Kitap fuarının minik panelisti herkesi gülümsetti

Maltepe Belediyesi tarafından “Edebiyatın Eylül Durağı” sloganıyla düzenlenen kitap fuarı, beşinci gününde de yoğun bir katılım ve ilgiyle karşılaştı. Fuarın söyleşi bölümünde sosyal antropolog ve yazar Tayfun Atay’ı dinlemeye gelen minik bir konuğun kürsüye çıkarak Atay’ın yanına oturması, izleyenleri gülümsetti. Atay, “Hoş geldin, paneli birlikte yönetelim” diyerek minik dinleyicisine sarıldı.

Maltepe Belediyesi’nce düzenlenen kitap fuarı tüm hızıyla devam ediyor. Yoğun bir ilginin gösterildiği fuarın beşinci gününün ilk programında, sosyal antropolog ve yazar Tayfun Atay, “Masallardan Romanlara, Filmlere ve Dizilere Hayallerimizin Seyri” isim bir söyleşi gerçekleştirdi. Merak ve hayalin her zaman insanları etkileyen unsurlar olduğundan söz eden Atay, “Kitapsız insan, insansız da kitap olmaz. Fakat tüm bunların ötesinde insanın hayal gücü her şeyin yaratması için zemin hazırlamıştır. Dünyaca ünlü bilim insanı Einstein’ın da dediği gibi ‘Hayal etmek, bilgiden daha önemlidir.’ Artık kitaplara olan ilgi az ama okumaya değil. Yani basılı olan kitaba, dergiye, gazeteye olan ilgi az. Bunlar artık ekranlara, yani mobil cihazlara kaydı” dedi.

“ESKİDE NE VARSA, ŞU ANDA DA VAR”

Halk destanları, destancılar ve halk aşıklarından da bahseden Atay, bunların diziler, sinema, kitap ve diğer edebi kollarla olan ilişkisini de söyleşisinde anlatırken, sözlerini şöyle tamamladı: “Her masal, aslında şu an film ve dizilerde de olduğu gibi ‘Bunların gerçekle olaylarla ve kişilerle ilişkisi yoktur’ diye başlar ama aslında biliriz ki, hepsinin gerçek olaylarla ilişkisi vardır. Binbir Gece Masalları, Manas Destanı, Gılgamış Destanı, Güliver’in Gezileri, Andersen Masalları’ndan geçen yalanlar, abartılar, şiddet ve insana dair her şey bugün dizilerde ve filmlerde var.” 

Söyleşi esnasında Tayfun Atay’ı dinlemeye gelen minik bir konuğun kürsüye çıkarak Atay’ın yanına oturması izleyenleri gülümsetti. Atay, “Hoş geldin, paneli birlikte yönetelim” diyerek minik dinleyicisine sarıldı.

FELSEFE NEDİR SORUSUNA YANIT ARANDI

Etkinlikler kapsamında “Felsefe Nedir? Ne İşe Yarar?” konulu bir söyleşi düzenlendi. Dünya Felsefe Federasyonları Başkanlığına seçilen ilk Türk ve ilk kadın olan Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi, Betül Çotuksöken, bilgi ve düşünce farkını görmek gerektiğine dikkat çekerek, “Bilgi sınanabilir. Bilgisel ve uydurma temellendirme yapılıyor. Felsefenin ortak nedenlerle çeşitli alanları ve disiplinleri vardır” dedi.

FAKİR BAYKURT ANLATILDI

Günün son söyleşisinde, “Köy Enstitüleri ve 90. Yaşında Fakir Baykurt Yaşamı ve Eserleri” konu edildi. Köy Enstitülü eğitimci, edebiyatçı Fakir Baykurt’ın kızı Işık Baykurt,  kitap fuarında bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Baykurt, babasının köyü, köylülerin toprakla mücadelesini öne çıkaran roman ve öyküleriyle edebi kimliği üzerine konuştu. Söyleşide gazeteci Ömür Kurt, yazar Tahir Şilkan ve Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Fakir Baykurt’un Türk tiyatrosunun ve edebiyatının usta isimleriyle tanışma öykülerini ve Türk edebiyatına bıraktığı unutulmaz eserleriyle ilgili paylaşımlarda bulundu.

Haldun Açıksözlü, Aydın ve Nilgün Ilgaz, Nehir Aydın Gökduman, Tayfun Atay, Pınar Güler, Cezmi Ersöz, Bahar Çuhadar Özyurt, Murat Kaplan, Anşa Ceyno Gür, Nuray Karadeniz, Ahmet Ercanlar, Suat Güzey ve Işık Baykurt, söyleşilerin sonunda kitaplarını imzaladı. (14.09.2019)

« Geri Dön