heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Ali Başkan’dan bir rekor 10 günde 18 mahallede 1019 talep dinledi “Dergi İstanbul”

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Ali Başkan Maltepelileri dinliyor” ve “Mahallende söz, karar, yetki senin” sloganlarıyla düzenlenen “Mahalle Buluşmaları”nda 10 günde 18 mahallede toplantı gerçekleştirdi. 1019 talep ve şikayet kayıt altına alındı. 

Vatandaşlar, “Mahalle Buluşmaları”nda, kentsel dönüşüm, semt pazarları, otopark sorunu, uyuşturucu ve ulaşım sorunu, işsizlik, temizlik ve hayvan barınağı başta olmak üzere, onlarca konuyla ilgili şikayet, istek ve taleplerini ilettiler. Sabahın erken saatlerinde halkla kucaklaşan Başkan Kılıç, buluşmaların 3 ayda bir tekrarlanacağını söyledi.’’
Sırasıyla; Altayçeşme, Büyükbakkalköy, Gülensu, Zümrütevler, Girne, Başıbüyük, Esenkent, Aydınevler, Gülsuyu, Fındıklı, Bağlarbaşı, Feyzullah, Yalı, İdealtepe, Çınar, Küçükyalı, Cevizli ve Altıntepe mahalleleri sakinleriyle bir araya gelen Başkan Kılıç, sorunları tek tek dinledi. Belediye başkan yardımcıları ve birim müdürlerinin katıldığı buluşmalarda, bazı şikayetler anında çözüme kavuşturuldu. Mahallelerde bulunan camileri de ziyaret eden Kılıç, cemaatin sorunlarını da çorba eşliğinde yerinde dinleyip, vatandaşlarla karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Başkan Kılıç, vatandaşların büyük ilgi gösterdiği “Mahalle Buluşmaları”nın 3 ayda bir tekrar edileceğini açıkladı.
İlk durak Altayçeşme
Başkan Kılıç’ın, 10 gün süren “Mahalle Buluşmaları” kapsamındaki ilk durağı Altayçeşme Mahallesi oldu. İlk buluşma sabahın erken saatlerinde Altay çeşme Yüzevler Cami ziyaretiyle başladı. Sabah namazından çıkan cemaate çorba ikram eden Kılıç, daha sonra Maltepe Belediyesi merkez binasında Altayçeşme Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Buluşmaya otopark, işsizlik sorunu başta olmak üzere, imar, sağlık ve çevre sorunları damga vurdu. Konuşmasına sabah buluşmalarının önemini anlatarak başlayan Başkan Kılıç, “Saat 05.30-09.00 arası mahalle toplantılarımızı düzenliyoruz. Halkımızın, hemşerilerimizin ayağına giderek sorunları orada çözmek istiyoruz. Özellikle ve altını kalın çizgilerle söylemek istiyorum ki adil ve çağdaş bir yönetim kurmak adına uğraş veriyoruz” dedi.
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE 4 KRİTER
Altayçeşme ve diğer mahallelerdeki kentsel dönüşümde 4 temel kriteri gözeteceklerini açıklayan Kılıç, “Birincisi, çatılara yağmur suyu sistemi, ikincisi binaların çatısına güneş enerjisi panelleri yerleştirme, üçüncüsü çöp konteynırlarının artık yer altına inmesi, dördüncüsü ve en önemlisiyse artık binalara otopark zorunluluğu” dedi. Başıbüyük ve Büyükbakkalköy mahallelerindeki buluşmadaysa Maltepe’de bir uluslararası kongre ve fuar merkezini Başıbüyük- Büyükbakkalköy mahallerine kuracağını açıklayan Kılıç, “Bu proje 1 milyon metrekare inşaat alanına sahip olacağı gibi, yaklaşık 25 bin kişiye de iş imkânı sağlayacak” şeklinde konuştu.
“MÜTEAHHİTLERE TESLİM ETMEYECEĞİZ”
Kılıç, Gülensu ve Gülsuyu mahallerindeyse, ulaşım konusunda mahallelerde ring otobüs seferleri düzenleyebileceklerini ve kentsel dönüşümde halkı müteahhitlere teslim etmeyeceğini belirtti. Kılıç şunları söyledi: “Kentsel dönüşümde iki temel anlayışımız var: Bir, sizlerin onayınız olmayan herhangi bir projede asla olmayacağız. İki, mahallelerimizi hiçbir zaman müteahhitlere teslim olmuş hale getirmeyeceğiz. Ayrıca belediyemizde Kentsel Dönüşüm Birimi kuruyoruz. En doğru bilgiyi buradan alacaksınız. Muhtarımızla tartıştık, konuştuk. Gülsuyu ve Gülensu mahallelerimiz bu konuda çok bilinçli, platformlar kurmuşlar. Bunlarla bir araya geldik, gerekiyorsa belediye bünyesinde, kentsel dönüşüm noktasında kamu hizmeti yerine getirecek bir birim kurarız ama asla ve asla buraları müteahhitlerin insafına terk etmeyiz.”
Semt konakları 
Kılıç, Zümrütevler ve Girne mahallelerinde, minibüslere kamera sistemi getirileceğini açıkladı. Esenkent ve Aydınevler mahallelerinde, ilçe genelinde kreş ve semt konakları açacaklarını ifade eden Kılıç, Fındıklı mahallesinde altyapı, yol yapım ve ulaşım konularında yaşanan sıkıntıları iyi bildiklerini belirterek, özellikle ulaşım konusunda otobüs seferlerinin arttırılması noktasında girişimde bulunacaklarını söyledi.
MALTEPE’YE TEKNOPARK
Bağlarbaşı ve Feyzullah mahallelerini de ziyaret ederek halkın sorunlarını dinleyen Kılıç, “Bağlarbaşı’na bir semt pazarı kuracağız. Ayrıca bu bölgeye bir teknopark da kurulacağını müjdelemek isterim” diye konuştu. Feyzullah Mahallesi’ndeyse Maltepe’de bir spor akademisi kurmak için Beşiktaş Spor Kulübü ile anlaştıklarını açıklayan Kılıç, Yalı, İdealtepe, Çınar ve Küçükyalı mahallelerinde, Beşçeşmeler Meydanı ve Maltepe’nin simgesi Bakireler Anıtı’nı yeniden inşa edeceklerini, Karayolları arazisinde bir botanik parkı ve uyuşturucu merkezi kuracaklarını, sahil ile minibüs yolu arasındaki bağlantıyı sağlayan altgeçitlerin sayılarını artırıp genişletileceklerini ve Maltepe Meydanı’nı düzenleyeceklerini kaydetti. Kılıç’ın, buluşmalar kapsamındaki son duraklarıysa, Cevizli ve Altıntepe mahalleleri oldu. Bu mahallelerde, okulların önüne bayram sonrası zabıta ekiplerinin konuşlanacağını ve zabıta noktaları kurulacağını açıklayan Kılıç, “Uyuşturucuyla mücadele ve okulların önündeki trafiğin düzenlenmesinde bu ekiplerimiz önemli bir rol oynayacak” şeklinde konuştu.
“SİZİN ALİ’NİZ OLACAĞIM”
Mahalle Buluşmaları”yla ilgili genel bir değerlendirme yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, şunları söyledi: “Ben sizin evladınız, sizin Ali’niz olacağım demiştim. Şimdi bu toplantılarla, bunu gerçekleştirmenin onurunu yaşadım. Öncelikle demokrasinin olmazsa olmazı, halkın bu tür platformlarda bir araya gelmesi. Siz bana 5 yıl boyunca güvenerek bu görevi verdiniz, bu güveniniz karşısında sizlerin hizmetkârı oldum, olacağım. Cemal cemale sohbet etmek, sorunlarınızı yerinde dinlemek ve 3 aylık zaman zarfı içerisinde sorunlarınıza çözüm bulmak amacıyla bir araya geldiğimizi söylemiştik, inşallah 3 ay sonra da sorunlarınızı çözmüş olarak karşınıza çıkacağız.”
