heforshe.org site linki
0216 458 99 00
EN
DE
Girişimcilik Mutfağı Site Linki
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Maltepe'de Sanat

Kültür ve sanatın yeni merkezi Maltepe!

“Maltepe Kültür ve Sanatın Yeni Merkezi” sloganıyla yola çıktık ve dünyaca ünlü sanatçıları Maltepelilerle buluşturduk. Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlediğimiz ücretsiz etkinliklerimizi 3 yılda 300 bin kişi izledi.
Maltepe’de yaşasın sanat diyor her alanda keyifli işlere imza atıyoruz. Ücretsiz gerçekleştirdiğimiz konserler, tiyatro oyunları, çocuk şenlikleri, film gösterimleri, söyleşiler, resim sergisi açılışları ile Maltepeliler, kültür ve sanatla dolu bir kente kavuşuyor. Caz burada, pop burada, türküler burada, folklor burada…

Anadolu müziğinin güçlü seslerini Maltepe’ye taşıdık. Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Ahmet Aslan, Ali Asker, Gülay, Cavit Murtezaoğlu Hakan Yeşilyurt, Ferya Öney, Mazlum Çimen, Metin Kemal Kahraman, Erdal Güney, Erdal Erzincan, Sabahat Akkiraz, Cengiz Özkan, Hüseyin Turan, Sadık Gürbüz, Zeynep Karababa, Aynur, Cemil Qoçgiri, Kardeş Türküler, Cahit Berkay gibi isimleri Maltepe halkı ile buluşturduk. 
Nazım’dan Fazıl Say’a, Aşık Veysel’den İdil Biret’e, Zübük’ten Van Gogh’a pek çok değerli isim ve 53 tiyatro oyunu, 51 çocuk oyunu, 65 konser ve 17 sergiyi 60 bin Maltepeli sanatseverle buluşturduk. Maltepe’nin kapıları sonuna kadar yerli ve yabancı tüm sanatçılara açıldı. Hem ulusal, hem de uluslararası arenada ses getirecek organizasyonları, Maltepelilerle ücretsiz olarak buluşturmaya devam edeceğiz.
 Müziğin dili evrenseldir diyerek Jenny Evans, Berlin Senfoni Orkestrası ve Erdal Akkaya konseri, Fazıl Say, Aylin Şengün Taşçı, Bülent Ortaçgil, Jülide Özçelik, İlkim Karaca, Fatih Erkoç ve Kerem Görsev, Gülay, Yaşar Kurt, Yeni Türkü, Birsen Tezer, Babazula, Mertol Demirelli gibi Türkiye’den ve dünyadan ünlü sanatçıları Maltepe’de ağırladık.

SANAT SOKAKTA
Maltepe’nin dünya kültürlerine ve kültür-sanata açılan kapısı Tarihi Beşçeşmeler Meydanı’nda ise imza attığımız pek çok organizasyonda kültür ve sanatı sokağa taşıdık. İlçemizdeki Sivil Toplum kuruluşlarıyla ortak etkinlikler ve konserler düzenledik.

“Çekirdek-gazoz bizden, izlemesi sizden”

Açık Hava Sinema Günleri’nde Maltepeliler, yıldızlar altında ve çekirdek-gazoz eşliğinde film izleyerek, hem eğleniyorlar hem de günün yorgunluğunu atıyor.
Ramazan ayında “Çekirdek-gazoz bizden, izlemesi sizden” sloganıyla düzenlediğimiz ve büyük ilgi gören açık hava sinema keyfini mahalleler düzenledeik. Bu kapsamda “Kelebeğin Rüyası” “Düğün-Dernek” “Patron Mutlu Son İstiyor” “Vizontele” gibi Türkiye sinemasının başarılı yapımlarını sokaklarda kurduğumuz beyaz perdede hep birlikte izliyoruz.

Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi
Adres:
Gülsuyu Mahallesi Nar Sokak E5 Yanyol üzeri Maltepe
Telefon: 0 216 589 36 00
11 bin 510 metrekare alana kurulu Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi, Kardelen 1, Kardelen 2, Nazım Hikmet Salonu, Galeri A+B Sergi Salonu, Galeri Maltepe Sergi Salonu, panoramik kütüphane, dinozor müzesi, çocuk kütüphanesi ile sanatın farklı dallarına dair etkinliklere ev sahipliği yapılıyor. 

Küçükyalı Kültür Merkezi
Adres:
Merkez Mah. Cumhuriyet Cad. No:18 Küçükyalı Sahil Yolu/Küçükyalı
İletişim: 0216 489 57 53

Yılmaz Mızrak Kültür Merkezi  

Adres: İdealtepe Mahallesi, Mızrak Sokak. No:4, 34841
Telefon: 0 216 549 10 13 

Fikret Otyam Sanat Evi 
Küçükyalı Mahallesi Bağdat Caddesi
Ünlü yazar, ressam ve gazeteci Fikret Otyam adına açılan sanat merkezde, Fikret Otyam’ın eserlerinin ve kişisel eşyalarının sergilendiği bir müze yer alıyor. Merkezde sanatçıların çalışma yapabileceği ve eserlerini sergileyeceği sergi salonu da yer alıyor. 


Photos