Nikah İşlemleri

NİKAH AKDİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR
Evlendirme dairemize başvuruda bulunan çiftlerden birinin Maltepe Belediyesi ilçe sınırları içerisinde ikametgah etmesi yeterlidir.
Maltepe Belediyesi ilçe sınırları içerisinde İkametgah etmeyen çiftler bağlı bulundukları evlendirme dairesinden, başka bir yerde evlenmeleri için izin almaları gerekmektedir.
Çiftlerin 5 adet vesikalık fotoğrafı (Son altı ay içerisinde çekilmiş ve fotokopi ile çoğaltılmamış)
Çiftlerin en son medeni hali işlenmiş resimli nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri ile getirmeleri gereklidir.
Resimli nüfus cüzdanları asıl ve fotokopileri son 10 yılı aşan ve çok yıpranmış olan nüfus cüzdanları başvuruda kabul edilmeyecektir.
Evlilik için resmi veya özel sağlık kuruluşlarından alınan test sonuçları(resimli ve kaşeli sağlık raporu) aile hekimleriniz tarafından onaylanması gereklidir.
Evlenecek çiftlerin birlikte müracaatı zorunludur. Müracaatlar hafta içi 09:00 – 12:00 …13:00-16:00...saatleri arasında yapılmaktadır.

REŞİT OLMAYANLAR

18 Yaşını doldurmamış olan çiftler anne baba muvafakat name ile evlenebilirler. (ay ve gün hesabı ile) Anne ve Babadan biri ölmüş ise ölümü Nüfus Kağıt Örneği ile belgelenecektir.
Muvafakat name alamayan kişiler anne ve babalarıyla birlikte kimlik fotokopileri ve 1 adet resim getirmeleri gerekmektedir 17 Yaşını doldurmamış olanlar mahkeme kararı ile evlenebilirler.

BOŞANMIŞ ve DUL OLANLAR

Boşanmış veya dul olan bayanlar boşanma ve ölüm tarihinin nüfusa tescilinden itibaren 10 ay (300 gün) geçmeden evlenemezler.
Sürenin dolmasını beklemek istemeyenler için aile mahkemesinden iddet müddetini (300 gün)kaldırması kararı alınıp evrakta kesinleşme şehride olmalıdır.
İlgililerin nüfus cüzdanlarında son medeni halinin işlenmiş olması zorunludur.
Boşanan aynı çiftlerin tekrar evlenmeleri durumunda ,istenilen belgeler normal müracaat belgeleriyle aynıdır.

65 YAŞ ÜSTTÜ

65 yaş üsttü vatandaşlardan istenen aklı dengesi yerindedir raporu tarihinin Nikah Tarihi ile aynı gün olması gerekmektedir.

YABANCI EVLİLİK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Yabancı uyruklu olanlar çok dilli doğum belgesi ve bekarlık belgesi ile müracaat ederler (Almanya, Avusturya, Hollanda… vs.)
Diğer ülkeler İstanbul da bulunan konsolosluklarından alacakları evlenme belgelerini İstanbul Valiliğine tasdik ettireceklerdir.
İstanbul da konsolosluğu bulunmayan ülke vatandaşları Ankara da bulunan Büyükelçiliklerinden alacakları, evlenme ehliyet belgelerini T.C. Dışişleri bakanlığına tasdik ettirmek zorundadırlar.
Yabancı uyruklu Bay ve Bayanların pasaportlarını Yeminli Tercüman Büroları'ndan tercüme yaptırıp Noter'den onaylatmaları gereklidir.
Nikah akdi esnasında nikahı kıyılacak yabancı uyruklu Türkçe bilmeyen kişi için nikah esnasında tercüman bulundurulması zorunludur.
Kendi ülkelerinden ve Türkiye’deki Konsolosluklardan alınan doğum belgesi-bekarlık belgesi, evlenme ehliyet belgesi ve ikamet tezkerelerindeki yazı karakterleri ile pasaporttaki yazı karakterlerinin aynı olması zorunludur. Aksi takdirde evraklar kabul edilmeyecektir.

MALTEPE'DE İKAMET ETMEYENLER

Maltepe de ikamet etmeyip Maltepe Belediyesi evlendirme dairesinde nikah yaptıracaklar, İkamet ettikleri yerde bulunan evlendirme dairesine müracaat ederek izin belgesi alacaklardır.
Maltepe de ikamet edip, başka yerde nikah kıydıracak kişiler gerekli evrakları hazırlayarak Maltepe nikah dairesinden izin belgesi alarak istedikleri yerde nikah kıydırabilirler.
Kızlık soyadını kullanmak isteyen bayanlar gerekli matbu evrakı doldurarak Evlendirme memuru önünde imzalayacaklardır.
Mal rejimi talebi olan çiftler müracaat sırasında noterden yaptıracakları mal rejimi talep belgesini vermek zorundadırlar.

MÜRACAAT EVRAKLARI

Müracaat evrakları alındığı tarihten itibaren 6 ay (180 gün) için geçerli olduğundan istenilen nikah günü bu tarih aralığını geçmeyecektir.
Evlenme başvurusunda bulunacak çiftlerin birlikte gelmeleri zorunludur.
Başvuruya gelemeyen adayın evlenme başvurusu için Noterden Vekalet vermesi gereklidir.
Eksik evrak ile yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilmez.