heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

“M’expo’ya destek yoksa, oy da yok” "Zaman Gazetesi"

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, M’Expo projesi için Maltepelilerin desteğinin önemli olduğuna dikkat çekerek, “En az 20-25 bin insanımızın iş bulacağı bu proje için imza kampanyası düzenleyeceğiz. Hedefimiz 500 bin imza. Ayrıca seçimler de yaklaşıyor. Biz diyeceğiz ki M’Expo’ya destek yoksa oy da yok. Sizler arkamızda olduğunuz sürece başaramayacağımız hiçbir şey yok” diye konuştu.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, M’Expo projesi için Maltepelilerin desteğinin önemli olduğuna dikkat çekerek, “500 bin imza toplayacağız. Bu imzalarla seçim dönemine doğru afişler hazırlatarak siyasilere, ‘M’Expo’ya destek yoksa oy da yok’ diyeceğiz” dedi.

Maltepe’nin çehresi değiştirecek Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi “M’Expo Center” , gerek ulusal gerekse uluslararası alanda büyük destek görüyor. Maltepe’nin çehresini değiştirecek projeye, Türk işadamlarının yanısıra, Almanya, Hollanda, İngiltere, Çin, Japonya ve İran’dan da büyük ilgi var.    Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın, belediyenin fahri danışmanı Münih eski Belediye Başkanı Christian Ude ve Münih Uluslararası Fuarı Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Dietrich ile bir araya gelerek ilk adımını Münih’te attığı, “M’Expo Center” Anadolu Yakası'nın ilk fuar ve kongre merkezi olacak.

İŞSİZLİĞİ ÇÖZECEK

M’Expo projesiyle ilgili açıklama yapan Başkan Ali Kılıç, “Maltepe’de işsizlik sorununu çözecek çok önemli bir proje. Bu bir Maltepe projesi. Bu projede golf sahaları ve kongre merkezleri de yer alacak. Sizlerin destek vermesini bekliyoruz. Buraya işadamları gelecek, esnafımız kazanacak, Maltepeli kazanacak. En az 20-25 bin insanımızın iş bulacağı bu proje için imza kampanyası düzenleyeceğiz. Hedefimiz 500 bin imza. Ayrıca seçimler de yaklaşıyor. Biz diyeceğiz ki M’Expo’ya destek yoksa oy da yok. Sizler arkamızda olduğunuz sürece başaramayacağımız hiçbir şey yok” diye konuştu.

“TÜRKİYE KAZANACAK”

Projenin ilk etabını 2017 yılında bitirmeyi planladıklarını da ifade eden Kılıç, “Fuar alanımız 200 bin metrekare kapalı alanı barındıracak. Bu alanda kurulacak M’Expo, birçok ilki bünyesinde barındıracak bir proje olacak. Bu anlamda Türkiye’nin yeşile değer veren ilk çevreci fuarı olacağı gibi, merkezimizde sadece fuar alanı değil 4 bin kişilik bir kongre salonu ve golf sahası da yer alacak. Yine fuar alanımızda güneş enerjisi ve yağmur suyundan faydalanmak istiyor ve projemizi buna göre şekillendiriyoruz. Ayrıca M’Expo’yu bir Türkiye projesi olarak düşünüyoruz. Bu anlamda Anadolu Yakası’ndaki tüm belediyelerimizi, işadamlarımızı ilçemize bekliyoruz. Bu proje gerçekleşirse sadece Maltepeli değil, başta Anadolu Yakası olmak üzere tüm Türkiye kazanacak” şeklinde konuştu.