YAĞMUR TOPLAMAYANA RUHSAT YOK
Maltepe’nin en önemli sorunlarının kentsel dönüşüm ve işsizlik olduğunu belirten Kılıç, “Ada bazında kentsel dönüşüme açık çek veriyoruz ve kentsel dönüşümde 4 temel kriteri gözeteceğiz. Birincisi, yağmur suyu toplamayan binaya bundan sonra ruhsat verilmeyecek. İkincisi, her binanın çatısına güneş enerjisi panelleri yerleştirmeyi düşünüyoruz. Özellikle parklarımızda bu panellerden faydalanacağız. Olası bir deprem anında enerji gitse bile parklarımızdaki bu aydınlatma kesilmeyecek.
Üçüncüsü çöp konteynırları artık yer altına inecek. Bunu yavaş yavaş gerçekleştirmeye başladık. Dördüncüsü ve en önemlisiyse artık binalara otopark zorunluluğu getiriyoruz” diye konuştu.
İŞSİZLİK FUAR PROJESIYLE ÇÖZÜLECEK
Belediye meclis üyeleri ve halkın katılımıyla, Maltepe’nin geleceğine yönelik bir stratejik planlama belgesi oluşturduklarını kaydeden Kılıç, “Bunu önümüzdeki meclis toplantısında oylayacağız ve Maltepemizin, 5 yıllık kalıcı planını oluşturacağız. Bu planlamalarda iş dönüp dolaşıp işsizliğe geliyor. İşsizlik sorununu uzun vadede nasıl çözeceğiz? Açık, net söylüyorum ve iddia ediyorum ki biz bu sorunu Maltepe Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’yle çözebiliriz. Çünkü fuarlara gelecek insanlar şirket, holding yöneticileri ve patronlar. Bu fuar merkezimizde Maltepe’deki gençlerimizi yetiştirip, çalışmalarına fırsat tanıyacağız. Buradan bir müjdeyi de sizlere vermek istiyorum. Avrupa’nın en başarılı ve en büyük fuar merkezlerinden biri olan Münih fuarı yöneticileriyle işletme, turizm ve planlama konularında ortak işbirliği kararı aldık, bugün belgesi elimize ulaştı” şeklinde konuştu.
KREŞLER 24 SAAT AÇIK OLACAK
Dernekler için özel bir bina hazırlandığını da sözlerine ekleyen Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: “Her mahalleye iki kreş sözümüz vardı. Bu kreşlerimizden ilkini açtık. Yine mahalle konakları projemiz var. En az 2 dönüm, en çok 4 dönüm arazi üzerinde yapacağımız bu semt konaklarımızda, çocuklarımız spor yapacak, oyun oynayacak. Yine STK’lar, düğün-nişan-kına vb. organizasyonlarınız için 150-200 kişilik çok amaçlı bir salonumuz olacak. Üst katta ev hanımlarının eğitim alabileceği odalar, mekanlar bulunacak. Yine yönetim odaları, bir belediye birimi, muhtarlarımız burada olacak. Ayrıca çalışan anneleri ve olası bir davete çocuğunu götüremeyecek durumda olan anneleri de düşünerek, kreşlerimizi gece de açık tutacağız. Çocuklarımız burada olacak, dilerse aileler işleri bittiğinde gelip çocuklarını alacak, dilerlerse sabah alabilecekler.”
MALTEPE’YI DÜNYAYA AÇACAĞIZ
Konuşmasını Maltepe’de birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak sonlandıran Kılıç, “Ön yargılarımızdan kurtulalım, Maltepe’de sevgi kazanacak. Sizler birbirinizi severseniz kazanan Maltepe olacak, bizler hep birlikte Maltepeyiz. Ötekileştiren asla olmayacağız, kucaklayacağız. Bu kapsamda, Bulgaristan, Çin, İspanya, İtalya ve İran’ın bazı kentleriyle kardeş kent olarak, hem farklı kültürlerle kaynaşacağız, hem de Anadolu hümanizmini baz alarak Maltepemiz dünyaya açacağız” dedi.
