriyet gazetesindeki röportajlarıyla tanıdığını dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, insanlann Otyam'ın fotoğraflanyla Güneydoğu'yu, bölgeyi, bölgenin dramını, kültürünü tanıdığını söyledi. Kılıçdaroğlu, Otyam'ın sanata katkı yapan önemli kilometre taşlanndan biri olduğunu açılacak müzeyle birlikte Fikret Otyam adının kalıcılığını sürdüreceğini belirtti. Ali Kılıç da, "Sanata ve sanatçıya yaşarken sahip çıkmalıyız dedik. Vakfı kurduk, 3 katlı Fikret Otyam Müzesi'ni de hayata geçirmek için çalışıyoruz" dedi. Hüseyin Turan, Erdal Erzincan ve Zeynep Karababa'nın türkü ve barak havalanyla gece son buldu.

ERENLERİN SAZI 'USTA'DA 

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, Fikret Otyam a bir sürpriz yaparak dede sazı' hediye etti. Otyam sazı alarak öptü. Handan Toprak Benli, dede sazının anlamını şu sözlerle açıkladı: 'Dede sazı telli kitaptır. Anadolu'nun gizli kalmış kültürü yakılabilir. Ama türküleri yakamazlar. Bu saz, Anadolu'nun 1400 yıllık aydınlığını yansıtır. Onu yansıtmak da bugün Otyam'a yaraşır.

KIZININ GÖZÜYLE OTYAM

Fikret Otyam'ın kızı Elvan Baransel, kendisi için baba kelimesinin ne ifade ettiğini şu sözlerle anlattı: "Baba, her zaman lavanta kokan demektir. En güzel portakal ve incir reçeli yapan demektir. Küçük yaşta okumayı sevdiren, akşamları mutfağı karanlık odaya çevirip birlikte fotoğraf tab etmek demektir. Tek maaşla kolejde okutan, lise mezuniyeti hediyesi olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu gezisine götüren demektir. Meslek büyüğü ve meslektaş demek, tuvalleri renk cümbüşüne çeviren güzel gözlü kadınlar çizen demektir. Onur. ilke, büyüğe saygı, küçüğe sevgiyi öğreten demektir. Çıkarsız, beklentisiz sevmeyi öğüt veren demektir. Lavanta kokulu babam, tüm bunları bana öğrettiğin ve yaşattığın için teşekkürler."

KİMLER VARDI? 

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın ev sahipliğinde Cevahir İstanbul Asia Hotel'de gerçekleştirilen doğum günü kutlamasına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen öğüt, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Eski CHP Milletvekili emekli Büyükelçi Onur ûymen, İstanbul II Başkanı Murat Karayalçın, eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, İşçi Partisi Yöneticisi Erkan önsel, Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Sabuncu, Adıyaman Tut Belediye Başkanı Cemal Avcı, Fikret Otyam'ın eşi Filiz Otyam, kızları Irep Meliha Bilgiç, Elvan Baransel ve Döne Otyam'ın da aralarında bulunduğu siyaset, sanat ve medya dünyasından çok sayıda kişi katıldı.
 


KILIÇDAROĞLU OTYAM’I KUTLADI “HÜRRİYET AKDENİZ GAZETESİ”

Yazar ve ressam Fikret Otyam 89'uncu yaşını İstanbul'da kutladı. Otyam'ın yaş günü kutlama törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal CHP İstanbul İI Başkanı Murat Karayalçın Fikret Otyam'ın ailesi ve davetliler katıldı.

89’uncu yaşını kutladı 

Yazar ve ressam Fikret Otyam 89'uncu yaşını kutlamak amacıyla Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ın ev sahipliğinde Cevahir İstanbul Asia Hotel'de gerçekleştirilen doğum günü kutlaması için İstanbul'a gitti. Kutlama törenine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal. CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, Fikret Otyam’ın ailesi ve çok sayıda davetli katıldı.

'Doksana Bir Kala' adı ile düzenlenen programda konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu Otyam'ı yıllar önce Cumhuriyet Gazetesindeki roportajlarıyla tanıdığını hatırlattı.

BELGESEL GÖSTERİLDİ

Kılıçdaroğlu ve Ali Kılıç tarafından Fikret Otyam'a Fikret Otyam Sanat ve Eğitim Vakfı'nın Vakıf Senedi sunulurken Otyam doğum günü pastasının üzerindeki mumları üfleyerek, pastayı kesti. Etkinlikte, gazeteci Nebil Özgentür’ün Fikret Otyam için hazırladığı belgesel de gösterildi. FİKRET OTYAM'A 90'A 1 KALA SÜRPRİZİ “VATAN GAZETESİ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Belediyesi'nce yazar ve ressam Fikret Otyam'ın 89. yaşını kutlamak için düzenlenen 'Doksana Bir Kala' programına katıldı. Belediye Başkanı Ali Kılıç da törende hazır bulundu.