YATIRIM 900 MİLYON EURO

Projenin yatırım maliyetinin 900 milyon Euro olacağını ifade eden Kılıç, şöyle devam etti: “Projemize yurtdışından büyük bir ilgi var. Bu kapsamda öncelikle Almanya’ya gittim, fuarcılıkta oldukça önemli noktada olan Münih fuarı yetkilileriyle görüşmeler yaptım. Hatta Münih Fuarı yetkilileri buraya gelerek toprak analizi yaptı, sahayı dolaştılar, fikirlerini sundular. En nihayetinde çözüm partneri olacaklarını söylediler. Bu oldukça önemli bir gelişme. Yine Hollanda’dan bir şirket, projenin yüzde 50’sine ortak olabileceğini belirtti. Ayrıca Japon Büyükelçiliği aracılığıyla, uluslararası teknoloji devi Sony de bizimle irtibata geçerek projeyi tüm aşamalarında takip etmek istediklerini bildirdi. Yine İngiltere’den bir fuar merkeziyle de görüşmelerimiz sürüyor. Ülkemizden de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, projemize destek veriyor. Ayrıca İstanbul Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası ile de bir araya gelerek projemizi anlattık. Onlarda aldığımız güçle, bir kez daha kamuoyuyla sizlerin önünde paylaşalım istedik. Yine şunu da belirtmek isterim ki 45-50 kişilik bir danışma kurulu oluşturuyoruz. Bu kurul, fuarla ilgili tüm kararları alacak, ayrıca bir şirket kurarak projede üstümüze düşen neyse yapacağız.”

YEŞİLE DEĞER VEREN FUAR

Türkiye’nin yeşile değer veren ilk çevreci fuarı olacak M’expo Center’ın üç aşamada tamamlanması düşünülüyor. 2017 yılında ilk etabı tamamlanması planlanan proje, 100 bin metrekarelik kapalı alan hizmete girecek. Daha sonra kapasite sırasıyla 150 bin ve 200 bin metrekare kapalı alana kadar yükseltilecek. Yılda yaklaşık 200'den fazla fuara ev sahipliği yapmasını öngörülen M’expo  Center, Asya ile Avrupa arasındaki en önemli fuar merkezlerinden biri olacak. Fuarın yapımında güneş enerjisi ile aydınlatma ve çevreyle uyumlu inşaat malzemeleri kullanılacak. Ayrıca merkezde, fuar ve ticari alanların dışında, sosyal, kültürel ve sportif etkinlik alanları, gezi parkurları, kültür-sanat etkinliklerinin yapılacağı alanlar da olacak.“MALTEPELİLERİN HİZMETKARIYIM”

‘İnsan odaklı, dayatan değil, danışan sosyal demokrat belediyecilik..’ diyerek yola çıktıklarını söyleyen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, mahalleliyi dinleyerek hatta karar mekanizmalarına dahil ederek farklı bir yönetim sergilediklerini anlatıyor ve ekliyor: ‘Amacımız, çevreye dost, inanç özgürlüğüne saygılı, yerinde dönüşümü savunan bir belediyecilik.’

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Mahalle Buluşmaları”yla vatandaşların sorunlarını dinliyor. Eylül ayında 10 günde 18 mahallede toplantı yapan Kılıç, 1019 talep ve şikayeti kayıt altına aldırdı. Bu şikayetlerden 950’sini çözüme kavuşturuldu. Şubat ayıyla birlikte bu buluşmalara yeniden start verildi.
“Ali Başkan Maltepelileri dinliyor” ve “Mahallende söz, karar, yetki senin” sloganlarıyla düzenlenen “Mahalle Buluşmaları”nda vatandaşlar, kentsel dönüşüm, semt pazarları, otopark sorunu, uyuşturucu ve ulaşım sorunu, işsizlik, temizlik ve hayvan barınağı başta olmak üzere, onlarca konuyla ilgili şikayet, istek ve taleplerini iletiyorlar. Belediye başkan yardımcıları ve birim müdürlerinin katıldığı buluşmalarda, bazı şikayetler anında çözüme kavuşturuldu.