 
Maltepeli Muhtarlar Avrupa’da
İstanbul’un Maltepe ilçesinde görev yapan mahalle muhtarları, Maltepe Belediyesi’nin davetlisi olarak Almanya’ya gitti. Önce, Almanya’nın Bavyera Eyaleti Başkenti Münih’te bir takım temas ve incelemelerde bulunan muhtarlar, daha sonra Avusturya’ya geçtiler. Münih’te, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’la uluslararası fuar merkezini ziyaret eden muhtarlar, Fuar Yönetim Kurulu Başkanı Eugen Egentenmeier tarafından karşılandılar. Muhtarlara, fuarın yerel halka katkıları, bölgenin tanınması konusundaki işlevi, uluslararası açılacak kapıların da ülke tanıtımındaki önemi anlatıldı. Münih Belediye Sarayı’nı da gezen muhtarları burada, Münih Anakent Belediye Meclis Üyesi Cumali Naz ağırladı. Naz, konuklarına Almanya’da yerel yönetimlerin işleyişi hakkında geniş bir bilgi verirken, muhtarlardan gelen soruları da yanıtladı. Muhtarlar, Münih’te 1927 yılında kurulan ve yaşlılar, engelliler, emekliler, çocuklar, gençler, her kademede öğrenciler için danışmanlık görevini yerine getiren, AWO projesini de yakından inceleme fırsatı buldu. Tuzdağı’na ziyaret Almanya’nın komşusu olan Avusturya’ya da giden muhtarlar, Alpler’in eteklerinde bulunan ve dünyanın en ünlü tuz üretim işletmeleri arasında bulunan tesisi de gezdi.
Münih-Maltepe fuar kardeşliği
Maltepe’de yapılması planlanan “Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi”ne, Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter’den de destek geldi.
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, ilçeye kazandırmayı planladıkları ve en az 15 bin kişiye iş imkanı sağlayacak 1 milyon metrekarelik fuar projesiyle ilgili olarak Almanya’nın Münih kentine bir ziyaret gerçekleştirdi. Dev fuar projesi ile ilgili temaslarda bulunan Ali Kılıç, Münih Belediye Başkanı
Dieter Reiter’i ziyaret etti. Mart ayında yaş haddinden dolayı emekliye ayrılan eski Münih Belediye Başkanı ve Ali Kılıç’ın fahri danışmanı Christian Ude de ziyarette bulundu. Ziyarette Dieder Reiter’e yapılması planlanan fuarla ilgili bilgi verildi.
20 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM GÜCÜ
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, fuarın yapımıyla ilgili Münih’te yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi. “Fuar projemiz konusunda önemli mesafeler katettik” diyen Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Münih’teki temaslarımızın ardından Münih fuar yöneticileri ile bu projemizin detaylarını
Maltepe’de masaya yatıracağız. Kendileri ile işbirliği için ön anlaşma yaptık. Maltepe fuarı, Avrupa ile Asya arasına kültürel, sosyal ve ticari alanda köprü olacaktır. Fuar merkezinin büyüklüğü bir milyon metrekare olacak. Burada yaklaşık 15-20 bin insanımız çalışacak. Bu proje gerçekleşirse, hem Maltepe İstanbul’un parlayan bir yıldızı olacak, hem de işsizlik sorunumuzun çözümüne büyük katkı vermiş olacak. Proje tamamlandığında, yılda 2 milyon kişinin fuarı ziyaret etmesi bekleniyor. Anadolu Yakası’ndaki tüm belediyelerimiz bu projenin ortağı olabilir, katkı sunabilir.”
“GELECEK VAAT EDEN PROJE”
Projeyle yakından ilgilenen Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter ise, “Maltepe fuar projesi gelecek vaat eden bir proje” dedi. “Münih fuarı olarak uzun yıllara dayanan fuarcılık deneyimimizi, Maltepe’ye katkı olarak sunabiliriz” diyen Münih Belediye Başkanı Dieter Reiter, Kılıç’ın Maltepe’ye davetine de “İlk fırsatta Maltepe’ye geleceğim” yanıtını verdi.

 


Photos