heforshe.org site linki
444 17 06
100.Yil
Atatürk İmzası
Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.

Maltepe'de Kardeşlik

Binlerce yıldır bu toprakların mayasındaki barış ve kardeşliğe Maltepe’de her koşulda sahip çıkıyoruz. Maltepe’de ötekisi olmayan kocaman bir aile kurduk. Kimseyi ayırmadan herkesin hizmetkarı olduk. Şimdi Maltepe’deki güçlü insanlık bağımız tüm Türkiye’ye örnek oluyor.
 
Maltepe’de gerçekleştirdiğimiz “Uluslararası Diyalog Konferansı”nda 10 ülkeden 44 belediye başkanını buluşturduk. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın ev sahipliğinde, 23-25 Ekim 2015 tarihleri arasındaki konferansa, Münih Anakent eski Belediye Başkanı ve Maltepe Belediyesi Fahri Danışmanı Christian Ude, Münih Fuarı Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Müdürü Eugen Egetenmeir, Almanya Sosyal Demokrat Partisi Hessen Eyaleti Milletvekili Turgut Yüksel, Avrupa Birliği Politika Danışmanları Yönetim Kurulu Üyesi Sepp Hartinger, Fransa Sosyal Demokrat Partisi Türkiye temsilcisi Marie Rose Koro, Almanya Yeşiller Partisi eski Milletvekili Memet Kılıç, Kenya Büyükelçisi Julius Kiema Kilonzo, Kenya’nın Mombasa Eyaleti Kültür ve Eğitim Bakanı Tendia Lewa Mtana ve Angola’nın Belas Belediye Başkanı Filipe Barros Espanhol; Almanya’nın Erlangen, Ulm, Celle, Düsseldorf, Münih, Düren, Worms, Coburg, Darmstadt, Mosbach, Hessen, Hamburg-Altona, Bremen, Fürth ve Köln; İran’ın Royan; Filistin’in El Bireh; Avusturya’nın Graz; Çin’in Anqing; Londra’nın Enfield; Karadağ’ın Pljevlia; Kenya’nın Mombasa ve Angola’nın Belas belediyeleri ile Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen belediyeler katıldı.
Pratiğe dökülmüş kardeş şehir örnekleri, kültürel çalışmalar, ülkeler arası kültür ve eğitim alanlarında işbirliği, ekonomik noktalarda ortak çalışma fırsatları, inançlar arası diyalog, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve radikalizm, uluslararası göç ve göçmenlik sorunu ile entegrasyondaki mevcut engelleri konuştuk.
 
Oğlunun katilini idam sehpasında affederek dünyanın gündemine oturan İranlı Samareh Ali Nezhad, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’la birlikte, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde “beyaz güvercinler” uçurarak, tüm insanlığa barış mesajı verdi.
 
Maltepe’de bir araya gelen Türk ve Alman yerel yöneticiler, hazırladıkları ortak bildiri ile İslamofobi ve ırkçılığa karşı birlikte hareket etme kararı aldı.
Türk ve Alman belediye başkanları, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın ev sahipliğinde, Fransa’da yaşanan “Charlie Hebdo” dergisine yapılan saldırı sonrası hızla yükselen İslamofobi ve ırkçılık hareketi PEGİDA’ya karşı ortak tavır almak ve işbirliğini geliştirmek üzere, Maltepe’de düzenlenen panelde bir araya geldi.
Maltepe’de 4-6 Ekim 2019 tarihlerinde 3. Uluslararası Diyalog Konferansı’nı düzenledik. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın ev sahipliği yaptığı konferansa belediye yetkililerinin yanı sıra Almanya Belediyeler Birliği Onursal Başkanı ve Münih Anakent eski Belediye Başkanı Christian Ude, Almanya Sosyal Demokrat Parti Saarland Genel Sekreteri ve Almanya Federal Meclisi Sosyal Demokrat Parti’nin Avrupa Politikalarından Sorumlu Sözcüsü Christian Petry, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Sosyal Demokrasi Vakfı (Sodev) Onursal Genel Başkanı ve deneyimli siyasetçi Ercan Karakaş, 25. ve 26. Dönem CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İran Meşhed Belediye Başkanı Mohammad Reza Kalaei, Makedonya Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari, Arnavutluk Elbasan Belediye Başkanı Gledian Llatja, Arnavutluk Crovodo Skrapar Belediye Başkanı Adriatik Mema, Brezilya’nın İstanbul Başkonsolosu Paulo Roberto Camınha De Castılhos França, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi TUDİFAK öğretim üyesi Nazım Caferov, Hamburg Altona eski Belediye Başkanı Dr. Liane Melzer, Altona Belediye Sol Parti Meclisi Üyesi Hasan Burgucuoğlu, Altona Belediyesi Yeşiller Partisi Milletvekili Yusuf Uzundağ, Hessen Eyaleti Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Turgut Yüksel, Friedrich Ebert Sosyal Demokrat Alman Vakfi Başkanı ve Türkiye Temsilcisi Felix Schmidt, Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Neşe Şahin Taşgın, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Türkün, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Başkanı Ertan Aksoy, Beykoz Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Egemen Yılgür ve gazeteci-yazar Hüsnü Mahalli katıldı. Konferansta katılımcılık, yoksulluk, konut ve kentsel dönüşüm ile göçmenlerin sorunları ele alındı. Kültürel etkileşimin artmasına katkı sunan konferansta sorunların çözümünde yerel yönetimlerin iş birliğinin ve diyaloğunun önemine dikkat çekildi. Photos