Mahallelerde bulunan camileri de ziyaret eden Kılıç, cemaatin sorunlarını da çorba eşliğinde yerinde dinleyip, vatandaşlarla karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyor. "Mahalle Buluşmaları"yla ilgili bir değerlendirme yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, şunları söyledi:
“Halkımız bana 5 yıl boyunca güvenerek, bu görevi verdi. Bu güvenleri karşısında onların hizmetkarı oldum, olacağım. Maltepe’yi birlikte yönetiyor, Maltepelileri dinliyor ve çalışmaları anlatıyoruz. İnsan odaklı dayatan değil, danışan sosyal demokrat belediyecilik anlayışımızı ortaya koyuyoruz. Ekim ayı içerisinde 10 günde 18 mahallemizi dolaşarak, söz ve kürsü halkın diyerek yollara düştük. Sabahın ilk saatlerinde öncelikle camileri ziyaret edip, cami cemaatine sıcak çorbamızı dağıtarak ve paylaşarak güne başladık. Ardından sabah ve akşam toplantıları olmak üzere; Maltepelilere hesap vermek, onlar için mücadelemi paylaşmak ve sorunlarını dinleyerek, birlikte çözüm arayışına girmek için huzurlarına çıktık. ‘Maltepeli ne diyorsa o olacak’ sloganıyla başlattığımız bu mahalle toplantılarında, toplam 1019 kişi söz aldı. Dile getirilen talep ve şikayetlerden 950’sini çözüme kavuşturduk.”

 MEYDANI PROJESİ HAZIR

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yürütülen “Maltepe Meydanı Projesi” de hazır. Maltepe’yi cazibe merkezi haline getirmek ve Maltepe’ye geniş bir meydan kazandırmak amacıyla hazırlanan proje, 4 etap halinde gerçekleştirilecek. Birinci etapta Maltepe Merkez Cami’nin yanındaki bazı alanlar boşaltılarak, yeşil alana çevrilecek. İkinci etapta İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün olduğu alandan İş Bankası’nın olduğu kısma kadar olan alan düzenlenecek. Üçüncü etapta minibüs caddesinin üst kısmı, dördüncü etaptaysa Beşçeşmeler’e kadar olan kısım düzenlenecek. Ayrıca Maltepe trafiği yer altına alınacağı gibi yer altı otoparkları da yapılacak ve metro ile Maltepe Meydanı arası çalışacak hafif raylı bir sistem kurulacak. Beşçeşmeler Meydanı başta olmak üzere, Organik Pazar olan alanda, tiyatro ve sinema salonlarının da bulunacağı bir kültür merkezi inşa edilecek ve Maltepe’nin çehresi değiştirilecek.

Maltepe’de büyük dönüşüm

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, göreve başladığı 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden bugüne kadar, yaptığı çalışmalarla Maltepe’nin çehresini değiştirdi.
Maltepe genelinde Başıbüyük, Gülsuyu, Gülensu ve Esenkent mahalleleri olmak üzere 4 bölgede kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmeye hazırlanan Maltepe Belediyesi, uygulayacağı yerinden dönüşüm modeli sayesinde Maltepe halkının yaşadıkları bölgeleri terk etmesine engel olacak. Kentsel dönüşüm projelerinin uygulanacağı bölgelerde gelirle doğru orantılı bir kentsel dönüşüm yaşanması öngörülürken dengeli sosyal yaşam korunacak. 

YERİNDE DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm sürecine halkın bizzat katılımını sağlamak için hedefleyen Maltepe Belediyesi, mahallelerde platformlar ve belediye bünyesinde kentsel dönüşüm birimleri kurmaya başladı. Kentsel Dönüşüm Birimi; mahalle platformları, sivil toplum kuruluşları, şehir plancıları, odalar, uzmanlar ile Maltepe ve Büyükşehir Belediyesi temsilcilerinden oluşuyor. 30-40 katlı gökdelenler yerine, sosyal aktivitelerin de rahatlıkla hayata geçirebileceği, geniş, yeşil alanların ve otopark kullanım alanlarının olduğu binaların inşaa edilmesi planlanan Maltepe’de, deprem yönetmeliği kapsamında eski binaların dönüştürülmesi de sağlanacak.