heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Anadolu Yakasına 2,5 Milyar Euro Katkı Sağlayacak Fuar Geliyor "Bloomberg Business Week"

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, belediyenin çeşitli proje ortaklarıyla birlikte gerçekleştireceği, Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi'nin ( M'Expo Center) yatırım maliyetinin 900 milyon ile 1 milyar euro arasında değişeceğini belirtiyor. 
 
Kılıçın verdiği bilgiye göre, 1 milyon 300 bin metrekare alana yayılacak projede 20 adet 10'ar bin metrekarelik salon bulunacak. Proje, yüzde 30'u tamamlanınca devreye girecek ve fuar kapılarını 2018 yılında ziyaretçilere açacak. Ali Kılıç, projenin tümüyle faaliyete girmesiyle birlikte ekonomiye yılda 2,5 milyar euro katkısı olacağını ve 25 bin kişiye istihdam sağlayacağını söylüyor. Nüfusu 500 bin olan Maltepe'nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu belirten Kılıça göre fuar, bu anlamda da bir kurtarıcı olacak. 
 
Projede yalnızca fuarların düzenleneceği salonların yanı sıra bir de beş yıldızlı otel ile bir golf sahası da bulunacak. Ali Kılıç, İstanbul'un Rumeli yakasındaki fuar alanlarına ulaşmak için iş insanlarının yollarda uzun saatler harcadığını belirtiyor ve bu sorunu ortadan kaldırmak için de M'Expo Center'ın hemen yanı başında oteller inşa edileceğini söylüyor. Golf sahası ise fuar için gelen yerli ve yabana iş insanlarının spor ve keyifli bir ortam da iş görüşmesi yapmasına da olanak sağlayacak. Başkan Kılıç, M'Expo Center'ın Türkiye'nin ilk çevreci fuarı olacağını belirtiyor. Fuara, çatılara düşen yağmur sularını toplayıp depolayan sistem de kurulacak. Salonların toplam çatı alanlarının 200 bin metrekare ve bölgeye yılda düşen yağış miktarının metrekarede 450 kilo olduğu düşünülürse, M'Expo Center'da ciddi bir su tasarrufta olacağı da görülüyor. Ayrıca güneş panelleri de ısıtmaya katkıda bulunacak. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, projenin yalnızca Maltepe'nin ya da CHP'li Maltepe Belediyesi'nin projesi olmadığının altım çizerek "Sayın Kılıçdaroğlu da bunun bir Türkiye projesi olduğunu ve o nedenle herkesle işbirliği yapılması gerektiğini söylüyor" diyor. TOBB Başkam Rıfat Hisarcıklıoğlu da M'Expo Center'ın bir Türkiye projesi olduğu için herkes tarafından desteklenmesi gerektiğine inanıyormuş. 
 
Ancak işin ilginç yanı, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıçın M'Expo Center projesinin gerçekleştireceği yer konusunda ağzının çok sıkı olması. Kılıç bu konuda ser veriyor ama sır vermiyor. Bunun nedenini ise şöyle anlatıyor:  "Bugüne kadar Türkiye'de vaktinden önce, arazi tahsisi yapılmadan açıklanan projelere neler olduğunu gördük. İman değişti, şu oldu bu oldu ama proje bir türlü gerçekleşmedi. Bu nedenle proje için düşündüğümüz yeri şimdiPhotos